Geri Dön
GündemSon dakika! Aralarında üniversite mezunları da var! Burası İstanbul

Son dakika! Aralarında üniversite mezunları da var! Burası İstanbul

İstanbul Fatih’te yaşamını sokaklarda sürdüren 75 evsizle görüşülerek yapılan araştırmanın sonuçlarından dram yüklü hayatlar çıktı... Araştırmaya katılanların yüzde 96.9’unun bir geliri yok, yüzde 7.7’si evli, yüzde 39.1’i çocuk sahibi, yüzde 4.6’sı ise üniversite mezunu...

Son dakika! Aralarında üniversite mezunları da var! Burası İstanbul

Çiğdem Yılmaz / MİLLİYET

Saadet Partisi Fatih Gençlik Kolları ilçedeki evsizlerle görüşerek bir rapor hazırladı. Evsizlerin demografik durumları, gelir ve çalışma durumları, fiziksel ve ruhsal sağlık durumları ile sokaktaki yaşam deneyimleri incelendi. Toplam 75 evsizle birebir yapılan görüşmelerin sonuçları Öğretim Görevlisi İrfan Ersin ve Öğretim Görevlisi Dr. Halim Baş tarafından hazırlandı.

Fatih’te yaşayan evsizlerle yapılan görüşmelerde, evsizlerin yüzde 96.9’unun düzenli bir gelirinin olmadığı, yüzde 90.5’inin de sokakta yaşamak istemediği belirlendi. Evsizlerin yüzde 75.4’ünün aylık ortalama gelirinin 0-250 TL arasında olduğu, yüzde 4.6’sının lisans mezunu olduğu, yüzde 7.7’si evli, yüzde 39.1’inin de çocuk sahibi olduğu anlaşıldı. Araştırmada evsizlerin yüzde 75.6’sının valilik ve kaymakamlığın 3 ayda bir verdiği 300 TL’lik sosyal yardımı aldığı, yüzde 18.5’inin de sigortasız işte çalıştığı tespit edildi.

Rapora göre, evsizlerin yüzde 24.6’sının kronik rahatsızlığı var. Sokakta yaşama nedenleri ise sırasıyla; yüzde 59.4 ekonomik problemler, yüzde 28.1 ailesinin sahip çıkmaması, yüzde 7.8 ruhsal bunalım. Evsizlerin yüzde 81’i sokaktan kurtulmak için girişimde bulunduğunu, sokakları kendileri için uygun görmediğini, özellikle güvenlik endişesiyle huzurlu uyuyamadığını belirtti. Evsizler özellikle, uyudukları halka açık yerler ve mendil ve su satarken mallarına el konulup ceza kesilmesinden rahatsız olduklarını söyledi.

Son dakika Aralarında üniversite mezunları da var Burası İstanbul

Çözüm önerileri sıralandı

Raporda, evsiz insanlar yapılan görüşmeler sonrası acil ve sürekli yapılması gerekenler de şöyle sıralandı: “Evsiz insanlarımızın hijyen problemlerinin 4 mevsim ücretsiz olarak çözülmesi gerekmektedir. Camilerin lavabolarına eklenebilecek duş yerleri ve hamamlar ile yapılabilecek işbirlikleri gibi kalıcı çözümlerin yanında, kamu kuruluşlarına ait seyyar duş araçlarının haftanın belirli günlerinde şehrin uygun noktalarında evsizlerin kullanımına sunulması sorunun kısa vadede çözümüne katkı sağlayacaktır. Kronik hastalıkları olanların yakın takibi, ilaçlarını kolayca ve ücretsiz bir şekilde sadece T.C kimlik numaralarıyla eczanelerden alabilmeleri sağlanmalıdır. Belediyeler mobil aşevlerini bu insanların beslenme ihtiyaçlarını gidermek için kullanıma sunmalıdır.”

 

Whatsapp'ın uzattığı süre bitiyor: 15 Mayıs'tan sonra kullanıcıları neler bekliyor?WhatsApp'ın güncellediği gizlilik sözleşmesi için 15 Mayıs'a uzatılan sürede sona gelindi. Geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin açıklama yapan şirket, geri adım atarak sözleşmeyi onaylamayanların hesabının askıya alınmayacağını dile getirdi. Dolayısıyla 120 gün sonra hesaplar silinmeyecek. Ancak, hesaplardaki işlevsellik azaltılıp, sınırlı kullanım olacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet