Geri Dön
GündemÖzer: Hedef 100 milyon kitap

Özer: Hedef 100 milyon kitap

İstanbul Erenköy Kız Lisesi’nde yazar Alev Alatlı’nın da katılımıyla 20 bin kitaba sahip Alev Alatlı Kütüphanesi’nin açılışı dün törenle gerçekleştirildi.

Özer: Hedef 100 milyon kitap

EĞİTİM SERVİSİ - Açılış törenine katılan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 26 Ekim 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde “Kütüphanesiz Okul Kalmasın” kampanyasını başlattıklarını aktardı. O tarihte kitap sayısının 28 milyon olduğunu, öğrenci başına 1,3 kitap düştüğünü kaydeden Özer, şu anda 60 milyon kitabı olan kütüphanelerden bahsettiklerini vurguladı. Öğrenci başına 3,3 kitap düştüğünü, yıl sonuna kadar Türkiye’deki kütüphanelerdeki kitap sayısını 100 milyona eriştireceklerini dile getiren Özer, öğrenci başına düşen kitap sayısının da 7 olacağının bilgisini verdi.

Yaz okulu müjdesi

Alev Alatlı’nın ismini okul kütüphanesine vermek istediklerini vurgulayan Özer, “Alev Alatlı hanıma özellikle teşekkür etmek istiyorum, ismini lütfettiği için bu okula. Alev Alatlı çok özel bir insan” diye konuştu. Alatlı ile özel bir hukuku olduğunun altını çizen Özer, şunları söyledi: “Ben 2010’da annemi kaybettim. O tarihten itibaren gerçekten bana anne eksikliğini hiç hissettirmedi. Ne zaman sıkışsam, hayatta yürürken zorluklarda bazen mola vermem gerektiği zaman nefesini yanımda aldım.”

Bu yıl ilk kez yaz okulu açma kararı verdiklerini de belirten Özer, “Bu sene ilk kez yaz okulu açma kararı verdik. Tüm Türkiye’deki bilim sanat merkezlerinden 12. sınıflara kadar tüm öğrencilerimizin katılabilecekleri yaz kurslarını açıyoruz. İlave açılımla matematik seferberliği başlattık. Yıllardan beri kronik, üstesinden gelemediğimiz ama aslında basit olan matematiği herkese öğretecek şekilde yeni bir açılımla yola devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.