Gündem Rus tehdidine yeni önlem! Türk SİHA'ları ile 'duvar'

Rus tehdidine yeni önlem! Türk SİHA'ları ile 'duvar'

05.09.2022 - 13:39 | Son Güncellenme:

Türk SİHA’ların Rus sistemlere karşı çok iyi sınavlar verdiğini hatırlatan uzmanlar, kimi coğrafyalarda Rus tehdidine karşı Türk SİHA’larla ‘duvar örme’ fikrinin benimsendiği görüşünde.

Rus tehdidine yeni önlem Türk SİHAları ile duvar

Türk SİHA’ları hemen her gün bir ülkenin daha gündemine giriyor. Bu ülkeler kimi zaman Afrika’dan kimi zaman Orta Asya’da kimi zaman da Avrupa’dan olabiliyor.

Haberin Devamı

Ancak Ukrayna-Rusya savaşının ardından yeni bir durum daha dikkat çekiyor. Rusya’ya karşı kendini daha güvende hissetmek isteyen bölge ülkelerinin neredeyse tamamının Bayraktar TB2 başta olmak üzere Türk SİHA’larına yöneldiği görülüyor.

Türk SİHA’larına yönelik ilginin temel gerekçelerini Savunma Politikaları Analisti Turan Oğuz ile anlattı. Oğuz, savaşlara coğrafi açıdan yakın olan veya terörle mücadele eden ülkelerin İHA/SİHA alımlarında çok istekli olduklarını ve hızla temin etmeye başladıklarını belirtti.

RUSYA VE ÇİN ÇEVRESİNDEKİ ÜLKELER İLK SIRADA

Silahlı insansız hava araçların rağbet gördüğü yerlere dikkat çeken Oğuz, agresif bir askeri politika izleyen Rusya ve Çin’in çevresindeki ülkelerin ilk sırada olduğunu belirtti.

Haberin Devamı

Sınır anlaşmazlığı yaşayan Afrika ve Orta Asya ülkelerini de bu listeye ekleyen Oğuz, “Yine aynı coğrafyadaki terörle savaşan ülkeleri de saymak gerek. Tüm bunların yanı sıra bir grup daha var SİHA’lara ilgi duyan. Onları da ‘savunmasını güçlendirmek ve bunun için modern teknolojilerden yararlanmak isteyen ülkeler’ olarak tanımlayabiliriz” dedi.

TÜRK SİHA'LARLA 'DUVAR ÖRME' FİKRİ

TRT'nin haberine göre, yerli SİHA’ların Rus sistemlere karşı çok iyi sınavlar verdiğini hatırlatan Turan Oğuz kimi coğrafyalarda Rus tehdidine karşı Türk SİHA’larla ‘duvar örme’ fikrinin benimsendiği görüşünde.

Turan Oğuz, "Rusya çevresindeki ülkeler de önce Karabağ sonra da Ukrayna’da Rus sistemlerine karşı gösterdiği performans ve yine yukarıda saydığım diğer üstünlükleri sebebiyle Bayraktar TB2’ye yöneldi. Haritaya baktığımızda Bayraktar TB2 temin eden veya ilgilenen ülkelerin Rusya’nın güney sınırında adeta bir eksiksiz duvar oluşturduğunu görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Oğuz, uygun fiyatlı olduğu için daha önce Çin, İran gibi ülkelerden S/İHA temin eden bazı ülkelerin de hem sahada beklentileri karşılayamaması hem de satış sonrası zafiyetler sebebiyle Bayraktar TB2 ya da diğer Türk S/İHA’larına yöneldiğini söylüyor.

SAYILARI ARTIYOR! 4 ÜLKE DAHA...

Geçtiğimiz günlerde kritik bir gelişme daha oldu. Romanya Savunma Bakanlığı, 18 adet Bayraktar TB2 alabilmek için parlamentodan talepte bulundu. Hali hazırda Ukrayna, Polonya ve Macaristan’da Türk SİHA’ları kullanılıyor. Estonya, Letonya, Litvanya, Sırbistan gibi ülkelerin bu yönde bir adım atmaya çok yakın olduğu konuşuluyor.