Geri Dön

Son dakika: Bingöl depremi sonrası flaş açıklama: 'Çok sayıda artçı...'

Son dakika haberi... Deprem uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy ve Prof. Haluk Eyidoğan, meydana gelen depremle ilgili CNN Türk'te Buket Güler'e açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Şükrü Ersoy, bölgede artçı beklendiğini ve takip edileceğini söyledi. '4'ü geçen her depremden sonra bir süre sonra sokakta olmakta fayda var' diyen Ersoy vatandaşlara tavsiyelerde bulundu ve 'Dışarıda olmakta hep fayda görürüm. Mutlaka birinin tehlikeli olmadığının onaylaması gerekiyor' dedi. Prof. Haluk Eyidoğan da yaptığı açıklamada, 'Kırsal kesim ve köylerde yıkıcı olabilir. Bunun arkasında artçı şoklar gelebilir. 5.0, 5.5 gibi. Hasarlı binalara girmesinler. O bölge hakkaten çok stabil değil. Faylar var. Çok sayıda artçı depremler yaratabilir' dedi.

Son dakika: Bingöl depremi sonrası flaş açıklama: 'Çok sayıda artçı...'

Prof. Dr. Şükrü Ersoy Bingöl depremi ile ilgili, 'Hatırlarsınız Elazığ Sivirice’deki depremden sonra daha doğrusu sonra değişti Malatya Doğanyol’daki depremden sonra enerjinin doğuya ve batıya transfer olduğunu söylemiştik. Bu deprem de Doğu Anadolu’nun başlangıcı ile Kuzey Anadolu’nun başlangıcına yakın. Karlıova’ya yakın. Kesişme noktasındaki bir deprem. 5,8 enerjisi yüksek bir deprem. Sanıyorum ki kırsal kesimde hasara neden olmuş olabilir. Bu sürpriz bir deprem değil beklenebilecek bir deprem. Dolayısıyla bundan sonraki artçıları da takip ederek neler gelişecek onu anlamaya çalışacağız' ifadelerine yer verdi.

'Bundan sonrasına dair öngörünüz nedir?' sorusuna yanıt veren Prof. Dr. Şükrü Ersoy, 'Bu yakınlarda Yedisuyu fayı var. Bu fay kırılabilir deprem oluşturabilir. Kuzey Anadolu fayına daha yakın işin ilginç yanı. Malatya civarındaki Elazığ’daki depremlerden bahsederken biz hep Doğu Anadolu fayından bahsediyorduk. Bu ise iki fay zonunun Doğu Anadolu fayı ile Kuzey Anadolu fayının birleştiği yer olan Kuzey Anadolu fayının başlangıç noktasında bir deprem bu. Yedisu fayı olabilir. Bundan sonraki artçılara bakarak bunu söyleyeceğiz. Umarım can kaybı ve yaralanma yoktur' açıklamasını yaptı.

Ersoy, 'Öncelikle resmi söyleme AFAD’ın yaptığı açıklamaları dikkate almamız gerekiyor. 4’üğ geçen depremlerin ardından can kaybı olmasın diye insanların bir süre dışarıda olmasında fayda var'

HASARLI BİNALARA GİRMESİNLER ARTÇILAR OLABİLİR

Prof. Dr. Haluk Eyidoğan açıklamasında, 'Kuzey Anadolu fayı Karlıova civarından başlayıp güneye doğru devam ediyor. Kuzey Anadolu fayı ile Kuzey Anadolu fayının kesiştiği bir nokta. Deprem biliminde Karlıova üçgeni dediğimiz yerde oldu deprem. Oldukça kaotik zaman zaman bu büyüklükteki depremlere sahne oluyor. Yedisu fayı bu geçmiş yüzyıllarda oldukça büyük depremler yaratmış bir fay hattı. Orada bir sismik boşluk olduğunu söylerdi rahmetli Aykut Barka. Oraya yakın bir deprem sanıyorum. Bu kuvvetli bir deprem büyük bir deprem değil o bölge için her zaman beklenen bir deprem. Yerleşim yerlerinde hasara neden olmuş olabilir. Bunun ardından artçı şoklar gelebilir. 5.5 ve 5 civarında artçı şoklar olabilir. Dolayısıyla bölge halkının uyarılması gerekir ki hasarlı binalara girmesinler' dedi.

'Daha büyük bir deprem beklenir mi?' sorusuna yanıt veren Eyidoğan, 'Bölge fay yapıları açısından stabil bir yer değil. Daha büyüğü konusunda bir şey söylememiz mümkün değil. O bölgeye yakın alanlarda her zaman yıkıcı depremler beklenebilir. Arkasından daha büyük bir deprem gelir mi bunu bilemeyiz bununla ilgili elimizde bir ölçü birimi cetvel yok' ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı'ndan İİT Diyanet Başkanları İstişare Toplantısı'na video mesajCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İİT Diyanet Başkanları İstişare Toplantısı'na video mesaj gönderdi. İslam dünyasına çağrıda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, "Görüş ayrılıklarımızı bir kenara bırakmalıyız" dedi ve ekledi: "Fitneye düşmeyeceğiz, kardeşliğimize halel getirmeyeceğiz." Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a da tepki gösteren Erdoğan, "Macron'un başını çektiği girişimlerin gayesi İslam ile hesaplaşmaktır" diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber