Geri Dön
GündemParsiyel taşınıyoruz!

Parsiyel taşınıyoruz!

Nakliyeciler, yoğunluğun eylül ortasına kadar sürmesini bekliyor. Bu dönemde ‘parsiyel taşıma’ denilen parça eşya taşıma işinin aşırı yoğun olduğu belirtiliyor...

Parsiyel taşınıyoruz!

AYLİN RANA AYDİN Evden eve ve şehirler arası taşımacılık sezonu sürüyor. Bu dönemde ‘parsiyel taşıma’ denilen parça eşya taşıma öne çıkıyor. Salgın nedeniyle 2020 Mayıs-Ekim taşınma döneminde yoğun iş yapan nakliyecilerin işleri bu yılın başında durgunlaşmıştı.  Aşılamanın hızlanması, normalleşme dönemiyle birlikte yüz yüze eğitimin başlayacak olması, düğün sezonunun devam etmesi nakliye işlerini kış dönemine göre hareketlendirdi. Aynı zamanda kentsel dönüşümün hızlanması, eğitim döneminin başlaması nedeniyle kiralık ev bulmakta güçlük çekildiği, bu nedenle de nakliyede eski yoğunluğun olmadığı da belirtiliyor.

İstanbul Evden Eve Nakliyeciler Derneği Onursal Başkanı Davut Ukan, parça eşya taşıma işi olan parsiyel taşımacılığın öne çıktığını söyledi. İstanbul dışına taşınanların çok fazla olduğunu söyleyen Ukan, taşınanların bütün eşyalarını götürmediğini parça olarak taşıdığını kaydetti. Özellikle şehir içi taşınmalarda yüksek kira fiyatları nedeniyle taşınmaların artık lüks olduğunu dile getiren Ukan, “Yeni bir eve taşınmak, kira, diğer giderler, nakliye giderleriyle birlikte yüksek rakamlara ulaşıyor. İşlerimiz geçen yılın aynı dönemine göre yarı yarıya azaldı. Fakat bu okulların açılması yaklaşınca bir telefon trafiği başladı. Bu yoğunluk eylülün ortalarına kadar devam eder. Yine de bu yoğunluk geçmiş yıllara göre çok az” dedi.

Korsana dikkat

Kendi firmasından örnek veren Ukan, “Kendi firmamda beş araçla ayda 150’ye yakın iş yapardık. Bu sayı 30-40’a düştü. İstanbul’dan İzmir’e taşınanlar çok fazla. Bodrum’a gidişlerde çok yoğunluk olurdu ama bu yıl pek yok. İstanbul’a gelen, İstanbul’dan giden ya da şehir içi taşınma olarak hesaplarsak günde yaklaşık 200’ün üzerinde evin taşınma işlemi oluyor. Bu rakam geçen yıllara oranla daha düşük” diye konuştu.

Taşıma fiyatlarının yüzde 10 civarında zamlandığını dile getiren Ukan, şöyle konuştu: “Özellikle ambalaj maliyetleri, personel giderlerinde artış var. Korsan taşımacılıkla mücadele konusunda çalışmalarımız sürüyor. Burada biraz da tüketiciye iş düşüyor. Mutlaka taşınmadan önce hizmet aldıkları firmalara K3 yetki belgesi sormalılar. Bu belgeyi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bölge müdürlüklerinden teyit ettirebilirler.”

4 bin liradan başlıyor

Göztepe Nakliyat ve Depolama CEO’su Ulaş Gümüşoğlu, normal taşınma sezonuna göre şu an işlerin yüzde 10 arttığını ya da azaldığını söyledi. Müşterilerden kentsel dönüşümün yoğun olduğu bölgelerde ev bulmakta zorluk çektiğini duyduklarını kaydeden Gümüşoğlu, “Bu yıl Urla’ya taşınmalar çok yoğundu. Bodrum, Datça da öyle… Daha çok parça taşınma oluyor” dedi. Ambalaj maliyetlerinin son bir yılda neredeyse döviz bazında arttığını belirten Gümüşoğlu, şehir içi taşınmaların 2+1’de 4 bin liradan başladığını, şehir dışı taşınmalarda ise lokasyona göre 9-10 bin lirayı bulduğunu ifade etti.

Taşınma/nakliye maliyetleri taşınacak dairenin bulunduğu kata, asansör durumuna, paketlemeye ve modüler asansör kurmaya göre değişiyor. İstanbul’da şehir içi taşınma/nakliye bedeli 2+1 konutlarda 4 bin liradan başlıyor. İstanbul’dan Ankara, İzmir, Bodrum taşınma bedeli 6 bin liradan başlarken, yine İstanbul’dan Trabzon, Diyarbakır’a taşınma bedeli 7 bin liradan başlıyor.

 Depoya ilgi sürüyor

Bu dönemde depolama hizmetlerine ilgi sürdüğünü dile getiren Ulaş Gümüşoğlu, “Geçen yıl salgından dolayı güneyde ikinci evleri olanlar buradaki evlerini kapatıp gitti. Eşyalarını götürmedikleri için depo tuttular. Bizim depo kiralama ücretlerimiz aylık 2+1 için 700 lira+KDV, 3+1 için 900 lira+KDV. Şu sıralar öğrencilerin gelmesiyle birlikte depolardan geri alımlar başladı” ifadelerini kullandı.

Güneye yoğun nakliye yapıldı

İTO Taşıma & Lojistik Komite Üyesi ve KurtCo Nakliyat & Depolama Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Karakurt, rezidansta oturanların bahçeli müstakil evlere taşındığını söyledi. Çok fazla depolama hizmeti aldıklarını belirten Karakurt, “Firmamız ağırlıklı olarak Çeşme, Bodrum, Marmaris, Datça gibi güneydeki bölgelere yoğun nakliye yapıyor. Genellikle parça eşya götürüyoruz. Bu bölgelere gidenler salgın nedeniyle geri gelmek istemedi. Uzaktan çalışan firma sahipleri işyerlerini buralardan yönetti. Biz de buradan onlara gereken eşyaların taşımasını yaptık. Bu dönemde sektöre de bir ivme kazandırdığımızı düşünüyoruz” diye konuştu. Ambalaj, personel, yakıt, SGK ve kira maliyetlerinin arttığını kaydeden Karakurt, “Bu maliyetleri de fiyatlara yansıtmak zorundayız. Nakliyesini yaptığımız 3+1 daireler 7 bin 500 liradan başlayıp 10 bin liraya kadar çıkıyor. 4+1 daireleri ise 12 bin 500-15 bin lira arasında taşıyoruz” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalarCumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan, "Ülkemize, Yeşil İklim Fonu'ndan, 3 milyar 157 milyon dolar kaynak sağlanmasıyla ilgili mutabakat zaptının imzalandığının müjdesini paylaşmak istiyorum." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler