Geri Dön

Ne zaman emekli olurum? Emeklilik yaşı hesaplama

Milyonlarca vatandaşın aklındaki tek soru, ne zaman emekli olabilecekleri. Yoğun iş hayatından yorulan vatandaşlar, SGK'dan ne zaman emekli olabilecekleri öğrenebilmek için internette araştırma yapıyor. Emeklilik yaşı hesaplama robotu haberimizde...

Ne zaman emekli olurum? Emeklilik yaşı hesaplama

SGK'lı vatandaşlar, emekli olabilecekleri yaşı öğrenebilmek için emeklilik yaşı hesaplama robotunu kullanarak ne zaman emekli olabileceklerini hesaplıyor.

EMEKLİLİK KOŞULLARI

İşçi, memur, Bağ-Kurlu ve erkek çalışan, kadın çalışan fark etmiyor; emeklilik için 3 koşul gerekiyor;

- Belirli bir süre sigortalı olmak ki, burada işe giriş tarihi önemli ve bu süre kadın çalışan ile erkek çalışana göre değişiyor.
- Belirli süre sosyal güvenlik kurumuna prim ödenmiş olması.
- Yaş ki, emeklilik yaşı da kadın çalışan ile erkek çalışana göre değişiyor.

EMEKLİLİK YAŞI NASIL HESAPLANIR?

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun internet sitesinde emeklilik yaşını hesaplayabilmek için bir robot bulunuyor. Buraya gerekli bilgilerini giren vatandaşlar, emekli olabilecekleri tarihi tam olarak öğrenebiliyor.

Buradaki sorulara cevap verebilmek için e-devlet üzerinden detaylı 4A hizmet Dökümü almak gerekebiliyor. Emeklilik yaşı hesaplamada, SSK prim ödeme gün sayısını ve hizmete başlama tarihini tam olarak bilmek büyük önem taşıyor.

EMEKLİLİK TARİHİ HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

İletişim Başkanı Altun’dan ‘ Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ video paylaşımıİletişim Başkanı Fahrettin Altun, ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ dayanışma kampanyasını anlatan bir video paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber