Geri Dön

HES kodu nereden ve nasıl alınır? Şehirler arası seyahatlerde HES kodu zorunlu mu?

Şehirler arası seyahat yasağının kaldırılmasının ardından vatandaşlar HES kodu nereden ve nasıl alınır sorusuna yanıt aramaya başladı. Özellikle uçak, otobüs ve tren gibi toplu taşıma araçları ile seyahat edecek olan vatandaşların HES kodu alması gerekiyor. Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinden edinilen HES kodu aynı zamanda SMS ile de alınabiliyor. Peki özel araçla seyahat ederken HES kodu zorunlu mu?

HES kodu nereden ve nasıl alınır? Şehirler arası seyahatlerde HES kodu zorunlu mu?

Şehirler arası seyahat yasaklarının kaldırılmasının ardından vatandaşlar tarafından merak edilen soruların arasında HES kodu nereden ve nasıl alınır sorusu geliyor. Binlerce vatandaşı yakından ilgilendiren HES kodu Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinden veya SMS ile alınabiliyor. Uçak, Tren ve otobüs ile seyahat etmeyi düşünen veya şehirler arası seyahatlarini özel araçları ile gerçekleştirecek olan vatandaşlar HES kodu alıp seyahatlarini gerçekleştirebilecek. Peki HES kodu nereden ve nasıl alınır?

SMS İLE HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu ayrıca SMS yöntemiyle de alınabilecek. Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ve 2023'e SMS olarak atılabilecek. Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacak. (Kısa mesaj örneği: HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli olacak.)

HES KODU NASIL ALINIR?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada "Salgınla bulaşan hastalıklarla ilgili, sosyal hayata katılım söz konusu olduğunda, özel bir bilgi değildir. Bu uygulamaya öncelikle şehirler arası ulaşımda geçiyoruz. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz.

Seyahatlerde sağlık durumlarının kontrolü, ilgili seyahat firması tarafından sağlanacak ve buna göre tedbir alınacak. Sonradan bir yolcuya eğer virüs bulaştığı tespit edilirse, yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılacak. Tüm ulaşım süreçlerinde, 'Hayat Eve Sığar' mobil uygulaması üzerinden, HES kodu oluşturulabileceği gibi kısa mesaj yoluyla da HES kodu alınabilecek. Böylece seyahatlerde tüm yolcuların en üst düzeyde güvenliği sağlanmaya çalışılacak. "dedi.

HES kodlarının kişiye özel üretilen tekil kodlar olduğunun altını çizen Koca, kontrolü ve yönetiminin kişinin elinde olacağını vurguladı.

T.C. kimlik numarası gibi sabit olmadığını, her paylaşımda farklı bir kodun oluşturulacağına dikkati çeken Koca, kod sayesinde kimsenin kimlik numarası gibi kişisel bir bilgiyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacağının altını çizdi.

 

Maske uyarısı yapan sağlık çalışanını darp eden kişi gözaltına alındıKahramanmaraş'ta maske takma uyarısında bulunan filyasyon ekibinde görevli diş hekimini darbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber