Gündem Samsun'da sel felaketi! Otobüste mahsur kalan 17 kişi kurtarıldı

Samsun'da sel felaketi! Otobüste mahsur kalan 17 kişi kurtarıldı

04.09.2023 - 10:00 | Son Güncellenme:

Samsun'da dün meydana gelen selin ardından yaralar sarılmaya başlandı. Samsun'dan Amasya'ya giden yolcu otobüsü sel suyunda ilerleyemeyince, itfaiye ekiplerinden yardım istendi. Bölgeye sevk edilen ekipler, otobüsteki 17 kişiyi kurtarıp, güvenli bölgeye götürdü. Öte yandan şiddetli sağanak nedeniye meydana gelen sel sonrası bugün 13 ilçede uyum eğitimine ara verildi.

Samsunda sel felaketi Otobüste mahsur kalan 17 kişi kurtarıldı

Kentte dün, metrekareye 147 kilogram yağışın düştü. Birçok yer su altında kaldı. Yollar yarıldı, araçlar içine düştü, cadde ve bulvarlar göle döndü. Yağmurun dinmesiyle, felaketin boyutu daha da görünür oldu. AFAD, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve tüm kamu kurumları, seferber oldu. Su baskını yaşanan cadde ve evlerdeki su tahliye edildi, temizlik çalışmaları yapıldı. Ekipler, yoğun yağışla yamaçlardan gelen çöp ve toprağın tıkandığı mazgal ve kanallara müdahale edip, selin etkisinin artmasını önledi.

Haberin Devamı

Samsunda sel felaketi Otobüste mahsur kalan 17 kişi kurtarıldı

İTFAİYE EKİPLERİ 500 SU BASKININA MÜDAHALE ETTİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri, su tahliye çalışmalarına 6 araç, 30 su çekme pompası ve 30 personelle destek verdi. Ev ve iş yerlerinde meydana gelen 500 su baskını ihbarını değerlendiren ekipler, su tahliye ve kurtarma çalışması yaptı.

Samsun'un İlkadım ilçesinde, otogar çıkışında mahsur kalan yolcu otobüsündeki 17 kişi, itfaiye ekiplerinin yardımıyla kurtarıldı. Sürücüsünün otogardan Amasya'ya doğru hareket ettiği otobüs, yol su altında kalınca ilerleyemedi. Yolcular, itfaiye ekiplerini arayıp yardım istedi. Olay yerine gelen ekipler, 17 kişiyi kurtardı.

Samsunda sel felaketi Otobüste mahsur kalan 17 kişi kurtarıldı

'SAHADAYIZ'

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Şehrin birçok noktasında hayat normale döndü. Ekiplerimizle 7/24 mesaimizi sürdürerek, ev ve iş yerlerini su basan vatandaşlarımızın mağduriyetini gidereceğiz" dedi.

Haberin Devamı

Vali Orhan Tavlı ise, yağışın ve selin olumsuz etkilendiği bölgelerde; tüm kamu kurum ve kuruluşlarından 1717 personel, 305 iş makinesi, 138 kamyon ve 206 araçla sahada aktif olarak çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, "Yoğun yağışın neden olduğu sel ve su baskınında herhangi bir can kaybımız yok. Vatandaşlarımızın yağışın devam etme durumuna karşı herhangi bir olumsuzluğa mahal verilmemesi adına dikkatli olmalarını ve teyakkuz halinde olmalarını diliyorum" diye konuştu.

UYUM EĞİTİMİNE 1 GÜN ARA

Samsun'da şiddetli sağanak nedeniye meydana gelen sel sonrası bugün 13 ilçede uyum eğitimine ara verildi. Samsun Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, sağanak yağışın neden olduğu sel sonrasında bugün başlaması planlanan uyum eğitimlerine ara verildiği açıklandı. Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"İlimiz çevresinde devam eden yağışların sabah saatlerinde yer yer aşırı olması beklendiğinden 04.09.2023 Pazartesi günü 19 Mayıs, Bafra, Alaçam ve Yakakent hariç tüm ilçelerimizde Mesleki Çalışmalar ve Uyum Eğitimlerine bir gün ara verilmiştir." (DHA)