Geri Dön

Mumcu, Okkan ve Cem anılacak

Suikasta kurban giden şehit gazeteci yazar Uğur Mumcu, ile silahlı saldırıda şehit düşen Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ve koruma polisleri ölüm yıl dönümlerinde bugün anılacak. Merhum Dışişleri Bakanı İsmail Cem de vefatının 13. yılında anılacak.

Mumcu, Okkan ve Cem anılacak

Ankara’daki evinin önünde 24 Ocak 1993’te, arabasına yerleştirilen bombanın patlamasıyla şehit düşen Uğur Mumcu için düzenlecek anma töreni saat 10.00’da Batıkent Metro durağından Uğur Mumcu Anıtı’na yürüyüşle başlayacak. Evinin bulunduğu Uğur Mumcu Sokağı’ndaki anma programı, saat 12.00’de gerçekleşecek. Saat 14.30’da da anıtmezar ziyareti gerçekleşecek. Mumcu’nun katledilişinin 27’nci yıldönümünde Türkiye’nin dört bir yanında da anmalar yapılacak.

Okkan’a çifte anma

Diyarbakır Sezai Karakoç Bulvarı’nda 24 Ocak 2001’de düzenlenen silahlı saldırıda şehit olan İl Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ile koruma polisleri Atilla Durmuş, Mehmet Kamalı, Sabri Kün, Mehmet Sepetçi ve Selahattin Baysoy da ölümlerinin 19’uncu yıl dönümünde bugün Diyarbakır’da anılacak. Okkan için memleketi Sakarya Hendek’teki mezarı başında da bir anma gerçekleşecek.

Çok yönlü siyasetçi

Türk dış politikasının önemli aktörlerinden eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem, vefatının 13. yılında anılıyor. Aktif ve çok yönlü dış politika benimseyen Cem, Türkiye’nin bölgede ve dünyada rolünün artması gerektiğini savunurken Avrupa’nın yanı sıra Asya ve Afrika ülkeleriyle ilişkilerin gelişmesi için de adımlar attı. İngilizce ve Fransızca bilen Cem, entelektüel ve akademik yönü ağır basan siyasetçilerden biri olarak da öne çıktı. Türkiye’nin modernleşme tarihi ve sosyal demokrasisi üzerine ağırlık veren Cem, tarih, sosyoloji ve siyaset alanında çok sayıda kitap ve makale kaleme aldı.

Genç kadını minibüsle ormanlık alana kaçıran sanıklara 7,5 yıl hapisSancaktepe’de bir kadını zorla minibüse bindirerek ormanlık alana kaçırdığı iddiasıyla yargılanan sanıklar, “cinsel amaçla kişiyi silahla hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 7 yıl 6 ay hapse çarptırıldı. Kararla birlikte tutuklu sanık R.Ç.’nin ise adli kontrol şartıyla tahliyesine hükmedildi. Öte yandan içi yolcu dolu bir özel halk otobüsü şoförü, genç kadının kaçırıldığı minibüsü takip edip önünü kesmiş ve otobüsün yolcuları da kadını kurtarmaya çalışmıştı. O anlar vatandaşın cep telefonu kamerasına yansımıştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber