Geri Dön

Oktar grubunda fosil bulundu

İstanbul’da Adnan Oktar suç örgütüne yönelik dava dolayısıyla şüpheli Demet Hanlı’nın evinde arama yapıldı.

Oktar grubunda fosil bulundu

Polis, evde üç  parça deniz istiridyesi fosili, balık fosili, salyangoz fosili, deniz süngeri, hayvan kafatası, bitki fosili gibi çok sayıda fosil ele geçirdi.  Polis bu fosilleri mühürlü bez torba içinde davanın görüldüğü İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’ne götürdü. Mahkeme, polislere bu fosilleri adli emanet bürosu savcılığına götürmelerini ve emanete alınmasını söyledi. Polislerin götürdüğü fosilleri savcı kabul etmedi. Savcılık, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazı yazdı. Yazıda, “Adli emanet dairesine gönderilen emanet eşyanın içeriğinin fosil olduğu, tarihi eser olabileceği, adli emanet yönetmeliğine göre tarihi özellikleri olan emanetlerin bilirkişi incelemesi yapılıp, bu özelliklere sahip olduğu anlaşıldığında emanette saklanmadığı, bu tür tarihi eşyaların müzeye gönderilmesi gerektiği anlaşıldığından, bilirkişi incelemesi yapılarak tarihi değeri olduğu anlaşıldığı takdirde müzeye gönderilmesi, tarihi bir değeri yoksa adli emanet dairesine gönderilmesi arz olunur” denildi. Savcılığın bu talebi üzerine fosiller incelenmek üzere bilirkişiye gönderildi. Fosillerin tarihi değeri tespit edilirse Demet Hanlı hakkında ayrıca soruşturma başlatılacak.

Örgütün kız kardeşler bölümünden

Örgütün kız kardeşler grubundan olduğu değerlendirilen Demet Hanlı’nın iddianamede, örgüt lideri Adnan Oktar’ın kitaplarını dağıttığı, sosyal medya üzerinden propaganda yaptığı, örgütten ayrılan kişilere karşı sosyal medya üzerinden itibarsızlaştırma çalışmalarında bulunduğu, operasyon sonrası cezaevine giren şüpheli şahıslara para yatırarak maddi destekte bulunduğu yer alıyor.

Bakan Akar, İtalya Savunma Bakanı ile görüştüMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İtalya Savunma Bakanı ile bir araya geldi. Bakan Akar, İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini ile görüşmesine ilişkin, "Samimi geçen görüşmede Libya, Suriye, Doğu Akdeniz'deki gelişmeler ile bölgesel konularda bilgi alışverişinde bulunduk. İki ülkenin iş birliğinin tüm bölge için yarar sağlayacağına inanıyoruz. Birçok konuda ortak görüşleri paylaştığımızı müşahede ettik." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber