Geri Dön
GündemNail Abi’yi özlemle anıyoruz

Nail Abi’yi özlemle anıyoruz

Türk basınının duayen isimlerinden Türkiye Gazeteciler Cemiyeti eski başkanı olan, Milliyet gazetesi yazarlarından Nail Güreli aramızdan ayrılışının 5. yıldönümünde saygı ve özlemle anıldı.

Nail Abi’yi özlemle anıyoruz

Mesleğin her aşamasında çalışarak gerçek bir basın emekçisi olan Nail Gürel’i, dürüst kalemi ve mütevazı kişiliğiyle silinmez izler bıraktı. 26 Ekim 2016’da 84 yaşında yaşamını yitiren Güreli için Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu da, bir anma mesajı yayınladı. Mesajda özetle şunlar kaydedildi:

‘Örnek gazeteciydi’

“Önceki başkanlarımızdan Nail Güreli hem gazeteci kimliği hem de meslek örgütümüze verdiği hizmetlerle basın tarihinin unutulmaz isimleri arasında yer aldı.  1994-2001 yılları arasında yaptığı başkanlık görevi sırasında Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nin yayınlanmasına öncülük etti. Başkanlığı döneminde Cemiyet’in yayın organı günlük Bizim Gazete’yi yayınladı. Öldürülen tüm gazetecileri anmak için 6 Nisan’ları ‘Öldürülen Gazeteciler Günü’ olarak tanınmasını da Nail Güreli’ye borçluyuz. Çok sayıda yayınlanmış kitabı bulunan Nail Güreli örnek alınması gereken bir meslektaşımızdı. Kendisini ölümünün beşinci yılında özlemle anıyoruz.” Mesleğe 1952’de Hizmet Gazetesi’nde stajyer olarak başlayan Nail Güreli; Son Posta, Son Telgraf, Tan, Akşam, Vatan, İkdam, Milliyet, Hürriyet Haber Ajansı, Hürriyet ve Güneş gazetelerinde muhabir, istihbarat ve çeşitli servislerin şefi, Haber Müdürü, Halkla İlişkiler Müdürü, Yazı İşleri Müdürü, Genel Yayın Yönetmeni olarak mesleğin hemen her dalında çalıştı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nda yöneticilik ve başkanlık yaptı. Basın Şeref Kartı taşıyan Güreli, TGC Basın Özgürlüğü Ödülü de dahil birçok ödülün sahibiydi.

 

Olası NATO üyeliği savaş sebebi! Büyük gerginlik
Cezası 835 TL! Daha ağır sonuçları olabiliyor
Resmi Gazete'de yayımlandı! Erdoğan'dan 'Türkiye' kararı
İkiz gibi! Gerçek Çizmeli Kedi bulundu, internet yıkıldı
Toplumdaki algı yıkılıyor! Ellerinize sağlık usta
Hande yeni bir polemiğin fitilini ateşledi! 'Alkollü ortamda nasıl anlasınlar?'
Sınır ticaretine sınırlama geldi! 13 ile limit
İlişkiyi gizlemenin bedeli: 84 milyon
Gece yarısı can pazarı! Eşini öyle görünce gözyaşlarına boğuldu
Fenerbahçe'nin yıldızı için transfer açıklaması!
Burak Yamantürk kızını kucağına aldı, adını koydu! 'Gördüğümüz an ağladık'
Türkiye sınırına yığıldılar! Sipariş yağıyor
Fenerbahçe'yi yıktı! Trabzonspor transfer görüşmelerine başladı
Türkiye'den tek kare girdi! AP dünyaya geçti
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler