Geri Dön
GündemSon dakika! AK Partili Güldal Akşit vefat etti

Son dakika! AK Partili Güldal Akşit vefat etti

AK Parti'nin kurucu üyesi ve eski devlet bakanı Güldal Akşit, Ankara'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

AK Parti'nin kurucu üyesi ve eski turizm ve devlet bakanlarından Güldal Akşit, vefat etti. Akşit, Ankara'da koronavirüs tedavisi görüyordu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bakanımız, Genel Merkez Kadın Kolları Başkanımız; yol arkadaşımız, dava ve çalışma arkadaşımız, Güldal Akşit Ablamızın Hakk’ın rahmetine kavuştuğunu öğrendik. Güldal Ablamıza Allah’tan rahmet; ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet, makamı âlî olsun inşallah." mesajını paylaştı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: Uzun yıllar birlikte çalıştığımız, siyasi hayatımıza önemli katkılar sunan, önceki dönemlerde AK Parti milletvekilliği, Bakanlık görevlerinde bulunan, güzel insan Güldal Akşit'i kaybettik, üzgünüz. Kendisine Cenab-ı Hak’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Turizm ve Devlet eski Bakanımız, AK Parti Genel Başkan Danışmanımız Güldal Akşit hanımefendinin vefatını derin bir üzüntüyle öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Türk siyasetinin kıymetli isimlerinden, eski bakanlarımızdan Güldal Akşit hanıma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Mevla mekanını cennet, makamını âli eylesin.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Milletimize hem Turizm hem de Aileden Sorumlu Devlet Bakanı olarak hizmet etmiş olan eski Devlet Bakanımız Güldal Akşit’in vefatını teessürle öğrendim. Kendisine Allâh’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabr-ı cemîl diliyorum. Mekânı cennet olsun.

"GÜLDAL ABLA AK PARTİ'NİN ÇOK ÖNEMLİ DÖNEMLERİNE İMZA  ATMIŞ KİŞİLİKTİR"

CNN Türk canlı yayına da bağlanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bizim ülkemizde güzel bir ifade var. Ablalık ifadesi. Kendisine çok rahat Güldal Abla ifadesini söyletme hakkını bize sundu. Dönem dönem bir takım vatandaşlarımızın taleplerini o kadar güzel üslupla ifade ederdi ki. Bunu ayrıca ifade etmek isterim. Nezaketi, tavrı, anlayışı ve o yumuşak üslubu, huyu bizim için hangi ortam olursa olsun bizi kendimize ait bir sorumluluğa yöneltti. Güldal Abla AK Parti'nin çok önemli dönemlerine imza atmış kişiliktir. Tekrar başsağlığı dileklerimi iletiyorum." dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: Ülkemize değerli hizmetlerde bulunan Bakanımız Güldal Akşit’in vefatının derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kendisi önemli bir devlet insanı, eski milletvekillerimizden baba dostu Galip Demirel’in kızıydı. Hayırla yâd edeceğiz. Allah rahmet eylesin, milletimizin başı sağ olsun.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum: Turizm ve Devlet Eski Bakanımız, AK Parti Genel Başkan Danışmanımız Sayın Güldal Akşit'in vefatının üzüntüsünü yaşıyoruz. Memleket sevdası ile çok kıymetli hizmetlerde bulunan Güldal Akşit Hanımefendiye Allah'tan rahmet, ailesine ve AK Partimize başsağlığı diliyorum.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: AK Parti'nin kurucu üyesi, önceki dönem Bakanlarımızdan Güldal Akşit'in vefatını derin bir üzüntüyle öğrendim. Merhumeye Allah'tan rahmet; ailesine ve tüm yakınlarına başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun.

"MÜTEVAZI, ÇALIŞKAN, ÜLKE VE MİLLET SEVDALISI..."

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş: Mütevazı, çalışkan, ülke ve millet sevdalısı, kıymetli dava arkadaşımız, iyi insan Güldal Akşit hanımefendiye Allah'tan Rahmet, ailesine ve camiamıza sabırlar diliyorum. Mekânı cennet olsun.

"BÜYÜK ÜZÜNTÜ İÇİNDEYİZ"

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan: Turizm ve Devlet Eski Bakanımız, AK Parti Genel Başkan Danışmanımız Güldal Akşit ablamız rahmeti rahmana kavuştu. Büyük üzüntü içindeyiz... Davasına bağlılığı, milletimize hizmetleri ve samimi duruşuyla hatırlayacağız. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun

"YAKINLARINA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM"

Ankara Valisi Vasip Şahin: Turizm ve Devlet eski Bakanlarımızdan Güldal Akşit Hanımefendi tedavi gördüğü İbn-i Sina Hastanesinde az önce vefat etti. Allah rahmet eylesin. Yakınlarına ve sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum.

Son dakika AK Partili Güldal Akşit vefat etti

PROF. DR. ÜNÜVAR: GÜLDAL AKŞİT'İ 09.35'TE MAALESEF KAYBETTİK

Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi’nde vefat eden Akşit ile ilgili bir basın açıklaması yapan Rektör Prof. Dr. Necdet Ünüvar, "10 Kasım'da entübe edildi. Bugün saat 08.50'de durumu ağırlaştı, 09.35'te maalesef kaybettik. Başımız sağ olsun. Solunum yetmezliği ve çoklu organ yetmezliğinden vefat etti sayın bakanımız. Türkiye'ye çok hizmet etmiş, devletimize, milletimize hizmet etmişti. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

Eski Bakan Akşit’in cenaze törenine ilişkin bilgileri de paylaşan Ünüvar, "Yarın 4 Aralık Cumartesi günü saat 12.00'de TBMM'de bir tören yapılacak. Daha sonra öğlen namazını müteakip Kocatepe Camii'nde cenaze namazı kılınacak. Sayın bakanımızı Karşıyaka Mezarlığı'ndan ebediyete uğurlayacağız” şeklinde konuştu.

Açıklamada Akşit'in ailesi, AK Parti Ankara Milletvekili ve MKYK üyesi Lütfiye Selva Çam, hastane başhekimi ve doktorlar yer aldı.

GÜLDAL AKŞİT KİMDİR?

Güldal Akşit, 1960’ta Malatya’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest avukat olarak çalışma hayatına başladı. AK Parti’nin kurucu üyesidir. 22. ve 23. Dönem İstanbul Milletvekili olan AKŞİT, 58. Hükümette Turizm Bakanı, 59. Hükümette önce Turizm Bakanı, sonra Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkan Vekilliği yapan Akşit, 9 Nisan 2009 tarihinde TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanlığına seçildi. 12 Haziran 2011 tarihine kadar kurucu başkan olarak TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanlığı görevi yaptı.

08 Temmuz 2011 - 14 Ekim 2014 tarihleri arasında AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı görevi yaptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler