Geri Dön
GündemSinovac (coronavac) aşısı kimin? Sinovac aşı faz 3 sonuçları etkinlik oranı ne, kaç derecede saklanır?

Sinovac (coronavac) aşısı kimin? Sinovac aşı faz 3 sonuçları etkinlik oranı ne, kaç derecede saklanır?

Bugün son dakika haberleri arasında cinovac aşısının etkinlik oranı yer aldı. Sinovac aşısının Türkiye'deki Faz-3 sonuçları açıklandı. Vatandaşlar ise Sinovac aşısı kimin? Sinovac aşı faz 3 sonuçları etkinlik oranı ne, kaç derecede saklanır? sorularını peş peşe araştırmaya başladı. İşte cinovac aşısı hakkında bilinenler...

Sinovac (coronavac) aşısı kimin? Sinovac aşı faz 3 sonuçları etkinlik oranı ne, kaç derecede saklanır?

Son zamanlarda gündemden düşmeyen koronavirüs aşıları konuşulmaya devam ediyor. Farklı ülkelerin ürettiği koronavirüs aşısının etkinlik oranları da birbirleri içinde ayrılıyor. Bugün gündeme gelen Sinovac aşısının faz 3 sonuçları büyük merak konusu oldu. Peki Sinovac aşısı kimin? Sinovac aşı faz 3 sonuçları etkinlik oranı ne, kaç derecede saklanır? İşte cinovac aşısı hakkında sonuçlar...

CİNOVAC AŞISI KİMİN?

Sinovac Çin aşısıdır.

CİNOVAC AŞI FAZ 3 SONUÇLARI

Çin'de Sinovac firmasınca üretilen CoronaVac aşısının, Hacettepe Üniversitesi koordinatörlüğünde Türkiye'de 24 merkezde yürütülen Faz-3 çalışmaları tamamlandı. Aşı, hastaneye yatışı yüzde 100 önlüyor.

Hacettepe Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamada, sağlıklı gönüllüler ile yürütülen Faz 3 klinik çalışmasının amacının, Covid-19 pandemisine karşı geliştirilen CoronaVac aşısının güvenliğini ve RT-PCR ile doğrulanmış hastalığa karşı koruyuculuğunu değerlendirmek olduğu belirtildi. Bu çalışmanın çift kör randomize plasebo kontrollü bir klinik çalışma olduğu, yani gönüllülerin bir kısmına gerçek aşı diğer bölümüne ise plasebo verildiği kaydedildi.

Hangi gönüllüye ne yapıldığının gönüllü ve araştırma ekibi tarafından bilinmediğine dikkat çekilerek, "Çalışmanın protokolünde sağlık çalışanları (K-1 Kohortu) ve normal riskli gönüllüller (K-2 Kohortu) olmak üzere iki aşama olarak ve toplamda 12 bin 450 gönüllünün dahil edilmesi planlanmaktaydı. Sağlık çalışanlarından oluşan K-1 kohortuna her 2 aşı uygulamasının 1 uygulaması gerçek aşı olurken, normal riskli gönüllüler bölümünde yapılan her 3 aşı uygulamasının 2 uygulaması gerçek aşı koluna randomize edilmiştir, yani gönüllülere gerçek aşı yapılma ihtimali 2/3'tür" denildi.

CİNOVAC YAN ETKİLERİ

Yapılan açıklamada aşı sonrası en çok görülen yan etkilerine de yer verildi.

Yorgunluk (yüzde 9,8), baş ağırısı (yüzde 7,6) kas ağrısı (yüzde 3,8) ateş (yüzde 2,5) titreme (yüzde 2,4) ve lokal yan etkilerinden en sık görüleninse enjeksiyon yerindeki ağrılar olduğu belirtildi.

Aşı, Türkiye'de 14 Ocak'ta uygulanmaya başlamıştı.

Baykar Akıncı PT-3, yüksek irtifa ve yüksek hız testlerini başarıyla tamamladı.Baykar Akıncı PT-3, yüksek irtifa ve yüksek hız testlerini başarıyla tamamladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet