Gündem İYİ Parti'nin İstanbul ve Ankara adayları belli oldu

İYİ Parti'nin İstanbul ve Ankara adayları belli oldu

24.01.2024 - 11:15 | Son Güncellenme:

İYİ Parti lideri Meral Akşener, partisinin İBB başkan adayının Buğra Kavuncu olarak açıkladı. Akşener, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının Cengiz Topel Yıldırım olduğunu açıkladı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Grup Toplantısı'nda konuştu.

Haberin Devamı

Dün Mecliste onaylanan İsveç’in NATO üyeliği hakkında konuşan Akşener, "İYİ Partimizin hayır oyuna rağmen Cumhur İttifakı ve CHP oylarıyla maalesef kabul edildi.

Milli güvenliğimiz için talep ettiğimiz hususlar henüz yerine getirilmemiş muhataplarımız tarafından, kabul edilebilir adımlar henüz atılmamış olduğu halde ülkemizin elindeki çok önemli bir koz adeta bir muammayla elimizden uçup gitmiş oldu. Öyle bir oylama yaşadık ki adeta bir turnusol kağıdı niteliğindeydi.

Bir tarafta madde madde şartlar açıklayıp bol keseden atanların, içeride efelenip dışarıda sus pus olanların, daha önce nicesine şahit olduğumuz tornistanlarını izledik. Diğer taraftaysa 'İktidar ile hizalanmayacağız' diyenlerin, 'AK Parti'yle aynı bildiriye imza atmayız' diyenlerin iktidarla birlikte aynı vahim yanlışa el kaldırışlarına şahit olduk. Peki şaşırdık mı? Elbette şaşırmadık. İsveç meselesinde bu tavrı ortaya koyanlar, tıpkı Rahip Bronson rezaletinde ve Kaşıkçı davasında olduğu gibi bir kıskaç siyasetini yine milletimize dayatmış oldular. Terörle mücadele tezkeresini sakıncalı bulup 'hayır' diyenler de, teröre alan açanları NATO’da müttefikimiz yapmakta en küçük sakınca görmediler" dedi.

Haberin Devamı

İYİ PARTİ'NİN İBB ADAYI BUĞRA KAVUNCU OLDU

Akşener, konuşmasında İYİ Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Satuk Buğra Kavuncu’nun İstanbul’u istediğini söyleyerek, "Elbette İstanbul’da lansman yapacağız. Bir mecburiyet, bir kişiyi bulamama, herhangi bir aday yokluğundan ziyade Buğra Kavuncu geldi, 'Ben orada il başkanlığı yaptım, bana düşer' dedi. Ben de 'Peki' dedim. Dolayısıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Buğra Kavuncu" ifadesini kullandı.

Akşener, partisinin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayının Turhan Çömez olduğunu açıklarken, Ankara Sincan İlçe Belediye Başkan adayının ise Fatih Koca olduğunu söyledi.

İYİ Partinin İstanbul ve Ankara adayları belli oldu

ANKARA ADAYI DA AÇIKLANDI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin genel merkezinde yaptığı açıklamayla İYİ Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye başkan adayını açıkladı.

Akşener, adaylarının Cengiz Topel Yıldırım olduğunu söyleyerek, "Kendisine İYİ Parti adına Ankara Büyükşehir Belediye başkan adaylığını, inşallah da belediye başkanlığını teklif ettiğimde hiç sektirmeden ‘Ankara’ya hizmet etmek benim için bir görevdir, şereftir’ dedi ve kazanmak üzere bugünden itibaren yola çıkıyor. Ankara’yı inşallah İYİ Parti’nin kazandığı ve iyi belediyeciliğin uygulandığı ve sonra da 2028’de İYİ Parti’nin iktidar olmasında ve cumhurbaşkanı adayı 'şudur’ dediğimizde onun seçildiği bir vasatın, bir sistemin ve bir iddianın oluşmasında yol başçısı olacağınıza duyduğum güvenle, inançla sizi buraya davet ediyorum" diye konuştu.

Haberin Devamı

"ANKARA TEMBELLİK PENÇESİNE DÜŞÜRÜLDÜ"

Akşener, daha sonra Yıldırım'a İYİ Parti rozeti taktı. Yıldırım, ardından adaylığına ilişkin konuştu. Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılında, Ankara Büyükşehir Belediye başkan adaylığına layık görülmesinin kendisine tarifsiz bir onur olduğunu belirten Yıldırım, böyle bir kentin yönetimine talip olmanın her şeyden önce yüksek bir sorumluluk bilinci ve vizyon gerektirdiğini söyledi.Modern dünyanın imkan ve şartlarına bakıldığında Ankara'nın ve Ankaralının sinesine düşenin kocaman bir hayal kırıklığı olduğunu söyleyen Yıldırım, "Ankara, hak ettiği yerde değildir. Ankara, adına, şanına, rütbesine ve mazisine yakışan bir konumdan fersah fersah uzaktır. Tam bir asırdır ülkemize başkentlik yapan Ankara, mevcut potansiyelini bir türlü harekete geçirememiştir.

Haberin Devamı

Örnek kentleşmesiyle, yüksek teknolojiye dayanan sanayisiyle, turizm çeşitliliğiyle, gelişmiş metro hatlarıyla, birbirine entegre ulaşım ağıyla, istihdam olanaklarıyla anılması gereken Ankara; ne yazık ki durağanlığın kenti olmuştur. Ankara'ya memat gelmemiş; fakat hayat Ankara'dan gitmiştir" diye konuştu. Son 30 yılda Ankara’nın ziyanda olduğunu ifade eden Yıldırım, "Yaklaşık 25 sene uçuk projelerle enerjisini, kaynaklarını tüketen Ankara, son 5 yılda ayağa kalkacağına, tembellik ve ihmalkarlığın pençesine düşürülmüştür. Ankara, her fanteziyi proje zanneden bir zihniyetle, her projeyi fantezi olarak gören bir atalet arasında sıkışmıştır. Bu iki çarpık zihniyet Ankara'yı malulen emekli bir başkente çevirmiştir. Birincisi hoyratlığın temsilcisidir ve Ankara'yı tarumar etmiştir. İkincisi ise hımbıllığın tezahürüdür ve iş yapmaktan kaçıp Ankara'yı imar edememiştir" dedi.