Geri Dön
GündemSahte teze ceza da soruşturma da yok!

Sahte teze ceza da soruşturma da yok!

‘Sahte tez’ hazırlanmasına yönelik soruşturma talebi üniversite tarafından 3 kez engellendi. Karar Danıştay tarafından üç kez iptal edildi. Tezin danışmanı yargılanırken, tezi yazan ile veri temin edene soruşturma açılmadı...

Sahte teze ceza da soruşturma da yok!

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara - Balıkesir Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda öğretim üyesi olarak görev yapan Doç. Dr. Z.P., bölümdeki yüksek lisans öğrencisi S.Y.’nin tezinde, insanlardan kan alınarak yapılan ve çok sayıda biyokimyasal parametre içeren tüm sonuçların yanlış olduğu gerekçesiyle şikâyette bulundu. Şikâyet üzerine inceleme yapan Balıkesir Üniversitesi Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Kurulu, 16 Ekim 2017’de S.Y.’nin “çarpıtma” suretiyle etik ihlâlde bulunduğuna karar verdi. Etik Kurulun kararının hemen ardından Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yönetim Kurulu S.Y’nin yüksek lisans tezinin, mezuniyetinin ve diplomasının iptaline karar verdi.

SGK’YA FATURA EDİLDİ

Tezin hazırlanmasında kullanılan laboratuvar sonuçlarının, Balıkesir Üniversitesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Y.S. tarafından standart dahiliye hastası 63 kişiden istenen laboratuvar sonuçları olduğu; bu sonuçların da SGK’ya fatura edildiği bilirkişi raporuyla ortaya çıktı. Laboratuvar testi istenen hastaların isimlerinin üzeri çizilerek, yerine elle yeni isimler yazıldığı tespit edildi. Bilirkişi raporunda, “Bu, basit terimi ile evrakta sahtecilik suçuna girer. Bu analizlerin faturalarının SGK tarafından değil araştırma bütçesinden karşılanması gerekmektedir” denildi.

SORUŞTURMA AÇILMADI

Ancak bilirkişi raporuna rağmen Balıkesir Üniversitesi, tezi yazan S.Y. ve tezin hazırlanmasında kullanılan 63 hastanın laboratuvar sonuçlarını temin eden Uzm. Dr. Y.S. hakkında soruşturma izni vermedi. 5 yıl boyunca üniversite tarafından 3 kez verilmeyen soruşturma izni kararı, Danıştay tarafından üç kez bozularak üniversiteye geri gönderildi. “Sahte” olduğu gerekçesiyle üniversitenin Etik Kurulu tarafından iptal edilen tezin danışmanı öğretim üyesi İ.E., Balıkesir 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görevi kötüye kullanmaktan yargılanırken, tezi hazırlayan S.Y. ile laboratuvar sonuçlarını temin eden Uzm. Dr. Y.S. hakkında soruşturma açılmaması dikkati çekti. Y.S.’nin, üniversiteden FETÖ/PDY kapsamında ihraç edildiği de öğrenildi.

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ'NDEN AÇIKLAMA  

Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğü, "Sahte teze ceza da soruşturma da yok" haberiyle ilgili bir açıklama yaptı. Bahse konu olan tezin iptalinin gerçekleştirildiği, konuyla ilgili soruşturmanın 2016 yılında başlatıldığı belirtildi.

Soruşturmanın yanı sıra adli ve idari yargılama sürecinin de 2016 yılından beri devam ettiğinin yer aldığı açıklamada, "Tez yazarının öğrencimiz ya da personelimiz olmaması sebebiyle disiplin soruşturması başlatılamamış ise de 06.11.2017'de ilgili enstitümüz tarafından etik ihlal nedeniyle öğrencinin yüksek lisans tezinin iptaline karar verilmiştir. Yürütülen soruşturmayı inceleyen Danıştay’ın, soruşturmanın genişletilmesi yönündeki ve usule ilişkin
kararları uyarınca soruşturma, Rektörlüğümüzce 05.08.2021'de yeniden başlatılmıştır" denildi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: "Maraş, KKTC’nin itici gücü"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta Maraş’ın açılmasının ekonomi ve turizm açısından KKTC’ye faydaları olacağını belirterek, "Maraş KKTC’nin bir itici gücü olarak orada duruyor.” dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler