Gündem Bakan Koca'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sağlık durumuyla ilgili açıklama

Bakan Koca'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sağlık durumuyla ilgili açıklama

27.04.2023 - 14:44 | Son Güncellenme:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sağlık durumu hakkında bilgi verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün memleketi Konya'ya geldi. Bakan Koca ilk olarak baba ocağı Kulu ilçesi Ömeranlı Mahallesi'nde Danimarka’da yaşayan geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitiren halasının oğlu Fuat Çelik'in (51) cenaze törenine katıldı. Bakan Koca daha sonra da Karatay 09 Nolu 70.Yıl Karaaslan Aile Sağlığı Merkezi'nde düzenlenen toplu açılış törenine katıldı.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sağlık durumu hakkında da bilgi veren Bakan Koca, tüm vatandaşların eşit olarak faydalandığı sağlık sisteminin bulunduğunu belirterek, ''Dünyada cesaret edilemeyen bir sağlık sistemine sahibiz. Öyle ki, devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden nüfusun tamamına yakını yararlanıyor. Çünkü tüm vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden eşit oranda faydalandığı bir sistemimiz var.

İnsanımız, sağlıkta sosyal güvenlik şemsiyesi altında toplandı. Bu bir devrimdir. Aile hekimliği uygulaması da Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde yapılmış yeniliklerden biridir. Şu anda 28 bin aile hekimimiz var. Her birinizin kendi doktoru var. Sağlık sistemindeki en büyük yeniliklerden biri de evde sağlık hizmetleridir. Kayıtlı hasta sayısı bugün 600 bini aşmış durumda. 80 yaşın üzerindeki tüm vatandaşlarımızı, 65 yaş üzerinde olup kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımızı talepleri halinde, evde sağlık hizmeti programına dahil ediyoruz'' diye konuştu.

Haberin Devamı

YÜZDE 90'I ARTIK TÜRKİYE'DE ÜRETİLİYOR

Bakan Koca, kullanılan ilaçların kutu bazında yaklaşık yüzde 90’ının artık ülkede üretildiğini kaydetti. Koca, ''Bir başka büyük atılım ise Türkiye’nin ihtiyacı olan aşıların yüzde 87’sini artık kendisinin üretecek olmasıdır. Bunun için, ülkemizin gururu Hıfzıssıhha Türkiye Aşı ve Biyoteknolojik Ürün Araştırma ve Üretim Merkezinin inşaatına devam ediyoruz.

Bakan Kocadan Cumhurbaşkanı Erdoğanın sağlık durumuyla ilgili açıklama

TURKOVAC'IN ÜRETİMİ

Pandemi döneminde yerli aşımız Turkovac’ı üretmiş olmamız ise, başlı başına bir övünç konusudur. Yetişmelerinde, son 20 yılın büyük payı olduğu bilim adamlarıyla da övünç duyun''dedi. Bakanlık olarak Konya'ya yapılan sağlık yatırımlarını anlatan Bakan Koca, 83 tesisin bugün toplu açılışını gerçekleştirdiklerini söyledi.

ERDOĞAN'IN SAĞLIK DURUMU

Sağlık Bakanı Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sağlık durumu hakkında da bilgi verdi. Koca, 'Sayın Cumhurbaşkanımızın sağlık durumunu hepinizin yakından takip ettiğini biliyorum. Bu sabah kendileri ile birlikteydim. Hepinize çok selamları var. Sağlık durumu gayet iyi. Geçirmiş olduğu enfeksiyoz gastroenteritin etkisi azalmış durumda. En yakın zamanda programlarına devam edecekler. Kendisine geçmiş olsun dileklerini ileten, kendisine duacı olan, selam gönderen tüm hemşerilerimize teşekkürlerini iletti.' ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY: SÜREKLİ İLETİŞİM HALİNDEYİZ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da, YHT açılış töreni dönüşünde gazetecilere “Cumhurbaşkanımızın Sağlık durumu çok iyi. Biz sürekli iletişim halindeyiz. Hafif bir üşütme geçirdi” demişti.

Öte yandan İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kalp krizi geçirdiği ve hastaneye kaldırıldığı’ yönündeki iddialar doğru değildir. Sayın Cumhurbaşkanımız, yarın (bugün) düzenlenecek ‘Akkuyu Nükleer Santrali İlk Yakıt Yükleme’ törenine canlı bağlantı marifetiyle katılacaktır” denildi.

ÖMER ÇELİK'TEN YALAN HABERLERE TEPKİ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından paylaşım yaparak, “Cumhurbaşkanımızın sağlığıyla ilgili bazı yabancı basın yayın organlarında ahlaksızca yalan haber yapılmaktadır. Cumhurbaşkanımız görevinin başındadır. Küçük bir istirahat sonrası programlarına aynı şekilde devam edecektir. Milletimizin sağlık, afiyet dilekleri ve dualarına şükranlarımızı sunarız. Dünyanın her yerinden çeşitli ülke insanlarından gönderilen geçmiş olsun dileklerine teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Yazarlar