Geri Dön
GündemSon dakika... Konya'da peş peşe korkutan depremler! AFAD açıkladı

Son dakika... Konya'da peş peşe korkutan depremler! AFAD açıkladı

Gelen son dakika haberine göre Konya'da 4.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 4.5 olarak açıkladı. Öte yandan bir dakika sonra 4.0 ve 4.1 büyüklüğünde iki deprem daha oldu. Deprem çevre illerde de hissedildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, "An itibariyle olumsuz bir durum söz konusu değildir. Valiliğimiz bilgilendirme yapmaya devam edecektir." ifadelerine yer verdi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) saat 18.51'de Tuzlukçu ilçesinde 4,7 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıklarken, saat 18.52'de 4, 18.53'te ise 4,1 büyüklüklerinde birer deprem daha kaydedildiğini duyurdu.

Kandilli Rasathanesi ise depremi 4.5 olarak duyurdu.


Son dakika... Konyada peş peşe korkutan depremler AFAD açıkladı

BAKAN SOYLU'DAN AÇIKLAMA

Soylu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Tuzlukçu'da 4,7 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini hatırlatarak, "An itibarıyla olumsuz bir durum söz konusu değildir. Valiliğimiz bilgilendirme yapmaya devam edecektir." ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu paylaşımında, vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini de iletti.

BAKAN KURUM'DAN AÇIKLAMA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya'nın Tuzlukçu ilçesinde meydana gelen 4,7 büyüklüğündeki depreme ilişkin, İl Müdürlüğü ekiplerinin inceleme başlattığını, şu ana kadar olumsuz bir durum ve ihbarla karşılaşmadıklarını bildirdi.

Kurum, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, depremlerden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileterek, "Depremin hemen ardından İl Müdürlüğü ekiplerimiz incelemelerini başlattı. Şu ana kadar olumsuz bir durum ve ihbarla karşılaşmadık." ifadesini kullandı.

"AN İTİBARIYLA HERHANGİ BİR MAL VE CAN KAYBI YOK"

Konya Valiliğinden yapılan açıklamada, Tuzlukçu ilçesinde 4,7 şiddetinde, 7 kilometre derinlikte deprem meydana geldiği anımsatıldı.

Açıklamada, "An itibarıyla herhangi bir mal ve can kaybı yoktur. Taramalarımız devam etmektedir. Gelişmeler takip edilerek kamuoyu bilgilendirilecektir." iadelerine yer verildi.

Son dakika... Konyada peş peşe korkutan depremler AFAD açıkladı


"EKİPLER TEYAKKUZ HALİNDE"

Konya Valiliğinden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Konya Afet Müdahale Planı afet ve acil durumlara müdahalede ihtiyaç duyulacak tüm güç ve kaynakları yerel düzeyde planlamak, bu güç ve kaynakların olay bölgesine hızlı ve etkin bir şekilde ulaştırılmasını sağlamak, müdahale hizmetlerini ve bu hizmetlerin koordinasyonundan sorumlu ilimizdeki ana ve destek çözüm ortakları depremin ilk dakikası itibarıyla çalışmalarına başlamışlardır. Bölgede yaşanan gelişmeler takip edilmekte olup tüm çalışma grupları teyakkuz halindedir."

AFAD'dan yapılan açıklamada da "Arama kurtarma ekiplerinin Tuzlukçu ilçesinde yaptıkları arama, tarama faaliyet ve incelemelerinde can ve mal kaybının yaşanmadığı tespit edilmiştir. Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) ve İl Risk Afet Planı (İRAP) kapsamındaki tüm paydaşlarımız teyakkuz halindedir." ifadeleri kullanıldı.

AFAD ekipleri hasar tespiti için binalarda inceleme başlattı.

 VATANDAŞLAR SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Depremin yoğun hissedildiği ilçeye bağlı Mevlütlü Mahallesi'nde bazı vatandaşların sokaklara çıktığı görüldü.

Mevlütlü Mahallesi Muhtarı Ramazan Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hasta ziyaretinde olduğu sırada depremin meydana geldiğini belirtti.

İlk depremin ardından artçıların yaşandığını ifade eden Yılmaz, "Herhangi mal ve can kaybı yok, göçme, yıkılma yok. Sağ olsunlar kaymakamımız, karakol komutanımız, tüm yetkililer geldi, hepsi burada." diye konuştu.

Vatandaşlardan Mesut Sarı ise arkadaşıyla hayvanları besledikleri sırada bir gürültü duyduklarını dile getirerek, "İlk duyulan sesin üzerinden 3-4 saniye geçtikten sonra sallamaya başladı. Sonrasında tekrar salladı. Mahallemizde herhangi bir hasar yok. Korktuk, tedirgin olduk." dedi.

Halil Özmen de depreme evinin bahçesinde yakalandığını anlatarak, "Bir ses ve uğultuyla köpeklerin, kuşların sesleriyle kaçıştık. Can ve mal kaybı yok." ifadelerini kullandı.

3 EVDE HASAR MEYDANA GELDİ

Konya'nın Tuzlukçu ilçesinde merkez üstü Mevlütlü Mahallesi'nde 4.7, 4.0 ve 4.1 büyüklüğünde meydana gelen depremlerin ardından AFAD ekiplerinin yaptığı incelemede Koraşı Mahallesi'nde 3 evde hasar oluştuğu tespit edildi.

Tuzlukçu Kaymakamı Ahmet Yeşilyurt ve Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa, ekiplerle birlikte hasarlı evlerde incelemelerde bulundu. Kaymakam Ahmet Yeşilyurt, depremin ardından herhangi bir can kaybının olmadığını belirterek, şunları söyledi:

"Şu anda çok şükür ilçemizde can veya mal kaybı bulunmamaktadır. İlçemizde 4'ü merkez 15 mahalle bulunmaktadır. Tüm mahalle muhtarlarımızla görüştük. Herhangi bir yıkım ve can kaybı yok. Depremin meydana geldiği Mevlütlü Mahallesi'nde herhangi bir hasar yok. Koraşı Mahallesi'nde sadece 3 evimizde hasar meydana gelmiş. Orada yalnız veya ailesiyle yaşayanlar var. Onlara da hasarsız olan evlerde veya öğretmen evimizde kalmaları söylendi. Başhekimimiz ile de görüştüm. Depremin ardından herhangi hastaneye başvuru olmamış. Jandarmamız ve diğer ekiplerimiz, tüm mahallelerimizi kontrol ediyor.''

Son dakika... Konyada peş peşe korkutan depremler AFAD açıkladı


1'İNCİ DERECE DEPREM BÖLGESİ 

Kaymakam Yeşilyurt, "Tuzlukçu 1'inci derece deprem bölgesi olduğu için 5- 6 ay önce küçük şiddetle deprem meydana geldi. Onun için de gerekli tedbirleri almıştık. Şu an da sürekli camilerden ve belediyemizden anons yapıyoruz. Vatandaşlardan, herhangi bir sorunları olduğunda muhtarlığımıza bildirmelerini istedik diye konuştu.

Vatandaşların evlerinde olduğunu ifade eden Yeşilyurt, "Vatandaşlarımız şu an evlerinde, dışarıda kimse yok. Zaten telaş içinde dışarıda bekleyip koronavirüs vaka sayısını da artırabilirler. Depremden kaçalım derken virüsün yayılmasına neden olabilirler. O yüzden sürekli teyakkuz halindeyiz. Bir durum olduğunda dışarı çıkılması gerektiğini belirtiyoruz dedi.  

EVLERİNDE ÇATLAK OLUŞTU 

Yalnız yaşayan Döndü Özen (81), depreme uykuda yakalandığını belirterek, "Evde yatıyordum. Bir sarsıntı hissettim. Ardından ikinci bir sarsıntı olunca dışarı çıkıp, çocuklarımın evine gittim. Evimde de çatlaklar var. Hasar oluştu. Geceyi burada geçirmeyeceğim. Oğlumun evinde bir hasar yok, orada kalacağım dedi.  

İbrahim Çomur da (42), "Evde otuyorduk. Sarsıntı olduktan sonra çocuklara sakin olmalarını söyledim. Sonra dışarı çıktık. Evde çatlaklar var. Bir akrabamızın evinde kalacağız dedi. 

İzmir'de süt tankeri faciası! 3 ölüİzmir'in Bergama ilçesinde süt tankerinin çarptığı hafif ticari araçtaki 3 kişi öldü, 4 kişi yaralandı. Çarpmanın şiddetiyle savrulan hafif ticari araç, yaklaşık 2 metre yükseklikten şarampole yuvarlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet