Geri Dön
GündemÖSYM'den ALES adaylarına 09.45 uyarısı! (ALES giriş belgesi sorgulama)

ÖSYM'den ALES adaylarına 09.45 uyarısı! (ALES giriş belgesi sorgulama)

ÖSYM'den ALES adaylarına 09.45 uyarısında bulunuldu. Açıklamada ALES sınavına girecek olan adayların binaya alım işlemlerinin 09:45'te tamamlanacağı adayların sınav saatinden bir saat önce sınava girecekleri bina önünde yerlerini almaları gerektiği belirtildi. ALES'e girecek olan adayların sınav giriş belgesi ve kimliklerini yanında bulundurmaları gerekiyor!

ÖSYM'den ALES adaylarına 09.45 uyarısı! (ALES giriş belgesi sorgulama)

İlkbahar dönemi Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi giriş sınavına girecek olan adayların, sınav giriş yerleri açıklandı. Adaylar, ALES sınav giriş belgelerini nasıl alacaklar? ALES ile ilgili gelişmeler haberimizde! ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan ALES ilkbahar dönemi sınavının giriş yerleri belli oldu. Adaylar, aday şifreleri ve T.C. kimlik numaraları ile ÖSYM’nin resmi internet sitesinden sınava girecekleri yerleri öğrenebilirler.

ALES Sınav Girişi Yerleri Hakkında Detaylı Bilgileri İçin TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

09.45’ten Sonra Gelenler Sınava Giremeyecek!

İlkbahar dönemi ALES sınavı için başlangıç saati 10.00 olarak belirlendi. ÖSYM tarafından yakın bir zamanda tüm sınavlar için uygulamaya konulan 15 dakika kuralı bu sınav için de geçerli olacaktır. Adaylar, 09.45’ten sonra sınav binalarına giremeyecektir. Adayların bu uyarıyı dikkate alarak sınav giriş binalarına en az bir saat öncesinde gidip hazır olarak beklemesi gereklidir.

ALES Puanı Kaç Yıl Geçerli Olacak?

Adayların alacakları ALES puanları, sınavın yapıldığı tarih itibariyle 3 yıl geçerlilik süresine sahip olacaktır. Eğer aday birden çok ALES puanına sahipse, ALES puanları içinde geçerlilik süresi devam eden en yüksek puan başvurularda kullanılacaktır. ALES için adaylara bir sınırlama koyulmamıştır. ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan tüm ALES dönem sınavlarına giriş yapılabilir.

ALES Sınavına Kimler Girebilir?

ALES için lisans eğitim programlarından mezun olmuş olanlar ve mezun olabilecek olanlar başvuruda bulunabilir. Bu kişiler dışında da yurt dışında lisans eğitimi almış ve Türkiye’de de kariyerinde bir başlangıç yapmak isteyenler de ALES’e girebilir. Araştırma görevlisi, uzman, okutman, eğitim öğretim planlamacısı ve öğretim görevlisi gibi kadrolara açıktan atanabilmek, öğretim elemanı dışında kalan kadrolara da naklen atanabilmek için ALES, adaylar tarafından girilmesi zorunlu olan bir sınavdır.

İlkbahar Dönemi ALES sınavında nasıl sorular sorulacak?

ALES sınavında adayların cevaplayacağı iki bölüm yer almaktadır. Sayısal ve sözel olarak ayrılan bu bölümler de kendi içlerinde ayrılmaktadır. Bu bölümler de Sözel-1, Sözel-2 ve Sayısal-1, Sayısal-2 olarak adlandırılır. Sınavda toplam 160 soru bulunmaktadır. Her bir bölüm içerisinde 40 soru yer alır. Sözel testler genel olarak adayların akıl yürütme becerilerini ölçmeye yönelik olan sorulardan oluşur. Sayısal testler ise, sınava giren adayların mantıksal akıl yürütme becerilerini ve sayısal becerilerini ölçmeyen yönelik olarak hazırlanan sorulardan meydana gelir.

Sınavda sorulacak olan sorular, adayların mezun olduğu yükseköğretim programı tarafından edinmiş oldukları yeterlilik ve bilgileri ölçmez. Sınavdaki sorular farklı alanlardan mezun olmuş adayların cevap verebileceği potansiyeldeki sorulardır. Sınava girecek adaylar, hangi puan türünün yüksek olarak hesaplanmasını istiyorsa o ağırlıklı puana göre dört test içinden en az üç tanesini çözecektir. Dileyen adaylar, dört testin tamamını da çözebilir.

ALES’te Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Adaylar, sınav giriş belgelerini siyah-beyaz ya da renkli olarak yazıcıdan çıkartabilir. Sınav giriş belgesinde adayın fotoğrafının bulunması zorunludur. Aksi halde aday fotoğrafı olmayan giriş belgesi ile sınava giriş yapılamaz. Sınav giriş belgesinin arka ve ön yüzü, ÖSYM tarafından yazılan bilgiler dışında çizilmemeli ve karalanmamalıdır.

Sınav giriş belgeleri sadece internet üzerinden alınacaktır. Adayların adreslerine posta ile sınav giriş belgesi gönderimi yapılmaz. Sınav gününde yoğunluğa sebebiyet vermemek ve adayların giriş işlemlerinin zamanında tamamlanabilmesi için sınav saatinden en az bir saat önce sınav binası önünde hazır şekilde beklenilmesi gerekir. Sınava giderken, çanta ve benzeri eşyalar götürülmemelidir. İsteyen adaylar yanlarında sadece pet şişe içerisinde su götürebilir. Sınav günü, metal aksesuar olmayan sade bir kıyafet tercihi yapılmalıdır.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cengiz Kurtoğlu iş insanına bıçakla saldırdıİstanbul Sarıyer’de ünlü sanatçı Cengiz Kurtoğlu tartışma yaşadığı iş insanına bıçakla saldırdı. Kurtoğlu gözaltına alınırken olayın kamera görüntüleri ortaya çıktı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler