Geri Dön
GündemSedef Kabaş tutuklandı

Sedef Kabaş tutuklandı

Gazeteci Sedef Kabaş, bir televizyon programında yaptığı konuşma nedeniyle ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan tutuklandı.

Sedef Kabaş tutuklandı

Elif ALTIN İstanbul - Sedef Kabaş, “Çok meşhur bir söz vardır. Taçlanan baş akıllanır diye. Ama görüyoruz ki gerçek değil. Ya da tam tersi bir söz vardır. Büyükbaş hayvan bir saraya girdiği zaman o kral olmaz. O saray ahır olur” ifadelerini kullanmıştı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Kabaş’ın sarf ettiği sözler nedeniyle soruşturma başlattı. Kabaş’ın konuşmayı yaptığı kanal merkezinin Sarıyer’de olduğunun belirlenmesi üzerine soruşturmayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı devraldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Kabaş hakkında gözaltı kararı çıkarttı. Kabaş, Üsküdar’da kaldığı otelde gözaltına alındı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan Kabaş, savcılığa sevk edildi. Kabaş savcılık ifadesinin ardından ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan tutuklanması talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi. Kabaş, hakimlik tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

‘HAKARETİ KINIYORUM’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Kin ve nefretine yenilmiş, ifade ve düşünce hürriyetini tersten yorumlamış tetikçi bir gazetecinin Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı ağır ve affedilemez hakareti ne demokrasiyle, ne basın ahlakıyla, ne de hukukun evrensel ilkeleriyle bağdaşmayacak bir çarpıklık, bir çürüklüktür. Bu sözde gazetecinin kelepçe takılmamasına rağmen, takılmış gibi imaj uyandırma gayretkeşliği zelil bir oyun, zillet bir tiyatrodur. Anılan gazetecinin tutuklanmasıyla bağımsız ve tarafsız yargı süreci başlamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alan çirkin saldırıyı, husumetle pekişmiş anti demokratik ve faşizan sözleri kınıyorum.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum: Hakareti, terbiyesizliği ve ahlaksızlığı meslek edinen bir şahsın çirkin üslubuyla Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Cumhurbaşkanlığı makamına ettiği hakaret aynı zamanda aziz milletimizin iradesine ve değerlerine alçakça bir saldırıdır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık: Milletin evine ‘saray’ yakıştırmasından sonra, zihin dünyalarının kirini ‘ahır’ ithamıyla akıtıyorlar. Oysa biz, bir kadının, dünyayı nezaketle, nezahetle inşa etme gücüne inanır, ona bu seviyesizliği yakıştırmayız.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal: Sedef Kabaş; bu ülkede uzun zamandır sürdürülen ilke, ahlak, hukuk tanımayan çirkin dilin somutlaşmış örneklerinden biri sadece.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Siyasetin de muhalefetin de gazeteciliğin de bir ahlakı vardır. Bu ahlakı bu ülkeye çok görenler, kendilerine saygıları olmayan zavallılardır.

‘EDEPSİZ LAFLAR’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: İnsanı hayvandan ayırt eden edeptir’ demiş Şems-i Tebrîzî. Edebini, insanlığını kaybetmişler, sıra sıra dizilmiş, debelendikleri haset ve hakaret çukurundan Milletin Adamı’na edepsiz laflar etmişler

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Cumhurbaşkanımızın şahsına ve Cumhurbaşkanlığı makamına yönelik hakaret dolu sözler, söyleyenin zavallı ve müptezel halini ortaya koymuştur. Bu aziz millet, hadsizlere inat Cumhurbaşkanımıza da onun makamına da sahip çıkmaya devam edecek.