Geri Dön

Şehirlerarası yolculuk yasak mı? Seyahat kısıtlaması var mı?

Artan koronavirüs hasta ve vefat sayısı sonrası geçen cumadan başlanarak bazı kısıtlamalar getirildi. Hafta sonu da sokağa çıkma yasakları belirli saatlerde uygulandı. Gelen kısıtlamalar sonrası sıklıkla Şehirlerarası yolculuk yasak mı? Seyahat kısıtlaması var mı? sorularına cevap aranmaya başlandı.

Şehirlerarası yolculuk yasak mı? Seyahat kısıtlaması var mı?

Şehirlerarası yolculuk yasak mı? Seyahat kısıtlaması var mı? sorusu geçen hafta cuma günü başlayan kısıtlamalar sonrası gündem oldu. İl dışına çıkmak isteyenler araştırmalarını sıklaştırdı. İşte genelge:

SEYAHAT YASAĞI VAR MI?

Hafta içi seyahat yasağı bulunmazken hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı süreler içerisinde vatandaşlarımızın özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirlerarası seyahate çıkmamaları esastır.

Ancak;

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,
Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi),
Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),
Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,
Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,
Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

VatandaşlarıN, yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde İçişleri Bakanlığına ait e-Başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecekler.

 

İstanbul'da döviz bürosuna silahlı saldırıİstanbul Şişli’de otomobil ile döviz bürosunun önüne gelen kişi silahla iş yerine doğru 3 el ateş etti. Kurşunlardan biri döviz bürosunun kapısına isabet ederken, saldırgan geldiği otomobil ile kaçtı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet