Geri Dön
GündemSahte videolar artık anında belirlenecek

Sahte videolar artık anında belirlenecek

Türkiye merkezli bir şirket, siber güvenliğin son zamanlarda karşı karşıya olduğu en tehlikeli tehditlerden “deepfake”e karşı yerli çözüm geliştirdi.

Sahte videolar artık anında belirlenecek

Yapay zekâ teknolojileriyle hazırlanan sahte videolara karşı geliştirilen, “Deepware Scanner” ile online olarak, sahte videolar tespit edilecek. Sistem yüzde 90 doğruluk oranıyla çalışıyor.

Hedef dünya pazarı


Siber güvenlik alanında çözümler sunan Türkiye firması Zemana, yapay zekâ ile üretilen sahte videolara, yani “deepfake” tehdidine karşı, Deepware Scanner’ı geliştirdi.

yDeepware Scanner, tanınmış kişiler ve politikacılardan başlayıp, kısa sürede, “gerçeklik algısını kör ederek” herkesi hedef alan deepfake tehdidini online olarak tespit edebiliyor. Yerli ve milli imkânlarla geliştirilen Deepware Scanner, dünyanın çevrimiçi ilk deepfake dedektörü olma özelliğini de taşıyor.

Zemana Yönetim Kurulu, insan görüntü ve seslerine yapılan müdahaleyle üretilen sahte içerikleri yakalayarak tespit eden Deepware Scanner’ı, Ankara’da bir grup gazeteciye tanıttı. Zemana Teknolojiden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Yağızhan Atmaca, “Bugüne kadar ortaya çıkan deepfake örneklerinde, insanların jest ve mimiklerini birebir taklit eden yüz takası, tüm vücut sentezi, ses takası gibi birçok farklı yöntem kullanılıyor. Deepfake tahlikesine karşı etkili bir çözüm sunmak üzere geliştirdiğimiz Deepware Scanner, çok katmanlı mekanizmasıyla manipüle edilmiş videoları anında yakalamak üzere programlanan bir yazılım olma özelliği taşıyor. Siber güvenlik adına önemli bir hizmet sağlayan Deepware Scanner ile dünya pazarını hedefliyoruz. Geliştirdiğimiz bu teknoloji, manipüle edilmiş tehlikeyi hızla tespit edecek” dedi. Sistemin yüzde 90’ın üzerinde doğruluk oranıyla çalıştığını belirten Atmaca, uygulamayı internetten kullanıma sunduklarını belirterek, “Herkes, şüphelendiği videonun gerçekliğini ‘www.deepware.ai’ adresi üzerinden test edebilecek” dedi.

Deepfake nedir?

Yapay zekâ teknolojilerinin kötü amaçlarla kullanılması, tarih boyunca ortaya çıkan en tehlikeli siber saldırılardan biriyle karşı karşıya getiriyor. İnandırıcılığı giderek geliştirilen deepfake, politik skandallar, dolandırıcılık ve her türlü kötü niyetli manipülasyon içeren siber saldırılara imkân veriyor.

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 16 Mayıs 2021 )Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu belli oldu. Türkiye'de son 24 saatte 202 bin 243 Kovid-19 testi yapıldı, 10 bin 512 kişinin testi pozitif çıktı, 223 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 2 bin 468 oldu, 14 bin 418 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 4 milyon 947 bin 256'ya yükseldi. Vaka sayısında düşüş devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet