Geri Dön
GündemSeyahat yasağı olan ülkeler hangileri, uçak seferleri iptal mi oldu? Şehirler arası seyahat yasağı var mı?

Seyahat yasağı olan ülkeler hangileri, uçak seferleri iptal mi oldu? Şehirler arası seyahat yasağı var mı?

Seyahat yasağı ile ilgili son dakika gelişmeleri gündemde merak ediliyor. İngiltere'de yeni bir koronavirüs mutasyonunun tespit edilmesi ve hızla yayılmasının açıklanmasından sonra seyahat yasağı kararı alındı. Peki seyahat yasağı olan ülkeler neler, uçak seferleri iptal mi?

Seyahat yasağı olan ülkeler hangileri, uçak seferleri iptal mi oldu? Şehirler arası seyahat yasağı var mı?

Seyahat yasağı son dakika gelişmeleri merak ediliyor. İngiltere'de koronavirüsün mutasyonu uğradığı tespit edilmesiyle beraber bazı ülkeler seyahat yasağı kararı aldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konu ile ilgili bir açıklama gerçekleştirdi. Peki seyahat yasağı olan ülkeler hangileri?

SEYAHAT YASAĞI OLAN ÜLKELER HANGİLERİ? UÇAK SEFERLERİ İPTAL Mİ?

Bakan Koca, "Koronavirüsün mutasyonuyla İngiltere'de bulaş hızının arttığı bildirilmiştir. Cumhurbaşkanımızın talimatı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın koordinasyonu ile tedbiren; İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan ülkemize olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alınmıştır" dedi.

ŞEHİRLER EYAHAT YASAĞI VAR MI?

Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda uygulanacak) aşağıda belirtilen zorunlu hallerde şehirlerarası seyahatlere izin verilecektir.

Zorunlu Haller Sayılacak Durumlar;

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan, Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi), Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler), ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri, Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

Vatandaşlar, yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla veya Bakanlığımıza ait E­BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebileceklerdir.

Yukarıda belirtilen mazeretleri taşımayan kişilerin şehirlerarası seyahatleri ise ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanılmak suretiyle mümkün olacaktır. İşi ile ilgili illiyetini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

Otomobilin bagajındaki çocuk ipe bağlı atı koşturduğuBursa'da bir çocuğun seyir halindeki bagajında yolculuk yaparak, iple bağlı olan atı yolda koşturduğu anlar cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet