Geri Dön

Son 6 yılda 20 bin sağlık çalışanı şiddet mağduru

Son 6 yılda 20 bin sağlık çalışanı şiddet mağduru

Bir türlü önüne geçilemeyen hekim ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının karnesini çıkartan Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Başkanı Dr. Kutbettin Demir, Milliyet’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Türkiye’de son 6 yılda 20 bin 706 sağlık çalışanı fiziki saldırıya uğradı. Sadece 2013-2017 yılları arasında her saat başı bir doktor şiddete maruz kalırken, sağlık çalışanlarının yüzde 72.6’sının sağlık sektöründe çalıştıkları süre boyunca en az bir kez olmak üzere şiddete maruz kaldığını tespit ettik. Sağlık çalışanlarının yüzde 72.4’ü de son 12 ay içerisinde şiddete uğrarken, yüzde 47.8’i şiddet olayına şahit oldu. İş yaşamı boyunca şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının yüzde 15.8’i fiziksel şiddete, yüzde 98.5’i sözel şiddete, yüzde 24’ü zorbalık ve psikolojik tacize, yüzde 6.1’i de cinsel tacize uğradı.”

Hekim ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının durdururlmaması durumunda sağlık hizmetlerinin tehlikeye gireceğini ve halk sağlığına yönelik hizmetlerin aksama riski altında olduğu uyarısını yapan Demir, “Artık vatandaş hekime tedavi olmaya değil taleplerini yerine getirtmeye gidiyor. Kendi isteği tıbben veya kamu düzeni açısından uygun olmasa da yerine gelmeyince şiddete başvuruyor. İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda müdahil olması şart” diye konuştu.

İlaç yazmayınca

Demir, yaşanan son olaylara ilişkin de şunları kaydetti: “Dişi ağrıyan kadın diş hekimi yerine aile sağlığı merkezine gidiyor. Tedavisini de planlamış kendisi. Bir antibiyotik yaz diyor. Hekim, hekimliğinin sınırlarını aşmıyor, tehditle reçete yazdırılmasına imkan vermiyor. Hastanın diş hekimine sevkini yapıyor. Kafasına koyduğu tedaviyi alamayan hasta hekimi darp ediyor odasını dağıtıyor. Acil serviste, doktor sara nöbeti geçiren hastaya müdahale ediyor. O sırada boynunun ağrıdığını iddia eden iki polis gelip araya giriyor. Öncelik istiyorlar, hekime saldırıyorlar. Sağlık ve İçişleri Bakanlığı sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı özel yaptırım ve tedbirler almalı.”

 

Ünlü kebapçıda 7 milyonluk vurgun! Şoke eden ifadeler...Tarihi kebapçının sahipleri, çalışanlarından şikayetçi oldu. Yaklaşık 150 yıllık geçmişe sahip olan İskenderoğlu Kebap'ın sahipleri çalışan bazı personellerinin yolsuzluk yaptığı iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. 12 yılda 7 milyon liralık vurgun yaptığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunan Kayhan İskenderoğlu, 'İşin ustasıyken çırağı haline gelmişiz. İptal raporlarına baktığımızda, kasaya giren rakam 5 bin lira, ancak 7 bin liralık iptal gördük. Ayrıca ağabeyimle birlikte kamera kayıtlarına da baktık. ‘Ocak’ diye tabir ettiğimiz mutfaktan çıkan tabak sayısını saydık. Fark ettik ki raporda 100 tane kebap gözüküyor, ama ocaktan çıkan kebap sayısı 150' dedi. Oğuzhan İskenderoğlu ise, "Direnenler oldu. Daha sonra 2’si suçlarını itiraf etti. Kimisi ‘Biz bunu 10 yıldır yapıyoruz’ dedi. Kimisi de ‘Biz geldiğimizden beri yapılıyor’ diye ifade etti. Yıkıldık ve perişan olduk"

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet