Geri Dön

Paris’e gitmeden bilinmesi gerekenler

ParisFransa’nın başkenti olmakla beraber aynı zamanda en turistik şehri. Bilim, kültür ve sanat gibi birçok dalda dünyanın önde gelen şehirlerinden olan Paris, bu özelliğini 2000 yıllık köklü bir geçmişe sahip olmasına borçlu diyebiliriz. Romantik ve huzur verici bir şehir olmasıyla da tanınan Paris, her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmakta ve bir açık hava müzesi tabiriyle anılacak kadar tarihi yapıya ve etkileyici meydanlara sahiptir. Tabii ki bunların yanında Paris mutfağını ve modasını da unutmamak gerekir.

Paris’e gitmeden bilinmesi gerekenler

Paris hakkında genel bilgiler

Paris, Sen Nehri’nin her iki yanına kurulmuş bir şehirdir ve bu yüzden sağ yaka ve sol yaka adlarıyla iki ayrılmıştır. Konum olarak Fransa’nın kuzeyinde yer alan şehir, 2,3 milyonu merkezde olmak üzere 12 milyon nüfusa sahip bir metropoldür. Birçok ünlü yapıtı UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başarmış Paris, tarihi mekânları, müzeleri, yemekleri ve modasıyla her yıl milyonlaca turistin durağı olmayı başarmaktadır.

Nereleleri gezmeli?

Paris’te gezip görülecek birçok tarihi ve etkileyici yer bulunmaktadır. Bunların başını şehrin çevresine kurulduğu Sen Nehri çekiyor diyebiliriz. Bunların yanı sıra Paris’in sahip olduğu birçok tarihi yapı ve müze bulunmaktadır. Louvre Müzesi, Orsay Müzesi ve Montparnasse Müzesi Paris’in meşhur müzelerinden yalnızca birkaçıdır. Bunlar dışında daha gezilecek birçok müze bulunmaktadır. Tarihi yapıları incelediğimizde ilk olarak şehrin en önemli sembollerinden biri haline gelmiş olan Eyfel Kulesi’nden bahsedebiliriz. 1887-89 yılları arasında Dünya Fuarı için inşa edilmiş olan bu kule ismini, tasarımının sahibi olan Gustave Eiffel’den almıştır. Her yıl ortalam 6 milyon ziyaretçiyi ağırlayan bu kule, yapımından bu yana 200 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırlamış ve günümüzde yılda en çok ziyaret edilen ücretli anıtı olmuştur. Eyfel Kulesi’nin yanı sıra şehirde gezip görülecek daha birçok anıt yer almaktadır. Arc de Triomphe (Zafer Anıtı) ve Institut du Monde Arabe bunlardan yalnızca birkaçıdır.

Paris’in yemekleri

Paris yemek konusunda oldukça zengin bir şehirdir. Yerel lezzetlerin yanı sıra dünya lezzetlerinin de birçoğunu bulabileceğiniz şehirde, kruvasan, kaz ciğeri, salyangoz yemeği, Fransız şarapları ve peynirleri çok tüketilen besinlerdir.

Kayseri’de dehşet! Karısını bıçaklayan adamı vatandaşlar engellediKayseri'de uzaklaştırması bulunan koca, takip ettiği karısını bir mağazada boğazından bıçakladı. Kendisini engelleyenlere biber gazı sıkan saldırgan koca, vatandaşlar tarafından etkisiz hale getirilerek polis ekiplerine teslim edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber