GündemDilan Polat iddianamesinde yeni gelişme: Savcılıktan mahkemenin kararına itiraz

Dilan Polat iddianamesinde yeni gelişme: Savcılıktan mahkemenin kararına itiraz

10.07.2024 - 11:38 | Son Güncellenme:

Sosyal medya fenomeni Dilan Polat ve eşi Engin Polat’ın kara para aklama soruşturmasında dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor.

Dilan Polat iddianamesi savcı ile mahkeme arasında krize neden oldu. 2. Asliye Ceza Mahkemesi “Örgüt suçlaması var. Davaya Ağır Ceza bakmalı” diyerek iddianameyi savcılığa iade etmişti. Ancak savcılık bugün karara itiraz ederek “Asliye Ceza bakmalı” dedi. Son kararı itirazı değerlendirecek olan Ağır Ceza verecek.

Haberin Devamı

İDDİANAME DÜZENLENDİ

Sosyal medya fenomeni Dilan Polat ve eşi Engin Polat’ın kara para aklama soruşturması geçtiğimiz günlerde tamamlanmış ve 28 şüpheli hakkında iddianame düzenlenmişti.

"SUÇLAMALAR AĞIR CEZA'NIN YETKİSİNDE"

Hazırlanan iddianame Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti. Ancak iddianameyi inceleyen mahkeme, “İddianamedeki suçlamalar Ağır Ceza Mahkemesi'nin yetkisinde” diyerek iddianameyi savcılığa iade etti.

SAVCILIKTAN İTİRAZ

Bugün ise savcılık mahkemenin kararına itiraz etti. Savcılık görevli mahkemenin belirlenmesindeki temel kurallardan bahsederek, görevli mahkemenin temel cezaya göre belirlenebilir olduğunu ve artırım maddesinin mahkemenin görevini belirlemede esas olmadığını söyledi.

Haberin Devamı

NE OLMUŞTU?

İstanbul merkezli 6 ilde 1 Kasım 2023'te ve devamında düzenlenen operasyonlarda, Dilan Polat ve eşi Engin Polat'ın da aralarında bulunduğu 24 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Soruşturma kapsamında daha önce şirketlerinde yapılan aramalarda dijital materyal ve defterlere el konulan Polat çiftinin de yer aldığı şüphelilerle ilgili Mali Suçları Araştırma Kurulunca (MASAK) ön inceleme raporu hazırlanmış, raporda tasfiye halindeki 3 firmadan aile bireylerine ait şirketlere sözde ticaret karşılığında sahte fatura kesilmesi yöntemiyle 200 milyon lira para girişi olduğu belirlenmişti.

Paranın yine aile bireylerine ait şirketler arasında transfer edildiği, son aşamada ise Engin Polat'ın sahibi olduğu Milda Gayrimenkul isimli firmada toplanarak gayrimenkul ve çok sayıda araç alındığının tespitinin ardından İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüphelilerin kimliklerini belirlemiş, İstanbul merkezli Ankara, Yalova, Ordu, Kırklareli ve Manisa'da 43 adrese eş zamanlı operasyon düzenlemişti.

Soruşturma kapsamında çalışmalarını sürdüren ekipler, Dilan ve Engin Polat'a ait bir medikal şirketin Ankara'da başka bir firmaya isim hakkını verdiğini, bu firmanın hesabındaki 1 milyon 800 bin liranın da ortakların kişisel hesaplarına aktarılmaya çalışıldığını tespit etmişti.

Haberin Devamı

Dilan Polat, Engin Polat ve Sıla Doğu'nun da aralarında bulunduğu şüphelilerden 16'sı tutuklanmıştı. Hakimlik, 27 şirkete kayyum atanmasına hükmetmişti.

Sulh Ceza Hakimliği, 14 Haziran'daki aylık tutukluluk incelemesinde, Dilan Polat'ın kardeşleri Can ve Sinem Sıla Doğu ile Can Polat, Gökay Bekar, Halit Polat, Harun Abak, Metin Yılmaz, Mustafa Özalp, Nilgün Yılmaz, Uğurcan Ayyıldız ve Zekai Tepe'nin adli kontrol hükümleri uygulanarak tahliye edilmesine hükmetmiş, diğer 5 şüphelinin tutukluluk halinin devamına karar vermişti.

Cumhuriyet savcılığının soruşturmayı tamamlamasının ardından hazırlanan iddianamede şüphelilerin "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama", "yasa dışı bahis", "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" ve "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak" suçlarından cezalandırılmaları istenmişti.

İddianamede, soruşturma kapsamına alınan 31 şirketin ve bu şirketlerin sahip olduğu taşınmaz, araç ve benzeri tüm malvarlığının müsadere edilip mülkiyetin kamuya geçirilmesi de talep edilmişti.

Haberin Devamı

Başsavcılık tarafından onaylanan iddianame, Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti.

İddianameyi inceleyen Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi, şüpheliler hakkında istenen cezalardaki artırım maddeleri dikkate alındığında, yargılamayı yapma konusunda yetkili mahkemenin Ağır Ceza Mahkemesi olduğunu belirterek dosyayı savcılığa iade etmişti.