Geri Dön
GündemRapel ne demek? Rapel doz nedir? İşte, rapel doz aşı anlamı...

Rapel ne demek? Rapel doz nedir? İşte, rapel doz aşı anlamı...

Rapel doz aşı ile ilgili aramalar arttı. Bilim Kurulu sonrası açıklamalarda bulunan Fahrettin Koca, 3. doz koronavirüs aşısı için rapel doz ifadelerini kullandı. Bununla birlikte vatandaşlar Rapel kelimesinin anlamını aramaya başladı.

Rapel ne demek? Rapel doz nedir? İşte, rapel doz aşı anlamı...

Rapel kelimesi Fahrettin Koca'nın açıklamalarının ardından gündeme geldi. Uğur Şahin ile birlikte gerçekleştirdiği toplantı sonrası aşıda 3. doz yapılabileceği belirtildi. Bu doza ise rapel doz denildi. Peki, rapel doz aşı ne ifade ediyor?

RAPEL NE DEMEK?

Sağlık alanında kullanılan kelimenin anlamı Sağlık Bakanlığı tarafından belirtildi. Rapel doz, pekiştirme aşısıdır. Aşının etki süresini uzatmak için yinelenmesi.

RAPEL DOZ NEDİR?

Bazı aşıların bir kez uygulanması yeterli iken, bazı aşılar için daha fazla sayıda doz uygulanmasına ve pekiştirme (rapel) dozlarına ihtiyaç vardır. Aşılarını uygun sayı ve aralıklarla alan çocuklar bu hastalıklardan yeterince korunmuş olurlar.

Yusufeli'nde yanan 33 evden geri enkaz kaldıARTVİN'in Yusufeli ilçesi Yüncüler köyünde, dün çıkan yangın nedeniyle 33 ahşap ev, kullanılamaz hale geldi. Köyde oluşan hasar, gün ağarınca ortaya çıktı. Yangının söndürülmesiyle evlerine dönenler, enkaz yığınıyla karşılaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet