Gündem Mustafa Sarıgül'den Naci Görür önerisi! Afet Bakanlığı kurulmalı, başına getirilmeli

Mustafa Sarıgül'den Naci Görür önerisi! Afet Bakanlığı kurulmalı, başına getirilmeli

17.02.2024 - 10:21 | Son Güncellenme:

Türkiye, afet yönetimine dair hangi dersleri çıkarmalı? Yerel seçim yaklaşırken partiler yola nasıl devam edecek? Muhalefet ve iktidar kritik konularda uzlaşma zemini sağlayabilecek mi? Türkiye siyasetinin deneyimli ismi, CHP Erzincan milletvekili Mustafa Sarıgül, Hafta Sonu'nda merak edilenleri Hakan Çelik'e yanıtladı.

Sarıgül'ün açıklamalarından satır başları şöyle; Haberi alır almaz olay yerine gittim. Yaklaşık olarak 10 milyon metreküp toprak, 200 metrelik yamaçtan hızla aşağıya doğru aktı ve 800 metrelik bir hareketlilik oldu. 50 metre derinliğini konuşuyoruz. Böyle bir büyüklükle karşı karşıyayız.

Haberin Devamı

Arama-kurtarma çalışmaları hemen başladı. Bütün kamu ve kuruluşları tam bir anlayış ve dayanışma içerisinde çalışmalara başladık. İlk belirlemelere göre 3 arkadaşımızın belli bir noktada 6 arkadaşımızın da farklı bir lokasyonda olduğu tespit edildi. Göçük altında kalan kamyonlar vardı, onların bilgisi geldi. Kayıp 3 işçi arkadaşımızın iki aracın ayrı bir noktada olduğu tespit edildi. Hemen olayın sorumlularıyla ilgili olarak da bir soruşturma başlatıldı.

Mustafa Sarıgülden Naci Görür önerisi Afet Bakanlığı kurulmalı, başına getirilmeli

Doğduğum yer, yaşadığım yer... Benim için o kadar büyük bir sıkıntı ki, o kadar endişe verici bir şey ki... Düşünün, bölgenin milletvekilisiniz, benim doğduğum Güngören köyü, Gözkök Köyü oraya 20 km. uzaklıkta olan bir noktadayız.

Bugüne kadar burada 4 kez kapasite artırılmış. ÇED raporlarına bakıyorsunuz; ÇED raporlarını veren firmalar özel firmalar. Bu ÇED raporlarını veren firmaların detaylı bir şekilde incelenmesi lazım. 

Haberin Devamı

Şunu bilmenizi istiyorum; Bu Kanadalı firma niye Kanada'da bu çalışmayı yapmıyor da Türkiye'de bu çalışmayı yapıyor? Siyanürlü arama, denetimsiz aramalar mutlaka durdurulması lazım.

Buradaki olay şu; denetimleri sıkı bir şekilde artırmak gerekiyor. Denetimlere sıkı bir şekilde bakmak gerekiyor.,

"ENERJİ BAKANI BAŞINDAN BERİ ORADA"

Çevre Bakanlığı, özellikle Enerji Bakanlığı, özellikle Çalışma Bakanlığı gelip bütün bu detaylara bakması lazım ve bunların en iyi şekilde planlanması lazım. Sayın Alparslan Bayraktar başından beri orada, çalışmalara detaylı bir şekilde bakıyor ve detaylı bir şekilde inceliyor.

Burada yapılan en önemli çalışmalardan bir tanesi şu oldu; TBMM bu noktada bir Araştırma Komisyonu kurdu. Bu Araştırma Komisyonu'nda bütün detayları araştıracağız. Kim, ne yaptı, nasıl yaptı, yapanın yanına kar kalmayacak. Burada bütün hukuki boyutlarını detaylı bir şekilde planlayacağız. Uzun yıllar sonra TBMM'de bir muhalefet partisi olarak bizim verdiğimiz öneri dikkati alındı.

Ben popülist politika yapmak istemedim. Orada ben felaket tellallığı yapmak istemedim. Ama ben gerçeklerden de hiçbir zaman kaçmadım. Siyanürlü toprak maden aramasının ne kadar tehlikeli olduğunu kamuoyuna açıklayacağız. Siyanürün ne kadar tehlikeli olduğunu detaylarıyla birlikte yüzde 100 konuşmamız lazım. Doğa dostu çalışma yapmamız lazım. Madencilik aynı zamanda ülkenin geleceğine çıkmak lazım. Almanya'da neden siyanür konuşulmuyor da Türkiye'de konuşuluyor.

Haberin Devamı

Mustafa Sarıgülden Naci Görür önerisi Afet Bakanlığı kurulmalı, başına getirilmeli

Avrupa'da kapalı maden arama var. Siyanür gelince parti ayırt etmiyor. Yerleşim alanlarının 5km uzaklığında olması lazım. İliç'te çok yakın, Fırat'a da çok yakın. Neden 4 kat artırılmış şekilde. Sorumluluğum gereği binlerce çalışan var ama insan hayatı da var bir yanda. Bunun sona ermesi lazım. Doğada kullanımının yüzde yüz değişmesi lazım. Milyon dolar altınları can Erzincan'ımın tırnağına değişmem. Bunları Meclis'te konuşacağım. Uzmanlarla detaylı şekilde görüşüyorum. Meclis'e teşekkür ediyorum. Bizzat Erzincan'ı konuştuk. Komisyonda her partiden vekil arkadaşlarımız olacak. 9 canın hesabını sorup numuneler alıp laboratuvar tetkiklerini yapacağız.

Araştırma komisyonumuzdaki arkadaşlarımız doğaya duyarlı arkadaşlar. Doğayı çevreyi ilgilendiren öyle rapor hazırlayacağız ki böyle olayları duymayacağız bir daha. ÇED raporlarından bir tanesi olumsuz sadece. Raporu hazırlayan firmalara da ağır yaptırım gelmesi lazım. Faaliyet alanları kısıtlanmalı vahşi madencilik engellenmeli. Çok kazanmak için 30 yılda yapılacak iş 7-8 yıla sığdırılıyor. Burada daha çok Türk şirketleri olması lazım.

Haberin Devamı

AFET BAKANLIĞI ÖNERİSİ: NACİ GÖRÜR HOCAMIZI BAŞINA GETİRELİM

Doğal afetler ve deprem bakanlığı kurmalıyız. Türkiye'de dere yatakları var, buralara yapılan konutlar var. Sellerde binalar orada kalmış. Bu afettir. Bakanlık kurulmalı ve böyle olay olunca bakanlıktaki uzmanlar gitmeli. Erzincan'a ilgili bütün bakanlıklar geldi ama bu evlatlarımızın siyanürlü ortamda nasıl çalışması gerektiğini bilmesi lazım. Bunun için girişimde bulunacağım. Komsiyon siyasi kaygılardan uzak, felaketlerin tekrar etmemesi için çalışacak. Sayın Cumhurbaşkanımızdan randevu alacağız. Afet Bakanlığı'nı kuralım ve Prof. Naci Görür hocamızı başına getirelim. Buradaki bakanlık siyaset üstü olmalı. Araştırma komisyonu tüm detayları ortaya çıkaracak.

Haberin Devamı

KOMİSYON SİYASET ÜSTÜ OLACAK

Komisyonun kurulmasından dolayı mutluyum. TBMM'deki komisyon siyaset üstü olacak. Birlikteliğimizi göstereceğiz. Olayın üzerine gideceğiz. Bu bizim için son derece değerlidir. Siyanür kelimesinin ortadan kalması için önemlidir. Siyanür güvenli sınırlı olmalıdır. Sanayide kullanılıyor, dozu önemli. Yapılacaksa denetim yapılmalı. Uluslararası regülasyonlara uyulmalı.

KILIÇDAROĞLU YORUMU

Hayatta dik duranlar hep kazanır, omurgası olanlar, ilkesini savunanlar hep kazanır. Bunu yapamayanlar saman alevi gibi savrulur gider. Sayın Kılıçdaroğlu 48 oyu geçmiştir. Sosyal demokrat lider iktidara olağanüstü yaklaşmıştır. Haksız yere eleştirildi. Kılıçdaroğlu o seçimi kazanmıştır. Kılıçdaroğlu kin tutmayan, yüreği temiz birisi. En büyük özelliği iyi niyetli olması. Onun sonucu buraya gelindi. Çok yaklaşıldı. 15 günlük süre iyi değerlendirilse kazanılabilrdi. Lider kılıçdaroğlu idi ama kadro canla başla çalışmadı. Sayın Özgür Özel genel başkanımız. Görevlerimizi yerine getirmeye hazırız.

SARIGÜL'DEN CHP'YE: BELEDİYE BAŞKANLARI ATARKEN SADECE BENİ DEĞİL BÜYÜKERŞEN'İ DE KARAYALÇIN'I DA ÇAĞIRACAKSINIZ

Yeni yönetimden demokratik nezaket beklerdim. Demokratik nezaket şu, Vekillerin görüşünü almak. Önerimiz alınmadı aday belirlemede. Partim kimi aday gösterirse o çalışmaları yerine getiririm. Parti yöneticisi duvarcı ustası olmalı. Siyasi nezaketi elden bırakmamalı. Ustanın taşları ziyan etmemesi lazım. Kılıçdaroğlu'na sorulmalıydı, öneriniz, arzunuz var mı diye. Antalya'da toplantı düzenlendi. CHP'de benden daha fazla parti kültürünü bilen yok. Siz belediye başkanları atarken sadece beni değil Büyükerşen'i de Karayalçın'ı da çağıracaksınız.

"SİYASİ NEZAKET BEKLEDİK AMA BUNU GÖRMEDİK"

Bugüne kadar beni ne Erzincan'la ilgili ne başka nokta ile ilgili aramadılar. Bugüne kadar merkezden nezaket bekledim. Oy verenler de siyasi nezaket bekledik ama bunu görmedik. Biz CHP'liyiz. Bir oy fazladan kazandırmak için çalışacağız. Bana gelen yurttaşıma kime oy verdin diye sormam. Allah'ımın bana verdiği güçle "sana nasıl yardımcı olabilirim" diye sorarım. Parti yönetiminden bu nezaketi hala bekliyorum. Kılıçdaroğlu'nun da görüşlerinin alınmasını beklerdik. Ahmet olsun, Mehmet olsun isteğimiz olmaz. CHP öyle adaylar açıklamaları ki partililer 'evet' demeli. Buraya muhteşem aday açıkladılar, bu aday şehrimizi coşturur, tüm şehirden oy alır demeli. Vay be denilecek aday görmedim.

Lider iyi kadro kuramazsa bir şey yapamaz. Sarıgül'ün önerileri CHP'yi şahlandıracak öneriler olur. Ona sorsaydınız vekil arkadaşlarımla konuşur, görüşlerini almadan atama yapmazdım. İl, ilçe başkanlarımla bir araya getirir ortak görüş alırdım.

TUNÇ SOYER AÇIKLAMASI

Tunç Soyer, bilgisi birikimi ile Türkiye'de Büyükerşen gibi değerli isimlerden biridir. Onun kırılmasını doğru bulmam. Tunç Soyer gelecekte Türk siyasetinde farklı noktalarda olacak. İsviçre, Fransa modeline en uygun kişi Soyer'dir. Partililer ile fazla temas kuramamıştır ama daha bilimsel ve entelektüeldir.

Gençlik kollarından geldiğim için siyasetin tabanını iyi biliyorum. Özel benimle konuşsa 'vay be' denilecek adaylar öneriridim, 2-3 puan fazla oy alırdık. Sayın Kılıçdaroğlu ile her dakika konuşuyorum. Gerçekten özlüyorum da.

"İMAMOĞLU'NDAN DAVET ALMADIM" 

İstanbul'da 2014 seçimlerinde HDP, Saadet desteği yoktu. Bu gördüğün kardeşin 41 oy aldı. Kadir Topbaş gibi çok değerli bir isim vardı ona rağmen bu oyu aldım. İmamoğlu kampanyasına davet ederse katılırım, çalışırım onun için. İmamoğlu'ndan davet almadım. Lansman toplantısına davet edilmedim. Çağrılmadığım yere gitmem. Mesut Yılmaz, 2014'te 'Ekrem İmamoğlu'nu başkan yapalım' diye benimle iletişime geçti. 4 defa beni aradı, 4 kez buluştuk. İmamoğlu'nu Beylikdüzü adayı yap dedi. İyi ki kazandırdık. Başkan olduktan sonra evimize geldi. Vefasız insanlar taş olur. Koltuklar gidince kaybolur gider. Gücümü Allah'ımdan sonra vatandaşımın takdirinden aldım. Vefamı Kılıçdaroğlu'na nasıl gösteriyorsam geçmişteki arkadaşlarımdan da görmek isterim.

GÜRSEL TEKİN'İN CHP'DEN İSTİFASI

Gürsel Tekin'in partide büyük emeği vardır. Tekin gibi isimlere sahip çıkmamız lazım. Lütfen partimizden istifa etmeyin dedim. Partiden bir heyetin ziyaret etmesini, merkeze davet etmesini bekledim. Sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini en iyi savunan biridir. CHP'ye en lazım isimlerden biridir. Gürsel Tekin'in gönlünün alınması lazım. Hiçbir zaman görüşlerimi kıyıdan köşeden açıklamam. Kılıçdaroğlu'na her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır. Yol gösteren bir isimdir. Yapmamız gereken, seçimlere az bir süre var. Genel merkezden görevlendirilmemiz gerek.

HATAY'A ADAY OLACAK MI?

Her zaman ulusal siyaset yaptım. Her belediyeye destek verdim. Hatay'ın Erzincan ile bağı var. Hatay Hatay ile şahlanmaz, İstanbul ile, BM ile kuracağınız temaslar ile, iktidar ile ilişkiler ile şahlanır. Hatay başkanı konyteynere girecek ve tek vatandaş konteynerde kalmayana kadar çıkmayacak. Partide görev istenmez, görev verilir. Hatay'da görev vereceğiz denilirse hayır deme şansınız var mı? CHP kültür ve geleneklerini biliyorum. Nasıl Kılıçdaroğlu İstanbul'da aday olmanı istiyorum dediyse... Erzincan'da ikinin birini aldım geldim. Özel çağırıp sana seni Kars'ta Şırnak'ta görmek istiyorum dediğinde kimsenin hayır deme şansı yok. Bana böyle bir görev gelmedi. Bana Erzincan'la ilgili belediye meclis üyeliği ile ilgili soru sorulmadı. Bana sormadıkları gibi vekil arkadaşlarımla konuşuyorum bölgedeki arkadaşlarımıza da sorulmadı.

Hatay 48 ayda yeniden kurulabilir. Benim illa oraya belediye başkanı olmam şart değil. Belediye başkan adayına sesleniyorum. Konteynere yerleşin, tek bir vatandaş kalana kadar da çıkmayın.

ANKET VE YAPAY ZEKA AÇIKLAMASI

Anketlere uyulmadı. Kategoriye girmeyen arkadaşlarımız atandı. Yapay zeka önemlidir ama en önemli yapay zeka halkın sevgisidir. Siyasetin bir bilim yanı bir de halk yanı var. Halk yanını en iyi bilen benim.

"LÜTFÜ SAVAŞ İLE SADECE BİR KEZ GÖRÜŞTÜM"

Kişilerle alakam yok. CHP adayıdır. Görevimiz gidip kendisine destek vermektir. Kendisi ile diyaloğum yoktur. Bir kez görüştüm sadece. Orada Gökhan Zan var. bir yiğit. Sorumluluğunun bilincinde olan birisi. Hatay'da yaraların sarılmasından bahsediyor.

Siz zaman harcıyorsunuz, maraba oluyorsunuz bir tane bürokrat gelip aday oluyor. İşte bu sizi üzüyor. Siyasette vefasızlık yapanlar çok uzun süre kalmazlar. Parti emekçilerini ön planda tutanlar kazanır. Biat edenleri atarsanız, bu küçük olsun benim olsun mantığıdır.