Geri Dön
GündemSezonda balık yasakta atık

Sezonda balık yasakta atık

‘Mutlu Balıklar’ projesiyle, av yasağı döneminde balıkçılar deniz yüzeyindeki plastik atıkları temizlemeye başladı

Sezonda balık yasakta atık


Avlanma yasağı döneminde pek çoğu ekonomik sıkıntı yaşayan İstanbullu balıkçılar artık deniz temizliğinde aktif rol alacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı(PAGEV), Beşiktaş Belediyesi ve Waste Free Oceans Hareketi’nin (WFO) girişimleriyle hayata geçirilen ‘Mutlu Balıklar’ projesiyle balıkçılar avlanmanın yasak olduğu dönemde deniz temizliğine katkı sağlayabilecek.
PAGEV ile Beşiktaş Belediyesi arasında imzalanan protokolle balıkçılar özel bir ağ ile deniz yüzeyini metal, cam, plastik gibi çeşitli atıklardan temizleyerek toplanan atıkların geri dönüşümüne katkı sağlayacak. Bu çalışmalarla balıkçılara ek bir gelir kapısı da açılacak. Geri dönüşümü mümkün olmayan atıklar ise çimento fabrikalarında yakıt olarak kullanılacak.

Boğaz’da temizlik harekatı
Proje kapsamında 2 balıkçı teknesi dün özel ağlarla Boğaz’a açıldı. Balıkçılar deniz yüzeyinden topladıkları atıkları sahile getirdi. Sezonda balık tutan teknelerin yasak zamanı topladığı atıklar bir vinç yardımıyla çöp konteynerine yüklendi. Atıklar önce ayrıştırılacak sonra geri dönüşüme tabi tutulacak.

18 Haziran koronavirüs tablosu belli oldu! İşte günlük vaka sayısı...Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu belli oldu. Türkiye'de son 24 saatte 224 bin 128 Kovid-19 testi yapıldı, 5 bin 575 kişinin testi pozitif çıktı, 59 kişi hayatını kaybetti. Vaka ve vefat sayısında düne göre düşüş gözlemlendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet