Geri Dön

Son dakika... Akdeniz'deki korsan aramayla ilgili soruşturma başlatıldı!

Gelen bir son dakika haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk bayraklı "ROSELİNE-A" isimli ticari geminin açık denizde uluslararası hukuka aykırı şekilde durdurularak aranmasına ilişkin resen soruşturma başlattı.

Son dakika... Akdeniz'deki korsan aramayla ilgili soruşturma başlatıldı!

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, ticari geminin açık denizde 22  Kasım'da Türkiye'nin arama izni olmamasına rağmen uluslararası mevzuata aykırı  şekilde arandığı bildirildi.

Açıklamada Başsavcılığın konuyla ilgili resen soruşturma başlattığı  belirtildi.

OLAY

Türkiye'den Libya'ya gıda ve boya gibi muhtelif maddeler taşıyan Türk  bandıralı "ROSELİNE-A" gemisi,Yunan komutan tarafından sevk ve idaresi  gerçekleştirilen İrini Harekatı'nda görevli Alman fırkateyni tarafından, Doğu Akdeniz'de, Mora Yarımadası'nın güneybatısında uluslararası hukuka aykırı şekilde  durdurularak aranmıştı.

Deniz hukukuna göre, gemilerde arama yapabilmek üzere gemiye  personelin çıkması için bayrak devletinin rızasının alınması gerekiyor.

Hamburg Fırkateyni'nin personeli, Türkiye'den böyle bir izin almadan  gemiye helikopterden iniş yapmış, yapılanın hukuki olmadığı yönündeki ikazlara  uymayarak tüm konteynerleri açarak aramıştı.

Sabahın ilk ışıklarına kadar süren aramanın ardından gemide insani  yardım malzemesi, yiyecek ve boya gibi maddeler dışında bir şey olmadığını  anlayan askerler, daha sonra gemiden ayrılmıştı.

Paris beyaza büründüFransa’nın başkenti Paris ve çevresine mevsimin ilk karı yağdı.Başkent ve çevresinde etkili olan kar yağışı, sokaklarda güzel manzaralar oluşturdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet