Geri Dön
GündemSarallar operasyonuyla ilgili ünlü isimler emniyete çağırıldı

Sarallar operasyonuyla ilgili ünlü isimler emniyete çağırıldı

İstanbul merkezli 13 ilde sarallar suç örgütüne yönelik yapılan ve 119 kişinin gözaltına alındığı operasyonda bazı ünlüler emniyete çağrıldı.

Sarallar operasyonuyla ilgili ünlü isimler emniyete çağırıldı

İstanbul merkezli 13 ilde Sarallar suç örgütü ve bağlantılı oldukları değerlendirilen şüphelilere yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 119 şüpheli için ikinci kez uzatma talep edilirken, soruşturmayla ilgili bazı ünlü isimlerin de emniyete çağırıldığı öğrenildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, Sarallar grubu olarak bilinen suç örgütü üyelerine İstanbul merkez olmak üzere Yalova, Kocaeli, Manisa, Muğla, İzmir, Antalya, Sakarya, Trabzon, Tekirdağ, Samsun, Ankara ve Artvin illerinde çok sayıda adrese eş zamanlı baskın yaptı. Baskınlarda aralarında iş adamı Erdal Acar'ın da bulunduğu 119 kişi gözaltına alındı.

İŞTE İFADEYE ÇAĞRILAN İSİMLER

Şüphelilerin gözaltı süreleri için ikinci kez uzatma talep edilirken şarkıcı Aylin Coşkun, oyuncu Necati Şaşmaz ile Erkan Petekkaya ve Sinan Engin soruşturma kapsamında ifadeleri alınmak üzere emniyete çağırıldı. Ünlü isimlerden Necati Şaşmaz, Erkan Petekkaya ve Sinan Engin'in ifade vermeye geldiği, Aylin Coşkun'un ise savcılıkta ifade vereceği öğrenildi.

‘ACAR RACON MASASI KURUP HARAÇ KESTİ’

Kamuoyunda “Sarallar” olarak bilinen organize suç örgütüne yönelik İstanbul merkezli 13 ilde düzenlenen operasyonda gözaltı sayısı 119’a yükseldi. Çete elebaşı Alaattin Saral’ın yakalanması için çalışmalar devam ederken, yine çete yöneticiliği suçlamasıyla gözaltına alınan iş insanı Erdal Acar’ın, çeteyi suça azmettirmenin ötesinde bir mafya yöneticisi gibi racon masaları kurup iş insanlarına haraç kestiği öne sürüldü.

Çete elebaşı Alaattin Saral’ın yakalanması için çalışmalar devam ederken, yine çete yöneticiliği suçlamasıyla gözaltına alınan iş insanı Erdal Acar’ın, çeteyi suça azmettirmenin ötesinde bir mafya yöneticisi gibi racon masaları kurup iş insanlarına haraç kestiği öne sürüldü.

2018 yılında yine İstanbul Emniyeti’nce düzenlenen operasyonla Eyüpsultan ilçesindeki özel bölmeli bürosunda yakalanıp tutuklandıktan sonra Nisan 2020’de infaz düzenlemesiyle hapisten çıkan çete elebaşı Alaattin İlyas Saral’ın, uzun bir süreden beri Erdal Acar’la çetesini yönettiği ileri sürüldü.

Kumar ve sanal kumardan, tahsilat ve haraç almaya kadar birçok suç alanında faaliyet gösterdiği İstanbul’da iki ayrı cinayet olayına karıştığı belirlenen çetenin ünlü iş insanlarını tehdit ve şantajla haraca bağladığı da polis tarafından tespit edildi. 

DİREKT TALİMAT

Polis tespitine göre, tahsilat ve eylem aşamasında Alaaattin İlyas Saral’ın, haraç alma aşamasında kurulan racon masalarının ise iş insanı olarak bilinen Erdal Acar’ın devreye girdiği öne sürüldü. Aralarında tanınmış iş insanlarının da bulunduğu iş dünyasından birçok isme kurduğu racon masalarında “tarife” adını verdiği haraç kesen ve istediği haracı vermeyenlerin üzerine çeteyi yönlendirdiği iddia edilen Acar’ın bu faaliyetlerinde çete mensuplarına direkt talimat verdiği de polis tarafından tespit edildi. Haraç ve tehdidin yanı sıra cinayet, yaralama ve adam kaçırma olaylarına karıştığı da tespit edilen ve çok sayıda mağdurun korkudan şikayet edemediği çeteye düzenlenen operasyonun ardından şikayetçi sayısında artış olduğu öğrenildi. 

İLK İDDİA DEĞİL

Müteahhit iş insanı ve spor yöneticisi olarak bilinen Acar’ın 16 yıl önce de mafyayla işbirliği gündeme gelmişti. O dönem iddiaya göre, eski bakanlardan Cavit Çağlar’ın oğlu Mustafa Çağlar’dan 3 milyon dolar alacağı olduğu iddiasıyla eski kabadayı Dündar Kılıç’ın torunu Onur Bizerdik’i arayıp, Mustafa Çağlar’ı vurmasını teklif ettiği ileri sürülmüştü. Özbizerdik’in bu teklifi Sedat Şahin’in kardeşi ve 2014 yılında Nişantaşı’nda Saral çetesi tarafından uzun namlulu silahla öldürülen Vedat Şahin’e götürdüğü ve görüşme sonrasında konunun Mustafa Çağlar’a intikal ettiği iddia edilmişti. Acar’ın inkar ettiği ancak daha sonra tekrar görüştüğü Özbizerdik’den Çağlar’ı vurması için ısrar ettiği iddiası o dönem Sedat Şahin ve adamları tarafından doğrulanmıştı.

OPERASYONA BİN 500 POLİS

Sarallar grubuna düzenlenen operasyona bin 500 polis katılmıştı. İstanbul merkezli Yalova, Kocaeli, Manisa, Muğla, İzmir, Antalya, Sakarya, Trabzon, Tekirdağ, Samsun, Ankara ve Artvin’de eş zamanlı olarak yapılan operasyonlarda aralarında Erdal Acar’ın da bulunduğu 119 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda 46 adet ruhsatsız tabanca, 55 adet şarjör, 6 adet av tüfeği, 1 adet kalem şeklinde suikast silahı, 1 adet susturucu, bin adet fişek, 1 adet çelik yelek, çok sayıda çek, senet ve dijital materyal, 900 bin dolar ve 413 bin euro ele geçirilmişti.