Geri Dön
GündemÖğrencileriyle Alzheimer’a çözüm arıyor

Öğrencileriyle Alzheimer’a çözüm arıyor

Türk bilim kadını Dr. Orkide Coşkuner Weber, öğrencileriyle birlikte Alzheimer’a çare bulmak için çalışıyor. Weber, bütün yaş gruplarını kapsayacak kompleks bir ilaç araştırmasına başladıklarını söyledi

Öğrencileriyle Alzheimer’a çözüm arıyor

Meltem Günay - Yaklaşık 17 yıldır Alzheimer hastalığının gizemlerini çözme ve çaresini bulma yönünde çalışmalarını sürdüren Türk-Alman Üniversitesi Moleküler Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Orkide Coşkuner Weber, Alzheimer’la ilgili makalesi geçen yıllarda American Chemical Society’nin prestijli bilim dergisi “Journal of Chemical Information and Modeling”de yayımladı. Makalesinde çeşitli simülasyonlarla bu hastalığın mekanizmasını nasıl araştırdıklarını anlatan Dr. Coşkuner Weber, bu hastalıkla ilgili çalışmalarını ve gelişmeleri 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü öncesinde Milliyet’e anlattı.

‘400 bin hasta var’

 ABD’de 6 milyon Alzheimer hastası olduğunu, bu sayının 2050’de 20 milyona ulaşacağının tahmin edildiğini aktaran Dr. Coşkuner Weber, “İnsanlar gittikçe daha uzun yaşamaya başlıyorlar ve bu hastalıkta yaşlılıktan kaynaklanan hastalıklardan biri. Türkiye’de yaklaşık kayıtlı 400 bin hasta var ama bilmediklerimiz de var. Türkiye’nin doğusunda ve İç Anadolu’nun bazı bölgelerinde bu hastalık ne kadar tanımlanabiliyor bundan çok emin değilim. Bu yüzden sayılar görüldüğünden daha çok olabilir” dedi. Dünyada 35-40 milyon Alzheimer hastası olduğunu ve bu hastalıkla ilgili ortaya atılan bütün hipotezleri öğrencileriyle birlikte ele aldıklarını belirterek Weber, “Mekanizmaları bulduktan sonra ilaç arayışlarına da başladık. ABD’de de çeşitli üniversitelerle ortak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Üniversitemizde bir yandan ilaç araştırmalarımız sürerken bir yandan da Alzheimer’ın mekanizmasında gözden kaçırdığımız bir şeyler olabilir mi diye araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Bütün yaş gruplarını kapsayacak kompleks bir ilaç araştırmasını sürdürüyoruz” diye konuştu. Çoşkuner Weber, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA), Alzheimer tedavisi için yeni bir ilaca onay vermesiyle ilgili de “Bu ilaç tam olarak işe yarayacak mı emin değilim aya hafızası bir kaç ay süreyle iyileştirmesi hiç yoktan iyidir. Bu bir başlangıç diye düşünüyorum” değerlendirmesi yaptı.

Öğrencileriyle Alzheimer’a çözüm arıyor

Orkide Coşkuner Weber, 30’a yakın öğrencisiyle birlikte çalışmalarını yürüttüğünü söyledi.