Geri Dön

MEB'den son dakika açıklaması geldi mi? Okullar ne zaman açılacak?

Okullar ne zaman açılacak, açılacak mı? İlkokul 1. sınıflar ve anaokulları için yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte liseler ve ortaokullar için de bekleyiş başladı. Liseler ve ortaokullar için okullar ne zaman açılacak? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yüz yüze eğitime geçiş ile ilgili hangi değerlendirmelerde bulundu?

MEB'den son dakika açıklaması geldi mi? Okullar ne zaman açılacak?

Okullar ne zaman açılacak? Milyonlarca veli ve öğrenci bu sorunun yanıtını araştırıyor. Kovid-19 salgını nedeniyle uzaktan eğitime devam ediliyor. Kademeli ve seyreltilmiş olarak 1. sınıflar ve anaokulları yüz yüze eğitime geçti. Peki, liseler ve ortaokullar için de bu durum geçerli olacak mı?

2. SINIFLAR YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLAYACAK MI?

"Milli Eğitim Bakanı, Ziya öğretmen, bilim insanı olarak neyse onu söylüyorum. İki gün yetmez. Çok net söylüyorum 2 gün yetmez. Keşke hemen okulları açabilsek. Bizim sorumluluğumuz ne? Okulu açmak. Biz okulu açmak istiyoruz. Bizim asıl odaklandığımız yer burası. Okulları açtığımızda ne yapacağız? Buraya odaklandık. Ama dünyada ve Türkiye'de fiili durum var. Bize düşen sorumluluk nedir? Bunun da gereğini yap. Tam da onu yapıyoruz."

Çocukların okumayı öğrenmesine yönelik Selçuk, "Okumayla ilgili önemli olan şey okuduğunu anlama. Bizim üzerinde durduğumuz o. Yoksa okuma üstünde dursanız 2 aylık şeydir ve biz bunu yaparız. Veliler hiç endişe etmesin." değerlendirmesinde bulundu.

"Yüz yüze eğitimde 2. sınıflar ikinci sırada mı?" sorusu üzerine Selçuk, "Şu andaki çabamız o. En kısa zamanda. Önce gelenler küçük yaşlar." ifadesini kullandı. Selçuk, ikinci sınıf öğrencilerinin de seyreltilmiş eğitim alacağını belirtti.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK, AÇILACAK MI?

Selçuk, bazı Avrupa ülkelerinde okulların açıldığına dikkati çekerek "Bu da bir tercih. Türkiye ile benzer koşullara sahip ülkelerin yaptığı gibi tamamını hemen alalım istemiyoruz. Bunu Bakanlık olarak da istemiyoruz. Kontrollü, aşama aşama, sınıf sınıf gidelim istiyoruz. Herhangi bir risk istemiyoruz." değerlendirmesini yaptı.

LİSELER VE ORTAOKULLAR AÇILACAK MI?

"Diğer sınıflarla ilgili birkaç hafta sonra tekrar bir değerlendirme yapılacak. Bir takvim yok, olamaz çünkü vaka sayısının seyrini bilemiyorum. Bilim Kurulu'nun bir ay sonrası için ne diyeceğini bilemiyorum, onlar da izliyorlar, onlar da şu an bilmiyorlar. Bunu bilmezken 'şöyle olacak' demek çok doğru değil. Biz büyük bir sorumluluk altındayız ve bu sorumluluk altında da çok dikkatli karar vermeliyiz. Amacımız, temennimiz hepsini açmak."

Gri listede yer alan Yoldaş Selim Çelik tutuklandıHatay Amanoslar'daki operasyonda sağ yakalanan, yurt dışında kaçak bulunan eski Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı ve 24. Dönem HDP Muş Milletvekili Demir Çelik'in "Terörden Arananlar Listesi"nde "Gri Kategori"de yer alan oğlu "Savaş" kod adlı Yoldaş Selim Çelik tutuklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber