Gündem Bakan Bozdağ'dan 'İmralı' iddiası sonrası çağrı: Akşener açıklamazsa yayınlayacağım

Bakan Bozdağ'dan 'İmralı' iddiası sonrası çağrı: Akşener açıklamazsa yayınlayacağım

05.05.2023 - 11:12 | Son Güncellenme:

CNN Türk canlı yayınında konuşan Adalet Bakanı Bozdağ, İYİ Parti lideri Akşener'in 'İmralı' ile görüşme iddialarına tepki gösterdi. Akşener'e çağrı yapan Bakan Bozdağ, "O belgeleri yayınlamazlarsa yarın ben bütün basınla yazışmaları paylaşacağım." ifadelerini kullandı.

14 Mayıs seçimleri için geri sayım sürüyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CNN Türk canlı yayınında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Haberin Devamı

"ASIL MANŞETİ MİLLETİMİZ ATACAK"

The Economist'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef almasıyla ilgili konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Türkiye'deki seçimler sadece Türk halkı tarafından değerlendirilmiyor. Aynı zamanda yurt dışında da yakından takip ediliyor. Pek çok çevre müdahale için değişik davranışlar ortaya koyuyor. The Economist onlardan biri. Amaç Türkiye'nin tercihine müdahale girişimi. Cumhurbaşkanını ya da vekilleri Washington seçmeyecek, milletimiz seçecek. Türkiye'deki seçimlere müdahale etmeye çalışıyorlar. Asıl manşeti 14 Mayıs'ta milletimiz atacaktır." dedi.

"HANGİ HEDEFLERDE BİRLİK İÇİNDESİNİZ?"

HDP'nin Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'da destek açıklamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Bozdağ, "HDP'nin Kılıçdaroğlu'nun destekleme kararı almaları, onların bir hedef birliği içinde olduklarını gösteriyor. Hangi hedeflerde birlik içindesiniz? Eş başkanlarla neler konuşuldu? Sayın Kılıçdaroğlu hangi sözleri verdi? HDP'ye verdiğiniz taahhütler neler? Kılıçdaroğlu bunları Türkiye kamuoyuna açıklamalı." ifadelerini kullandı.

"KILIÇDAROĞLU, KUMPASI İTİRAF ETTİ"

Haberin Devamı

Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisiyle ilgili kayıtlar olduğu yönündeki açıklamalarını değerlendiren Bozdağ, "Kılıçdaroğlu, yıllar sonra da olsa cumhurbaşkanımıza kumpas kurulduğunu, o kasetlerin kurmaca olduğunu itiraf etmiş oldu. Kendisinin de o kumpasa destek vermiş olduğunu itiraf etti. Soruşturmalar vardı, onları ifşa etmek suçken Kılıçdaroğlu o kasetleri getirip grupta dinletti ki millete hakikatmiş gibi gösterdi. Vaktiyle Türk halkını aldattığını gösteriyor bu. Sayın Kılıçdaroğlu'nu aldattığı Türk halkından özür dilemeye davet ediyorum." dedi.

"BÜTÜN YAZIŞMALARI PAYLAŞACAĞIM"

İYİ Parti lideri Meral Akşener'in 'İmralı' ile görüşme olduğu yönündeki iddialara yanıt veren Bakan Bozdağ, "Teknik çalışma yazılarını çarpıtıyorlar, çık açıkla. Öcalan ile görüşmeyle hiç alakası yok. Teknik ihtiyaçları gidermek için yapılan şeyler. O çerçevede yapılan bir çalışmayı Öcalan ile görüşme olarak sunuyorsunuz. Bu ahlaksızlık. Kandil açıklama yapıyor, Kılıçdaroğlu'nu destekliyoruz diye. Onlar ne dedi, terör varsa biz yokuz diye. Söylediklerini çiğnemek için bunu söylüyorlar. O hakimin adını açıklayın. O belgeleri yayınlamazlarsa yarın ben bütün basınla yazışmaları paylaşacağım. Yayınlamaları çağrısında bulunuyorum." dedi.

"SEÇİMDE HALKIN VERDİĞİ İRADE DARBE OLMAZ"

Haberin Devamı

'Siyasi darbe' polemiğiyle ilgili soruyu yanıtlayan Bakan Bozdağ, "Onların kasıtları açık ama bu kasıtlar üzerinden çarpıtma yapıyorlar. Türkiye'deki sistem değişikliği üzerinden yürüyen süreç var. Seçimde halkın verdiği irade darbe olmaz. AK Parti'nin kurulduğu günden savunduğu şey milletin sandıkta verdiği iradenin korunması gerektiği. Milletin iradesi ile iktidarda kalan partinin milletin iradesini tartışması söz konusu değil, milletin iradesi başımızın tacıdır. Milletin iradesi bir darbe olarak anlaşılamaz. Mehmet Uçum'un söylediği o değil. Süleyman bey de Mehmet bey de demokrat biridir. Milletin iradesine darbe demeyecek kişilerdir." dedi.

Haberin Devamı

İÇİŞLERİNDE PARALEL SEÇİM TAKİP SİSTEMİ İDDİASI

İçişleri Bakanlığı'ndan paralel seçim takip sistemi iddiasına yanıt veren Bakan Bozdağ, "Türkiye'nin en iyi yaptığı işlerin başında seçim gelir. Seçimlerin hiçbirine şaibe bulaştırılmamıştır. Milletin de itimat ettiği sonuçlar çıkmıştır. Seçimi YSK yapmaz, koordine eder ihtilafları çözer. Seçimde hile yapılması fiilen imkansız bir durum. Bir parti bunu diyorsa seçimi kaybetme konusunda sonuçları almıştır. Seçim sonuçlarına dönük bahane üretiyorlar. Bizim de seçimi takip etmek için başkanlığımız var. Kendi beceriksizliklerini örtmek için başkalarına şunu yapıyor bunu yapıyor diyorlar. İçişleri Bakanlığı için bu değerlendirmeler kabul edilemez. İçişleri Bakanlığı'na teşekkür edecekleri yerde saldırıyorlar." dedi.

 

Yazarlar