Geri Dön
GündemNormalleşme ne zaman başlayacak? Kısıtlamalar 1 Mart'ta kaldırılacak mı?

Normalleşme ne zaman başlayacak? Kısıtlamalar 1 Mart'ta kaldırılacak mı?

Türkiye'nin gözü kulağı 1 Mart'ta atılacak Normalleşme adımlarında! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan yerinde karar dönemine 1 Mart tarihi itibariyle geçileceği açıklanmıştı. Normalleşme adımları kapsamında illerin vaka oranları atılacak olan adımlarda etkili olacak. Peki Normalleşme ne zaman başlayacak? 1 Mart'ta kısıtlamalar kaldırılacak mı?

Normalleşme ne zaman başlayacak? Kısıtlamalar 1 Mart'ta kaldırılacak mı?

Normalleşme ne zaman başlayacak sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından duyurulan yerinde karar dönemine 1 Mart tarihi itibariyle geçileceği duyurulmuştu. Yerinde karar dönemi ile birlikte normalleşmenin ilk adımları atılacak. Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan illere göre koronavirüs tablosunda Bakanlık tarafından belirlenen az, orta, yüksek ve çok yüksek riskli iller belirlenecek. Buna göre az riskli illerde yasaklar kaldırılırken, çok yüksek ve yüksek riskli illerde ise ek yasak kararları alınabilecek.

NORMALLEŞME 1 MART'TA BAŞLAYACAK MI, YASAKLAR VE KISITLMALAR NE ZAMAN KALDIRILACAK?

1 Mart'ta başlayacak olan Normalleşme ile birlikte bazı illerde yasakların ve kısıtlamaların esnetilmesi bekleniyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan illere göre vaka sayılarında illerin vaka oranları yasakların ve kısıtlamaların kaldırılmasında büyük etken olacak. Buna göre Normalleşme adımları çerçevesinde vaka sayıları az olan illerde yasakların esnetilmesi beklenirken Vaka sayısı yüksek olan illerde ise ek tedbirler il hıfzıssıhha kurulları tarafından alınabilecek.

Alınacak olan kararların 22-28 Şubat illere göre koronavirüs vaka tablosunun açıklanmasının ardından il bazında uygulanmaya başlanması bekleniyor. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen verilere göre iller az, orta, yüksek ve çok yüksek riskli iller olarak sıralanacak.

 

İran uyruklu mimar kadını dakikalarca darbettiSosyal medyada bir kullanıcı, annesi ve kendisinin 2 yıldır şiddete ve tehdite maruz kaldığını öne sürüp, darp görüntüleri paylaştı. Görüntülerde bir kadını tokat ve tekmelerle darp eden saldırganın, "Seni öldürsem de ben ceza yemem. Haberin olsun. Alacağım ceza en fazla 3-5 ay. Her şeyi göze alıyorum" sözleri dikkat çekti. Adana Valiliği, sosyal medyada yer alan görüntülerde şiddete uğrayan kadın hakkında "Önleyici tedbir kararı" uygulandığını, gözaltına alınan eşinin çıkarıldığı adli mercilerce tutuklandığını bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet