Geri Dön

Sigara görüntülerine RTÜK’ten 397 ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, haber, dizi, film ve müzik klibi gibi yapımlarda sigara görüntüsüne yer verilmesi sebebiyle medya hizmet sağlayıcılara 397 kez müeyyide uygulandığını açıkladı.

Sigara görüntülerine RTÜK’ten 397 ceza

“Neden Sigarayı Bırakmalıyız” başlıklı bir konferans öncesi konuşan RTÜK Başkanı Şahin, Türkiye’de nikotin bağımlılığı nedeniyle yılda yaklaşık 100 bin kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti. Zararlı alışkanlıklardan kurtulmada seferberlik başlatılması, nikotin bağımlılarının sigarayı bırakmaya teşvik edilmesi gerektiğini anlatan Şahin, şunları söyledi:

“Yayınlarda özendirici etkiye sahip olabilecek sigara ve alkol gösterilmemesi kırmızı çizgimizdir. Üst Kurulumuz, 6112 sayılı Kanun’un 8. maddesinin ihlali nedeniyle 41 müeyyide kararı aldı. Haber, dizi, film ve müzik klibi gibi yapımlarda sigara görüntüsüne yer verilmesi sebebiyle ise Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun uyarınca 397 kez müeyyide uygulandı.” 

Dünyaca Ünlü Aktör Aamir Khan Niğde’de1994 ABD yapımı Forrest Gump filminin uyarlaması olan "Laal Singh Chaddha" filmini koronavirüs salgını nedeniyle Hindistan’da yarıda bırakan ünlü aktör Aamir Khan, kalan çekimlerini tamamlamak için Niğde'de yer baktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber