Gündem Son dakika... Gözaltına alınan gazeteci Ayşenur Arslan hakkında karar! İlk ifadesi ortaya çıktı

Son dakika... Gözaltına alınan gazeteci Ayşenur Arslan hakkında karar! İlk ifadesi ortaya çıktı

03.10.2023 - 14:50 | Son Güncellenme:

Ankara’daki terör saldırısı girişimiyle ilgili sözleri tepki çeken gazeteci Ayşenur Arslan hakkında karar verilirken, ilk ifade de ortaya çıktı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, "2 Ekim tarihinde Halk Tv isimli kanalda yayınlanan bir programda Ayşenur Arslan'nın 1 Ekim tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü önünde bölücü terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen saldırıya yönelik  sarfettiği sözlere ilişkin 'Terör örgütü propagandası yapma' ve 'Suçu ve suçluyu övme' suçlarından soruşturma başlatılmıştır" denildi.

Haberin Devamı

Soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen Arslan, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Sarıyer’deki evinde gözaltına alındı. Arslan polis eşliğinde Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Arslan savcılıkta verdiği ifadenin ardından serbest bırakıldı.  

 AYŞENUR ARSLAN'IN İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Arslan savcılığa verdiği ifadede sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyleyerek, “Cümlelerim gelinen noktada her ne kadar maksadını aşmış olsa da kast ettiğim ve işaret etmek istediğim nokta şu; görevine yeni başlayan İçişleri Bakanı’nın son zamanlarda koordinesinde üst üste gerçekleştirilen ve suç örgütlerine ağır darbeler vuran operasyonlar sonrasında kendisine yönelik bir mesaj olabilir düşüncesi bende hasıl oldu. Eylemin gerçekleştirilme biçimini düşünerek acaba bir takım mesaj veriliyor olabilir mi diye düşündüm” dedi.

Haberin Devamı

“SÖZLERİM YANLIŞ ANLAŞILMIŞTIR”

“Ne programda ne de şu an ifadem esnasında terörü güzelleyici ya da meşru gösterici bir ibare kullanmam söz konusu olamaz” diyen Arslan, “Sıklıkla tereddüt etmeden terör örgütü olarak nitelendirdiğim PKK dahil hiçbir terör örgütünün propagandasını yapmam mümkün değildir. Sözlerim yanlış anlaşılmıştır” dedi.

RTÜK İNCELEME BAŞLATTI

RADYO ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Ankara'da meydana gelen terör saldırısı hakkında bir programda söylenen sözlerden dolayı Halk TV ve Ayşenur Arslan hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı. 

RTÜK Başkanı Şahin, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "Bu ahlaksız terör sevici zihniyete ve ekranlardaki bu ucube yorumlara tahammül etmemiz mümkün değildir. Kahraman polisimizin refleksleri ve erken müdahalesi ile olası bir katliamın engellenmesine adeta üzülen bu sapkın zihniyete tüm milletimiz gibi biz de karşıyız. Bu hastalıklı sözlerin yayınlandığı Halk TV ve ilgili kişi hakkında gerekli inceleme derhal başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" dedi. 

PROGRAMI KALDIRILDI

Halk TV'den Ayşenur Arslan'ın tepki çeken açıklamaları nedeniyle "Canlı yayında edilen talihsiz sözler sebebiyle programı sonlandırma kararı aldık" açıklaması geldi.

Haberin Devamı

TEPKİ ÇEKEN SÖZLER

Canlı yayında "Belki kendisini patlattı denilen kişi, terörist, üzerinde ya da arabada uzaktan kumandalı patlayıcı olduğunu bilmiyordu. Çünkü gelip hiçbir şey yapamadan ölünmez. Bu benim aklıma takılan şeylerden birisi" diyen Ayşenur Arslan, saldırı için kullanılması planlanan aracın neden Ankara'dan çalınmadığını sorguladığı konuşmasıyla tepki çekmişti.