Geri Dön

Ombudsman istedi MEB taslak hazırladı

Mersinli babanın zihinsel engelli kızı için yaptığı diploma başvurusunu değerlendiren Ombudsman, yönetmelikten ilgili hükmün kaldırılmasını istedi, MEB de taslak hazırlayıp YÖK’e gönderdi

Ombudsman istedi MEB taslak hazırladı

Ombudsman, zihinsel engeli bulunan öğrencileri yakından ilgilendiren bir karar aldı. Mersin’de yaşayan S.A. adlı babanın yüzde 25 zihinsel engelli kızı için yaptığı diploma başvurusunu değerlendiren Ombudsman, Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’nden “diploma yükseköğretime devam etme hakkı sağlamaz” hükmünün kaldırılması yönünde tavsiye kararı verdi. Milli Eğitim Bakanlığı da yönetmelikte değişiklik yapılması için bir taslak hazırladıklarını ve YÖK’ün görüşüne sunduklarını açıkladı.

‘Anlamlı değil’


Mersin’de yaşayan S.A. adlı vatandaş, yüzde 25 zihinsel engelli kızının eğitimi için Kamu Denetçiliği Kurumu’na (Ombudsman) başvurdu. Kızının Mersin Mezitli Teknik Anadolu Lisesi Özel Eğitim 11. sınıf öğrencisi olduğunu, özel eğitim okullarında verilen eğitim düzeyinin çok düşük olduğunu, kızının E-KPSS ve üniversite sınavı gibi haklardan yararlanabilmesi için en az yüzde 40 ve üzeri engelli olması gerektiğini, bu sebeple kızının bu haklardan yararlanmadığını, öte yandan özel eğitim meslek okulundan alacağı diplomanın üniversiteye girmesine imkân tanımadığını belirtti.

S.A. başvuruda kaynaştırma/bütünleştirme öğrencisi olarak eğitimine devam etmesi halinde ise kızının sene kaybı olacağını, sonuçta verilecek diplomanın anlamlı bir belge olmadığını belirterek, mağduriyetlerinin giderilmesini talep etti.

Yeni düzenleme

Talebi inceleyen Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsman), MEB’den görüş talep etti. Bakanlık tarafından Ombudsman’a gönderilen yanıtta Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına ilişkin yeni bir yönetmelik taslağı hazırlandığı belirtildi.

Söz konusu taslakta yönetmeliğin 32. maddesindeki “yükseköğretime devam etme” ibaresinin kaldırılarak maddenin yeniden düzenlendiği, taslakla ilgili diğer bakanlıkların ve Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) görüş ve önerilerinin talep edildiği, görüşlerinin olumlu olması halinde başvuruya konu öğrencilerin yaşadığı mağduriyetin giderileceği belirtildi.
Ombudsman MEB’e, Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’nden “diploma yükseköğretime devam etme hakkı sağlamaz” hükmünün kaldırılması yönünde tavsiye kararı verdi.

İdlib'te rejim hedefleri etkisiz hale getirildiTürk Silahlı Kuvvetleri, İdlib'te Türk askerine yönelik saldırının ardından tespit edilen hedefleri vurmaya devam etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber