Geri Dön

Son dakika: Ankara'da tarihi gün! Geri sayım başladı!

Recep Tayyip Erdoğan'ın, bugün Beştepe'de düzenlenecekCumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni'ne 22 devlet başkanı, 28 başbakan ve parlamento başkanı ile 6 uluslararası örgütün genel sekreterinin iştirak etmesi bekleniyor.Erdoğan, saat 16.30'da TBMM Genel Kurul'da yemin ettikten sonra Anıtkabir'i ziyaret edecek.Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, saat 18.00'de çok sayıda yabancı devlet, hükümet, meclis ve heyet başkanlarının yanı sıra Türkiye'nin tüm kesimlerini temsilen davet edilenlerin katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni yapılacak.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan tören öncesi salondan fotoğraf paylaşarak, hazırlıkların tamamlandığını duyurdu.Yeni bakanlar yarın 15:00'te yemin edecek.

Son dakika: Ankara'da tarihi gün! Geri sayım başladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün TBMM’de yemin ederek, görevine başlayacak. Bu yeminle birlikte “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” de resmen hayata geçecek. Yeminin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Erdoğan’ın tabiri ile “muhteşem” bir tören düzenlenecek. Gözler ise Erdoğan tarafından 21.00’de açıklanacak kabinede olacak. Erdoğan, 16 bakanlığı, cumhurbaşkanı yardımcılarını ve 9 kurula atanacak isimleri açıklayacak. Cumhurbaşkanlığındaki törene çok sayıda yabancı konuğun yanı sıra 5 bini aşkın davetli katılacak.

ERDOĞAN BUGÜN YENİ BAKANLAR YARIN YEMİN EDECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün saat 16.30’da TBMM’de yemin edecek. Bu yemin ise yeni dönemi başlatacak. Yeni bakanlar ise yarın 15:00'te yemin edecek.

Erdoğan bugün Meclis’teki yemin töreninin ardından Anıtkabir’e gidecek. Erdoğan, Anıtkabir’e geçtiği sırada yeni dönemin ilk kararnamesi; Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında “Cumhurbaşkanlığı 1 nolu kararnamesi” olarak yayımlanacak. Bakanlıklara ilişkin düzenlemeler ve Cumhurbaşkanlığı teşkilatı bu kararnamede düzenlenecek. Anıtkabir’deki törenin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 5 bini aşkın davetlinin katılımıyla “Cumhurbaşkanı göreve başlama töreni” gerçekleştirilecek.

Erdoğan’ın tabiriyle “muhteşem” olacak bu törene şehit yakınları ve gaziler, STK temsilcileri, akademisyenler, iş ve sanat dünyasından isimler, devlet erkanı ve yabancı liderler katılacak. Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar ve Prof. Dr. Murat Günel de Külliye’deki törene davet edilen isimler arasında yer aldı. Devlet protokolünün tamamı Külliye’deki törene davet edilirken, Erdoğan’ın burada yapacağı konuşmada yeni dönemle ilgili mesajl ar vereceği de ifade ediliyor.

Törende; Rusya, Bulgaristan, Macaristan, Senegal, Filistin, Kuveyt, Gürcistan, Ukrayna, Makedonya, Bosna Hersek, Pakistan, Somali, Azerbaycan, Kırgızistan, Venezuela, Kazakistan gibi ülkeler dahil 50’ye yakın ülke devlet başkanı, meclis başkanı, başbakan düzeyinde temsil edilecek. Törene en uzaktan gelecek konuk ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro olacak. Törende AB’yi ise AB Göçlerden Sorumlu Komiseri Dimitris Avramopulos temsil edecek. Törene Erdoğan’ın eski mevkidaşları; eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, eski Almanya Şansölyesi Gerhard Schröder ile eski Yunanistan Dışişleri Bakanı Theodora Bakoyannis de katılacak.

KONUKLAR ANKARA'YA GELMEYE BAŞLADI

Törene katılmak için Türkiye'ye gelen ilk devlet başkanlarından biri Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Teodore Obiang oldu.

Son dakika: Ankarada tarihi gün Geri sayım başladı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Irak Meclis Başkanı Selim Cuburi, törene katılmak için Türkiye’ye geldi.

Ankara’ya 11.50’de ayak basan Akıncı ve 12.00’de gelen Cuburi’yi Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci askeri törenle karşıladı.

Akıncı ve Cuburi, törenin ardından Esenboğa Havalimanı Şeref Salonu’nda misafir edildi.

Son dakika: Ankarada tarihi gün Geri sayım başladı

Törene katılacak liderlerden Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi ve Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir özel jetleriyle Esenboğa Havalimanı'na vardı.

Törene katılacak liderlerden Azerbaycan Başbakanı Novruz Memmedov ve Cezayir Başbakanı Ahmed Uyahya özel jetleriyle Esenboğa Havalimanı'na vardı.

İLK FOTOĞRAF GELDİ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan'da 'misafirlerimiz için hazırız' notuyla törenin yapılacağı salondan fotoğraf paylaştı.

Son dakika: Ankarada tarihi gün Geri sayım başladı

Ümitcan Uygun'dan sonra o isim de gözaltındaUyuşturucu kullanırken çekilen görüntülerde Ümitcan Uygun'un yanında bulunan Fadime Büşra G, İzmir'de polis ekiplerince gözaltına alınarak Ankara'ya getirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet