Geri Dön
GündemSalgında organ bağışı azaldı

Salgında organ bağışı azaldı

Koronavirüs nedeniyle organ bağışında yüzde 80’e varan düşüş oldu. Sivil toplum kuruluşları pandemi tedirginliğinin yersiz olduğuna dikkat çekerken, İstanbul İl Müftülüğü de Türk Böbrek Vakfı’yla birlikte bugün organ bağışı çağrısında bulunacak

Salgında organ bağışı azaldı

Gökhan Kam - Koronavirüs salgını nedeniyle bazı hastalar sıkıntılı günler yaşıyor. Bu süreçten en fazla etkilenen hastalar arasında ise organ nakli bekleyenler yer alıyor. Türkiye’de yaklaşık 27 bin hasta organ nakli beklerken, bu hastaların 22 bin 880’ü sadece bir böbrek için belki de yıllarca diyalize giriyor. Hastalar için geçen her gün büyük önem taşıyor.

‘Tedirgin olmayın’

Pandemi döneminde organ bağışındaki düşüşün hastane tedirginliğinden kaynaklandığını belirten Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, “Pandeminin pik yaptığı 3 dönemde tedirginlik arttı. Organ naklinin testleri var. Bu bir süreç. Hastaneye birkaç kez gidilip geliniyor, imtina ediliyor. Tedirginliğe gerek yok. Hastanelerde gerekli aşamalar için önlemler alınmış durumda. Medyanın ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın desteğiyle zamanında çok iyi neticeler almıştık. Diyanet İşleri Başkanlığı ile tekrar bir çağrımız olacak. Herkesi organ bağışına davet ediyorum” diye konuştu. 

Hem Kovid-19’un hem de organ bağışının konuşulmamasının düşüşe sebep olduğuna dikkat çeken İyilik İçimizde Diyaliz ve Organ Nakil Hastaları Derneği Başkanı Gülay Özdemir de, “Organ nakli bekleyen binlerce kişi var. Geçen her gün bu hastalar için hayati önemde. Yaptığımız saha çalışmalarında 5 binin üzerinde organ bağışı aldık. Kovid-19 nedeniyle organ bağışında ciddi düşüşler yaşandı. Toplum bilinçlendirilmeli. Organ bağışı yapan kişiler bunu organ bağışı vasiyeti olarak ailelerine bildirmeli. Birçok ülkede 18 yaşını geçmiş kişi özgür iradesiyle organ bağışı yaptıysa aile onayına gerek yoktur. Araştırmalarımız gösteriyor ki organ bağışı yapılmamasının nedenleri arasında organ mafyası korkusu, sisteme güvenmemek ve dinsel boyutu vardır. 1 bağış ile en az 8 kişi hayat buluyor. Bunlardan en az 2’si çocuk. Birçok hayat organ bağışıyla kurtulacaktır” dedi

2021’in 4 ayında 2 bin 42 bağışçı

2019 yılında 2 bin 309 beyin ölümünden organ bağışına rıza verenlerin sayısı 619 iken bu sayı 2020 yılında 263’e, canlıdan böbrek nakli ise 2019’da 3 bin 041 iken, 2020 yılında 2 bin 231’e düştü. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Doku, Organ Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Dairesi Başkanlığı web sitesinde yer alan verilere göre, salgın nedeniyle organ bağışında büyük oranda düşüş yaşandı. Son iki yıldaki organ bağış rakamları, salgının etkilerini gösteriyor. Bakanlık verilerine göre 2018 yılında organ bağışçısı sayısı 97 bin 461 iken, 2019 yılında bağışçı sayısı ise 124 bin 329 ile rekor kırdı. Salgının tüm dünyada pandemiye dönüştüğü 2020 yılında ülkemizde organ bağışçısı sayısı bir önceki yıla göre yüzde 80 düşerek 25 bin 349’da kaldı. Vaka sayılarının ülkemizde yükseldiği 2021 yılının ilk dört ayında ise 2 bin 42 kişi organ bağışında bulundu.

 

Yaban domuzları cep telefonu kamerasıyla böyle görüntülendiTokat'ın Yeşilyurt ilçesinde yolun karşısına geçmeye çalışan yaban domuzu sürüsü, cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet