Geri Dön

Son dakika... Belgrad Orman'ında isyan ettiren görüntü

Salgında birçok kişi, açık alanlarda nefes alırken İstanbul’un akciğerleri sayılan Belgrad Ormanı’ndaki çöpler görenleri isyan ettiriyor. Belgrad Ormanı Koruma Görevlileri Oluşumu Başkanı Bilge, “Tüm temizlik birimleri seferber olsa bu vandallığı önleyemez” diye tepki gösterdi.

Son dakika... Belgrad Orman'ında isyan ettiren görüntü
Mert İnan

İstanbul’da hafta sonları binlerce aracın giriş yaptığı Belgrad Ormanı’nda 9 tabiat parkı ve mesire alanı yer alıyor. Megakentin ciğerleri sayılan bu alanlarda geçtiğimiz Temmuz ayında, sadece bir günde 29 ton plastik atık ve çöp toplanmıştı. Yazın sona ermesi ve İstanbul dışına gidenlerin geri dönmesiyle birlikte artan ziyaretçi sayısı, Belgrad Ormanları’nda benzer görüntüleri yeniden ortaya çıkardı. Duyarsız vatandaşların neden olduğu çirkin görüntüler, vandallığı gözler önüne sererken, Belgrad Ormanı Koruma Görevlileri Oluşumu Başkanı Abdülkadir Bilge, çöp meselesine karşı hükümet öncülüğünde topyekün seferberlik ilan edilmesi gerektiğini belirtti. Bilge şunları söyledi: “Belgrad Ormanı’na hafta sonu 100 bin kişi giriş yapıyor. Bu tabiat alanları böylesi büyük bir kitleyi kaldırmıyor. Bu durumu defalarca dile getirmemize rağmen önlem alınmadı. Ne Orman Genel Müdürlüğü personelinin, ne belediyelerin, ne de çevre örgütleri temsilcilerinin tek başına bu meseleyi çözüme kavuşturması mümkün değil.”

Ateş yakılıyor

Belgrad Ormanı’yla ilgili bir anket yaptıklarını kaydeden Bilge sözlerine şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıl ormanlık bölgeyi ziyaret eden bin 100 vatandaşla yaptığımız ankette ‘Ormana neden geldiniz?’ diye bir soru yöneltmiştik. Yürüyüş ve koşu yapanların dışındaki herkes, ‘yemek, içmek’ cevabını verdi. Vatandaş çöp atmayı özgürlük alanı, ormanı da lokanta zannediyor. Ormanın değerini bilmiyoruz. Ormana çöp atan insanlara artık diyecek bir sözümüz yok. Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak yasak ancak uygulamada bu yasağa uyulmuyor. Daha da önemlisi akşam belli bir saatten sonra Belgrad Ormanı’na girişlerin engellenmesi gerekiyor. Orman bölgesinde 15 bin köpek var ve başta çöp konteynırlarının yanına olmak üzere, gelişigüzel yiyecek bırakanlar da maalesef kirliliğe neden oluyor.” 

Son dakika... Belgrad Ormanında isyan ettiren görüntü

‘Ne yapacağımızı şaşırdık’

Kuzey Ormanları Savunması’ndan Selçuk Koçum asıl çöp kirliliğinin Belgrad Ormanı’nın iç kesimlerinde yaşandığını belirterek şunları söyledi: “Yoğun kalabalıktan kaçmak isteyenler soluğu orman içi dediğimiz yerlerde almaya başladı. Mesire alanlarına gitmeyip, orman derinliğine giden birçok kişi çok ciddi çöp kirliliği yaratıyor. Hafta sonu 100 binden fazla kişi Belgrad Ormanı’na akın ediyor. Defalarca çöp toplama kampanyaları düzenledik ancak bir yerden sonra bizim de enerjimiz tükenmeye başladı. Ne yapacağımızı şaşırdık. Bunca uyarıya rağmen ormanlara çöp atılıyorsa, yazıklar olsun. Bunu yapanlar insan değil.”

 

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 29 Kasım 2020 )Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosunu açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 168 bin 212 Kovid-19 testi yapıldı, 29 bin 281 kişinin testi pozitif çıktı, 185 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 5 bin 11 oldu, son 24 saatte 4 bin 15 kişinin Kovid-19 tedavisinin tamamlanmasıyla iyileşenlerin sayısı 400 bin 242'ye yükseldi. Bakan Koca yaptığı değerlendirmede, "Ağır hasta sayısı artmaya devam ediyor. " dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet