Geri Dön
GündemSokağa çıkma yasakları ne zaman sona erecek? 30-31 Mayıs bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı? Kabine ne zaman toplanacak?

Sokağa çıkma yasakları ne zaman sona erecek? 30-31 Mayıs bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı? Kabine ne zaman toplanacak?

Sokağa çıkma yasakları uygulanmaya devam ediyor. Ramazan Bayramında 81 ilde dört gün süreyle uygulanan sokağa çıkma yasağı bayram öncesinde 14 Büyükşehir ve Zongukdak'ta uygulanmaya devam ediyordu. Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasaklarının ne zaman sona ereceğini merak eden vatandaşlar araştırmalarına devam ediyor. Peki 30-31 Mayıs tarihlerinde yani bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? Kabine ne zaman toplanacak, toplantıdan hangi kararlar çıkacak?

Sokağa çıkma yasakları ne zaman sona erecek? 30-31 Mayıs bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı? Kabine ne zaman toplanacak?

Sokağa çıkma yasakları devam ediyor. Corona virüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları Ramazan Bayramı nedeniyle dört gün süreyle 81 ilde uygulanma kararı alındı. Kararın ardından 23 Mayıs gece yarısından itibaren başlayan sokağa çıkma yasağı 26 Mayıs 24:00 itibariyle sona erecek. Yasağın sona ermesinin ardından vatandaşlar 30-31 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Peki Sokağa çıkma yasakları ne demek, cezası ne kadar?

SOKAĞA ÇIKMA CEZASI NE KADAR?

Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 282. Maddesi gereğince korona virüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağını ihlalden ise 3 bin 150 TL idari para cezası uygulanmaktadır.

30-31 MAYIS TARİHİNDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANACAK MI?

Bayram sonrasında vaka durumundaki iyileşmenin sürmesi durumunda sokağa çıkma kısıtlamasına haziran ayında son verilmesi hedefleniyor.

Aynı şekilde 65 yaş ve 20 yaş altına uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının da bu takvimle birlikte haziran ayının ortasında son bulması planlanıyor.

Buna göre 16-19 Mayıs ve ramazan bayramının yer aldığı 23-26 Mayıs’ta sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmasının ardından yeni gelişmeler gündemde yer alacak.

Buna göre 16-19 Mayıs ve ramazan bayramının yer aldığı 23-26 Mayıs’ta sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmasının ardından yeni gelişmeler gündemde yer alacak.

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN?

Normalleşme sürecinin ele alınacağı kabine toplantısı 28 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilecek. Alınacak yeni kararlar masada olacak.

Kabine toplantısında konuşulacak gündem konuları şu şekilde olacak;

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, virüsle mücadeleye ilişkin ayrıntılara dair kabine toplantısında bir sunum gerçekleştirecek. Bilim Kurulu'ndan gelen tavsiye kararlarını paylaşacak. İllerdeki seyahat kısıtlamalarının kaldırılması değerlendirilecek. Bazı illerdeki kısıtlamanın kaldırılması, İstanbul, Ankara ve İzmir'de ise kısıtlamanın bir süre daha devam etmesi bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması da toplantıda değerlendirilecek. Kısıtlama uygulamalarının bazı illerde belli bir süre devam edebileceği ancak nihai kararın son veriler ışığında verileceği öğrenildi.

65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altındaki vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında esnemeye gidilmişti. Kısıtlamanın tamamen kalkması henüz öngörülmüyor. Kabine toplantısında bazı toplu alanlara girmelerinin sınırlandırılarak kısıtlamanın tamamen kaldırılmasının değerlendireceği belirtiliyor.

Nikah salonlarının azami yüzde 25 kapasitesinin aşılmaması, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına göre düzenleme yapma şartıyla faaliyete geçmesi bekleniyor.

Yine kabine toplantısında çay bahçesi, açık eğlence yerlerinin ve ören yerleri ile müzelerin açılmasının da değerlendirileceği ifade ediliyor. Alınan kararlar toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak.

 

Selde yüzerek arkadaşını kurtaran sürücü: Yüzme bilmiyordu, yanına gittimANKARA'da dün selin artasında kalan kamyonette mahsur kalan arkadaşını, yüzerek yanına gidip kurtaran Erman Işıkelli (33), "Arkadaşım yüzme bilmiyordu. Panik olmaması için yanında olmak istedim" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet