Geri Dön

Seyahat yasağı kalktı mı, ne zaman kalkıyor? Seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Seyahat yasağı corona virüsün ilk günlerinden itibaren kademe kademe esnetiliyor. 15 ilde yasaklar sürerken dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan müjdeli bir haber geldi. Bakan Koca, Hayat Eve Sığar uygulaması ile seyahat kodu (HES kodu) alına bileceğini söyledi. Bu gelişme sonrası binlerce kişi 'Seyahat yasağı kaltı mı, ne zaman kalkıyor? Seyahat izin belgesi nasıl alınır?' sorusuna cevap bulmaya çalıştı.

Seyahat yasağı kalktı mı, ne zaman kalkıyor? Seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Corona virün etkilediği alanlardan biri de ulaşım... Sehir giriş-çıkış yasakları birçok ilde esnetilse de devam ediyor. Memleketine, tatile, yazlığına gitmek isteyen vatandaşlar yaşadıkları bölgeden ayrılamazken dün herkesi sevince boğan bir açıklama geldi. Bakan Koca, HES kodu ile seyhat yapıalabileceğini söyledi. Bu gelişmenin hemen ardından 'Seyahat yasağı kaltı mı, ne zaman kalkıyor? Seyahat izin belgesi nasıl alınır?' soruları sorulmaya başlandı.

HES KODU NASIL ALINIR?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada "Salgınla bulaşan hastalıklarla ilgili, sosyal hayata katılım söz konusu olduğunda, özel bir bilgi değildir. Bu uygulamaya öncelikle şehirler arası ulaşımda geçiyoruz. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz. Seyahatlerde sağlık durumlarının kontrolü, ilgili seyahat firması tarafından sağlanacak ve buna göre tedbir alınacak. Sonradan bir yolcuya eğer virüs bulaştığı tespit edilirse, yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılacak. Tüm ulaşım süreçlerinde, 'Hayat Eve Sığar' mobil uygulaması üzerinden, HES kodu oluşturulabileceği gibi kısa mesaj yoluyla da HES kodu alınabilecek. Böylece seyahatlerde tüm yolcuların en üst düzeyde güvenliği sağlanmaya çalışılacak. "dedi.

HES kodlarının kişiye özel üretilen tekil kodlar olduğunun altını çizen Koca, kontrolü ve yönetiminin kişinin elinde olacağını vurguladı.

T.C. kimlik numarası gibi sabit olmadığını, her paylaşımda farklı bir kodun oluşturulacağına dikkati çeken Koca, kod sayesinde kimsenin kimlik numarası gibi kişisel bir bilgiyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacağının altını çizdi.

Mobil uygulama ve HES kodunun, önümüzdeki günlerde yaygın kullanımının hayatı kolaylaştıracağını aktaran Koca, Kovid-19'un sadece sağlık değil sosyal hayatı, çalışma hayatı ve insan etkinliğinin birlikte gerçekleştiği alanların neredeyse tamamını içerecek tedbirler gerektirdiğini anlattı.

Salgın boyunca sadece insanların hasta olmadığını, riskle sadece kişilerin karşılaşmadığını, ekonomilerin de ticaretin de eğitimin de salgın karşısında zayıf düştüğünü söyleyen Koca, salgınla mücadelenin bir cephesinin de kültürel hayattan ekonomiye bütün hayatın yeniden sağlık bulmasını amaçlayacağını dile getirdi.

 

İstanbul'da sokağa çıkma ve seyahat kısıtlaması kaldırıldıİstanbul, Ankara ve İzmir dahil olmak üzere 15 ilde 2 gündür devam eden sokağa çıkma kısıtlaması ve şehitler arası seyahat kısıtlaması sona erdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber