Geri Dön
GündemSon dakika... İlker Başbuğ darbe sözlerinden dolayı 'Şüpheli' olarak ifade verdi!

Son dakika... İlker Başbuğ darbe sözlerinden dolayı 'Şüpheli' olarak ifade verdi!

Gelen bir son dakika haberine göre; Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un, “Eğer Menderes, 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir’de erken seçim tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi” sözleri üzerine hakkında başlatılan soruşturmada, “Şüpheli” sıfatıyla ifade verdi. İfadenin ardından basın açıklaması yapan Başbuğ, “Bu suç duyurularına karşı hiçbir şekilde savunma yapmayacağım” dedi.

Son dakika... İlker Başbuğ darbe sözlerinden dolayı 'Şüpheli' olarak ifade verdi!

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ bir gazeteye verdiği röportajda, “Eğer Menderes, 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir’de erken seçim tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi. Çünkü erken seçim kararı almış bir hükümete karşı bir askeri darbenin gerçekleştirilmesi, açıkça milletin siyasi iradesine de vurulacak bir darbe olurdu” demişti. Başbuğ’un bu sözleri sonrasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan soruşturma başlatmıştı. Başbuğ soruşturma kapsamında bugün adliyeye gelerek şüpheli sıfatıyla ifade verdi. İfadesinin ardından adliyeden ayrılan Başbuğ, avukatı İlkay Sezer’in avukatının Twitter hesabından bir basın açıklaması yaptı.

 

Açıklamada kitabının 1961-1980 dönemini anlattığını söyleyen Başbuğ, “Bu kitap o günün şartlarında ve o günlerde gelişen olaylar çerçevesinde değerlendirilmektedir. 4 Ocak 2021 günü bir gazetede bu kitabın tanıtımıyla ilgili bir söyleşim yayınlandı. Bu nedenlerle bu suç duyurularına itibar etmiyorum. Bu inançla da bu suç duyurularına karşı hiçbir şekilde savunma yapmayacağım. Bu davranış Anayasa’ya, hukukun üstünlüğüne ve kendime olan saygımın doğal sonucudur” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Evin içinde yanmaktan mahalle bekçileri son anda kurtardıAdana'da bir apartmanın en üst katındaki dairede çıkan yangında evde bulunan Muhammet Mustafa K.'yı, yanmaktan mahalle bekçileri kurtardı. Muhammet Mustafa K.'nın, yüzü ve kollarının yangının isinden dolayı kapkara olduğu görüldü.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler