Geri Dön
GündemNikahlar iptal mi son dakika? Nikahlar ertelendi mi, yasaklandı mı?

Nikahlar iptal mi son dakika? Nikahlar ertelendi mi, yasaklandı mı?

Düğünler iptal mi 2021 sorularının ardından son kabine toplantısıyla nikah törenleri ertelendi mi, iptal mi oldu soruları da gündeme geldi. Kabine'den çıkan karar sonrası İçişleri Bakanlığı "Tedbirlerin Gözden Geçirilmesi" konulu genelgeyi illere gönderdi. Peki, nikahlar yasaklandı mı? İşte, detaylar...

Nikahlar iptal mi son dakika? Nikahlar ertelendi mi, yasaklandı mı?

Koronavirüs nedeniyle düğünler, merasimler geçici süre iptal edilmişti ve nikah törenleri de belirli kısıtlamalar ile gerçekleşiyordu. Kademeli normalleşme adımları sonrası artan vakalar ile yeni kararlar alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni korona kararlarını açıkladı. İçişleri Bakanlığı da "Tedbirlerin Gözden Geçirilmesi" konulu genelgeyi paylaştı. Nikah merasimleri nasıl olacak sorusu da yanıt buldu.

NİKAHLAR İPTAL Mİ, ERTELENDİ Mİ? 

Düşük, orta, yüksek, çok yüksek il gruplarını içeren yeni risk haritası açıklandı. Buna yönelik Kabine toplantısında yeni kararlar alındı. Buna göre:

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurullar, kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinlikler, nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, halı saha, yüzme havuzu vb. tesislere daha önce illere gönderilen genelgede belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda süregelen uygulanmasına aynen devam edilecek. Daha önce kısıtlama uygulanan yüksek ve çok yüksek risk grubunda bulunan illerde ise İl Hıfzıssıhha Kurullarınca alınan karara göre uygulama belirlenecek.

Ancak yüksek ve çok yüksek risk gruplarındaki illerde bu hafta sonu (3-4 Nisan 2021) uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında Cumartesi ve/veya Pazar günleri için daha önceden tarih almış nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlere katılacaklar (katılımcı sınırlamasına uygun olmak kaydıyla) için muafiyet uygulanacak.

Daha önce illere gönderilen genelgede yer alan bilgi şu şekilde:

Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerimizde; nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, kişi başına minimum 8m² alan ayırmak, katılımcı sayısı 100’ü geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecektir.

Yüksek ve çok risk grubunda yer alan illerimizde; nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, kişi başına minimum 8m² alan ayırmak, katılımcı sayısı 50’yi geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Yeni bir döneme giriyoruzCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kemer'de NG Phaselis Bay Oteli'nin açılışında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 'Aşılamada özellikle son dönemde gerçekleşen atılımda yeni bir döneme giriyoruz. Fransa'nın ardından Rusya'nın da uçuş kararını memnuniyetle karşılıyoruz' dedi. KDV desteği müjdesi de veren Erdoğan, 'Turizm sektörünü desteklemeyi sürdürüyoruz. Her ne kadar birileri eleştiri konusu haline getirse de biz milletimiz için en doğrusunu yapmaya kararlıyız. Pazartesi Kabine toplantısında tekrar masaya yatırır, müjdeyi veririz' ifadelerine yer verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet