Geri Dön
GündemÖSYM açıkladı: İşte 2019 ALES/1 sınav sonuç tarihi

ÖSYM açıkladı: İşte 2019 ALES/1 sınav sonuç tarihi

5 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/1) sınavı ile ilgili sonuçlar için heyecan dorukta. Peki sınava giren binlerce öğrenciyi yakından ilgilendiren ALES/1 sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte merakla araştırılan o tarih...

ÖSYM açıkladı: İşte 2019 ALES/1 sınav sonuç tarihi

5-13 Mart 2019 tarihlerinde alınan ALES başvuru işlemleri sonrasında, 5 Mayıs 2019 Pazar günü ALES /1 uygulandı. Sınav sonrasında ALES adaylar, sonuçlar ne zaman açıklanacak arayışına geçti. İşte 2019 ÖSYM'nin sınav takviminde bulunun bilgiler...

ALES/1 SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/1) sonuçları, 30 Mayıs 2019 tarihinde açıklanacak.

SINAV DEĞERLENDİRMESİ

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

ÖSYM açıkladı: İşte 2019 ALES/1 sınav sonuç tarihi

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Adıyaman'da korkutan yangınAdıyaman'da tarlada başlayıp evlere sıçrayan yangın, vatandaşlar ve itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet