Geri Dön

‘Ne para ne iş, evlilikte aşk olsun’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen, ‘Evlilik Öncesi Eğitim’ programında genç çiftlere sembolik olarak sertifika verdi ve evlilikle ilgili tavsiyelerde bulundu.

‘Ne para ne iş, evlilikte aşk olsun’


Emine Erdoğan, evliliğin mekanik, teknik, mühendislik üzerine, plan ve program üzerine inşa edilmediğini ‘kalplerin muhabbetle kaynaştığı’ karşılıklı bir anlaşma olduğunu söyledi. Erdoğan, ”Bugünlerde evlilik hazırlığı yapan birçok genç kardeşimiz, maddi varlıkları, kariyeri, fiziki özellikleri, evliliğin önemli bir ön şartı olarak görmektedir. Bu genç kardeşlerimiz, evlilik süreci içinde asıl önemli olanın ruh ve gönül birlikteliği olduğunu maalesef çok geç fark ediyor. Oysa evlilik, tüm maddi değerlerin, tüm fiziki şartların üzerinde hayatların birleştiği kutsal bir ortaklık, hayatın sonuna kadar devam edecek manevi bir yol arkadaşlığıdır” diye konuştu.

‘Şiddet nedeni bilgisizlik’
Erdoğan, evliliğin bazen tahammül ve hoşgörü gerektirebileceğini, ancak aşk, sevgi ve sevda üzerine bina edilmiş bir evliliğin her engeli ve sorunu aşmaya muktedir olduğunu söyledi. Emine Erdoğan, “Kötü giden, boşanmayla ya da şiddetle sonuçlanan birçok evlilikte eşlerden birinin ya da her ikisinin bilgi ve tecrübe yoksunluğunun önemli rol oynadığını görüyoruz”dedi.
“Güçlü aile demek kesinlikle zayıf kadın demek değildir” diyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise şöyle konuştu: “Biz muhafazakar demokrat bir parti olarak güçlü aileye inanırken, güçlü kadın, güçlü erkek, güçlü çocuk, güçlü insanlar olarak bakıyoruz. Eşlerinizle arkadaş olmak o kadar önemli ki... Canınız sıkılığında, bir arkadaş ihtiyacı duyduğunuzda eşinizi arıyorsanız bu iş bitmiştir.” Programa katılan ve boşanma istatistiklerine dikkat çeken Aile Bakanı Fatma Şahin de, “İlk 5 yıl çok önemli. Araştırmalara göre boşanmaların yüzde 40’ı ilk 5 yılda gerçekleşiyor”dedi. Yılda yaklaşık 100 bin boşanmanın olduğunu söyleyen Şahin, boşananlardan 80 bininin yeniden evlendiğini belirterek bunların 14 bininin de eski eşleriyle yeniden bir araya geldiğini sözlerine ekledi.

Aile boyu dayak kamerada! 'Annemi öldürüyorlar'Esenyurt'ta bahçeyi evine katıp dairesini büyütmek isteyen kadını şikayet etti diye öldüresiye dayak yedi. Gonca Kabataş isimli kadın, hem akraba hem de komşusu olan kadın ile 3 oğlu, tarafından saldırıya uğradı. Eve girilerek yapılan saldırı güvenlik kameraları ile saniye saniye kaydedildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet