Gündem İki ilde şiddetli sağanak yağış! Çok sayıda köy yolu ulaşıma kapandı

İki ilde şiddetli sağanak yağış! Çok sayıda köy yolu ulaşıma kapandı

03.10.2023 - 19:47 | Son Güncellenme:

Rize’de etkili olan sağanak yağış, sele ve heyelanlara neden oldu. Çok sayıda köyün ana yolu ile bağlantı yolları kapandı. Bölgede çalışmalar sürüyor. Artvin’de etkili olan sağanak yağış sonrası Borçka-Hopa karayolunda sel ve heyelanlar meydana geldi. Bölgeye ekipler sevk edilirken, uzun araç kuyrukları oluştu.

Güneysu, Çayeli, Pazar, Ardeşen, Fındıklı, Çamlıhemşin ve Hemşin ilçelerinde iki gündür etkisini sürdüren sağanak günlük yaşamı olumsuz etkilerken, yağış sonrası taşkın ve heyelanlar meydana geldi. Saat 16.00 sıralarında etkisini artıran sağanak nedeniyle ilçelerde debisi yükselen dere ve ırmaklar taştı, bazı yerleşim yerlerini su bastı. Yamaçtan kopup yola akan toprak, ağaç ve irili ufaklı taş kütleleri ilçelerdeki 23 köye giden yolu ulaşıma kapattı. İl Özel İdare ve Karayolları ekipleri iş makineleriyle yol açma çalışması yaparken, birçok köyde elektrik kesintisi de yaşandı, bazı evleri su bastı, bölgedeki tarım arazileri de zarar gördü. Su altında kalan birçok araçta da hasar oluştu.

Haberin Devamı

İki ilde şiddetli sağanak yağış Çok sayıda köy yolu ulaşıma kapandı

KÖY YOLLARI ULAŞIMA KAPANDI

Ardeşen ilçesine bağlı; Bayırcık, Doğanay, Güneyköy, Çamlıhemşin ilçesine bağlı; Derecik ve Güllüköy, Çayeli ilçesine bağlı; Derecik, Haremtepe, Karaağaç, Köprübaşı, Yeşilırmak, Aşıklar köylerine giden bağlantı yolları heyelan ve taşkınlar nedeniyle ulaşıma kapandı. Güneysu ilçesine bağlı; Çamlıca, Bulutlu, Yüksekköy köylerine giden ana yollar ile Başköy köyüne giden bağlantı yolu heyelan sonucu ulaşıma kapandı. Hemşin ilçesine bağlı Levent köyü anayolu ve Pazar ilçesine bağlı Tütüncüler, Şehitlik, Papatya, Yücehisar, Suçatı, Derinsu ile Şentepe köylerine giden yollar heyelan sonucu kapandı. Ardeşen ilçesine bağlı Tunca Beldesi’nde bulunan dere taşarken, Ardeşen ilçesinde 2 araç şiddetli yağışlar sonrası oluşan sel sularına kapıldı. 

Yağışların devam ettiği bölgede yetkililer dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. 

Haberin Devamı

İki ilde şiddetli sağanak yağış Çok sayıda köy yolu ulaşıma kapandı

SON ANDA KURTULDU; O ANLAR KAMERADA

Rize'de şiddetli sağanağın sel ve heyelanlara neden olduğu Ardeşen ilçesi Seslikaya köyünde yamaçtan kopan heyelan, bakkaldan alışveriş yapmak için duraklayan İbrahim Kantarcı yönetimindeki hafif ticari aracı sürükledi. Sürükleme ile beraber araç bakkalın bulunduğu binaya çarpıp durabildi. O sırada bakkaldan çıkmakta olan bir diğer vatandaş ise duvar ile araç arasına sıkışmaktan son anda kurtuldu. O anlar güvenlik kamerasına yansıdı. 

İki ilde şiddetli sağanak yağış Çok sayıda köy yolu ulaşıma kapandı

ARTVİN

Artvin’de etkili olan sağanak yağış sonrası, Borçka-Hopa karayolunun farklı noktalarında dere taşması ve heyelanlar nedeniyle karayolu araç trafiğe kapatıldı. Karayolları ve il Özel İdaresi ekiplerince yürütülen çalışmanın ardından karayolu kontrollü olarak ulaşıma açıldı. Jandarma ekipleri ilçe girişlerinde araç geçişlerine kontrollü olarak izin verirken, olası bir olumsuz duruma karşı AFAD ve Hopa Arama Kurtarma (HOPAK) ekipleri bölgeye sevk edildi. Yolda kalan bazı sürücüler kendi imkanlarıyla karayolunu temizleyip ilerlerken, bazı sürücüler ise saatlerce beklemek zorunda kaldı.

Öte yandan kentte yağış devam ederken, ekipler çalışmalarını sürdürüyor.