Geri Dön
GündemPakistan, Çin, ABD ve Rusya'dan Afganistan açıklaması: Endişeliyiz

Pakistan, Çin, ABD ve Rusya'dan Afganistan açıklaması: Endişeliyiz

Pakistan, Çin, ABD ve Rusya, Afganistan'daki mevcut ekonomik ve insani durumdan derin endişe duyduklarını vurgulayarak, Afganistan halkına desteğini yineledi.

Pakistan, Çin, ABD ve Rusya'dan Afganistan açıklaması: Endişeliyiz

Başkent İslamabad'da bir araya gelen Pakistan, Çin, ABD ve Rusya'nın Afganistan Özel temsilcileri, görüşmelerinin ardından ortak açıklama yaptı.

Taliban'ın, Afganistan'dan ayrılmak ve bu ülkeye gitmek isteyenlere güvenli geçiş sağlamasına ilişkin taahhüdünün memnuniyetle karşılandığı belirtilen açıklamada, Taliban'a diğer Afganlarla birlikte çalışması, kapsayıcı hükümet oluşturması, kadın ve kızlara eşit haklar vermesi çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, Afganistan'daki mevcut ekonomik ve insani durumdan derin endişe duyulduğu belirtildi ve Afganistan halkına gösterilen desteğin altı çizildi.

BM'ye çağrı

Açıklamada, 4 ülkenin temsilcilerinin, ilişkinin devam etmesi, Afganistan'ın istikrarlı ve müreffeh bir ülke olması konusunda ılımlı politika izlemesi için Taliban'ın teşvik edilmesinde mutabık olduğu bildirilirken, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin, Afganistan'ın egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesine ilişkin kararı hatırlatıldı.

Tüm seviyelerde kadın ve kızların eğitime ulaşmasının uluslararası bir yükümlülük olduğuna işaret edilen açıklamada, Taliban'ın ülke genelinde eğitime tam ve eşit destek sağlaması konusunda çaba göstermesi için teşvik edildiğine dikkat çekildi.

Taliban'dan, Afganistan topraklarının teröristler tarafından komşu ülkelere, bölgeye ve dünyanın geri kalanına karşı kullanılmasını önleme konusundaki taahhütlerine uymasının beklendiği vurgulanan açıklamada, Taliban'a komşu ülkelere dostça yaklaşması çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, BM'ye ve kurumlarına, uluslararası toplumun Afgan halkını desteklemeye yönelik taahhütlerini uygulamak için programlar geliştirme çağrısı da yapıldı.

İBB Sözcüsü Ongun: Yurt dışından gelişmeleri takip etmek zor değil
Yoğun kar yağışı hız kazandı! Ulaşıma kapatıldı
Birçok ilde 'idari izin' kararları! Peş peşe açıklandı
İmamoğlu'nun balıkçıdaki fotoğrafına sert tepki: İnsan biraz utanır
İstanbul'da İETT çalışmadı, ekranlar iptal yazısıyla doldu
Zehir zemberek sözler: Birçok annenin oğlu eve dönemeyecek
Ömür boyu hapis! El Chapo'nun cezası onandı
Survivor All Star'da ada karıştı! 'Korkuyorum'
Ilıcalı'dan sürpriz transfer! G.Saraylı yıldız ile görüşmeler başladı
Konut alım satımından yeni dönem! Tamamen değişecek
Galatasaray transferi bitirdi! Duyurdular, Türkiye'ye geliyor
İntikamın böylesi! Aldatılan kadın sosyal medyayı salladı
Fatma Girik'in vefatı yasa boğdu! Mal varlığını onlara bıraktı
Geri sayım başladı! Asgari ücretten kaldırıldı
Kazı Kazan Süper Renklerle Kazan Oynadı, 1.000.000 TL Kazandı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler