Geri Dön
GündemSon dakika! Elon Musk'ın iş teklifini reddeden Türk: 2,5 milyar dolar çöpe gidebilirdi

Son dakika! Elon Musk'ın iş teklifini reddeden Türk: 2,5 milyar dolar çöpe gidebilirdi

Gelen bir son dakika haberine göre; Mars'a araştırma için indirilen son iki uzay aracı Curiosity ve Perseverance'ta çalışan Türk bilim insanı Prof. Dr. Behçet Açıkmeşe, CNN Türk’e konuştu. Mars keşfinden, Türkiye'nin 2023'te ay'a "sert iniş" yapma hedefine kadar merak edilen birçok konuyu değerlendirdi.

NASA'nın Mars misyonunda imzası olan ve geçtiğimiz günlerde Elon Musk'ın iş teklifini reddetmesiyle de gündem olan Türk bilim insanı Prof. Dr. Behçet Açıkmeşe, bu kez, “Bir ihtiyaçları olursa SpaceX’de çalışırım” diyerek Musk’a da olumlu bir mesaj gönderdi.

CNN TÜRK’ten Hilken Doğaç Boran’a özel bir röportaj veren Açıkmeşe, Mars keşfinden, Türkiye'nin 2023'te ay'a "sert iniş" yapma hedefine kadar birçok konuyu değerlendirdi.

Son dakika Elon Muskın iş teklifini reddeden Türk: 2,5 milyar dolar çöpe gidebilirdi

BİR HATA YAPSAK 2,5 MİLYAR DOLAR ÇÖPE GİDEBİLİRDİ

Projenin Mars’a iniş kısmıyla ilgilenen mühendis ekibinde olduğunu belirten Açıkmeşe, uzmanlığının güdüm kontrol sistemi olduğunu söyledi. Uzay aracını yere indiren algoritmaları yazan ekipte olduğunu söylen Behçet Açıkmeşe, projenin başarısının buna bağlı olduğu için öne çıktıklarını belirtti. Türk bilim insanı, “Bir hata yaparsak 2,5 milyar dolar çöpe gidebilirdi” dedi.

TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ OLDUĞUNA İNANIYORUM

Behçet Açıkmeşe, Türkiye’nin uzay programı ve 2023’te aya sert iniş hedefiyle ilgili soruya da; “2023’e kısa bir süre var, bu agresif bir proje. Türkiye’nin potansiyeli olduğuna inanıyorum. Türkiye roket ve uzay aracı konusunda becerikli. Umarım bu tür projeler, yuriçi ve dışında gençlere moral ve ilham oluyordur” dedi.

Kanser ve Beslenme | Sağlık Sohbetleri - Cnnturk.comCnnturk.com'da yepyeni bir sağlık programı başladı. Moderatörlüğünü Elif Tümen'in yaptığı Sağlık Sohbetleri programında bu haftanın özel konusu "Kanser ve Beslenme". Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Erdem Göker ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın kanser ve besleme ilişkisinin yanı sıra kanser hastalarının tedavisinde beslenmenin önemini, klinik beslenmenin tedavi başarısına etkisi ve kanserli hastaların hayat kalitesi üzerindeki etkisini anlatıyor. (Sponsorlu İçerik)

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet