Geri Dön
GündemSon dakika | Manisa'da artçı sarsıntılar devam ediyor! Manisa güne depremle başladı

Son dakika | Manisa'da artçı sarsıntılar devam ediyor! Manisa güne depremle başladı

Son dakika haberine göre; Manisa'nın Akhisar ilçesinde 5.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 5.4 büyüklüğündeki depremin ardından ilçede vatandaşların kaygılı bekleyişi sürerken bölgede çok sayıda deprem daha kaydedildi. İstanbul'da, Bursa'da ve İzmir'de hissedilen deprem sosyal medyada kısa süre içinde en çok konuşulan konu oldu. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan ilk açıklamada "Manisa'daki depremde an itibariyle can kaybı ve yaralanma söz konusu değildir." ifadeleri kullanıldı. Dün akşam yaşanan depremlerin ardından Manisa'da sabah saatlerinde birçok artçı sarsıntı daha meydana geldi. Kandilli Rasathanesi'nden alınan bilgiye bu sabah en büyüğü saat 08.36'da 3.9 büyüklüğünde olmak üzere, çok sayıda deprem gerçekleşti.

Son dakika | Manisa'da artçı sarsıntılar devam ediyor! Manisa güne depremle başladı

Son dakika deprem haberleri gelmeye devam ediyor.  

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Akhisar ilçesinde saat 22.22'de 5,4 büyüklüğünde deprem kaydedildi.  Yerin yaklaşık 6,98 kilometre derinliğinde gerçekleşen deprem İzmir, Manisa, Aydın ve Denizli'nin yanı sıra Yalova ve Bursa'da da hissedildi.


Kandilli Rasathanesi Merkes üssü Akhisar Manisa olan 22.22'de meydana gelen depremin büyüklüğünü 5.4 olarak açıkladı.

ARTÇI DEPREMLER SÜRÜYOR

Manisa'nın Akhisar ilçesindeki 5,4 büyüklüğündeki depremin ardından şimdiye kadar en büyüğü 4,3 olan 72 artçı sarsıntı kaydedildi.

Saat 03:45'tek 4.2'lik depremle geceyi dışarıda geçiren Manisalılar bir kez daha sallandı.

MANİSA'DA ARTÇI SARSINTILAR DEVAM EDİYOR 

Kandilli'den gelen son dakika açıklamasına göre sabah 06:20'de merkez üssü Manisa Kırkağaç olan 3.1 büyüklüğünde bir artçı deprem daha oldu. Bu depremin ardından AFAD'a göre 08:38'de 3.7 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Kandilli Rasathanesi'nden alınan bilgiye bu sabah en büyüğü saat 08.36'da 3.9 büyüklüğünde olmak üzere, çok sayıda deprem gerçekleşti. Kandilli Rasathanesi'nden alınan bilgiye 12:22'de de 3.8 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Son dakika | Manisada artçı sarsıntılar devam ediyor Manisa güne depremle başladı
Uşak'ın 51 kilometre kuzeybatısında deprem 

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi, merkez üssü Uşak ilinin 51 kilometre kuzeybatısında yer alan 4.4 büyüklüğünde bir depremin daha meydana geldiğini bildirdi.

MANİSA VALİLİĞİ: 5 METRUK BİNA YIKILDI, 4 YARALI VAR

Manisa'nın Akhisar ilçesinde 5.4 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından Valilikten açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"22.01.2020 tarihinde saat 22.22 de merkez üssü Akhisar İlçesi olan 5.4 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Depremde can kaybı yaşanmamış olup, deprem sırasında yaşanan panik sebebiyle 4 vatandaşımız da hafif yaralanma meydana gelmiş ve vatandaşlarımız hastanelerde ayaktan tedavi edilmiştir. Yaşanan deprem sebebiyle İlçede bulunan 5 metruk binanın yıkıldığı, bazı mahallelerde bulunan binalarda da kısmi çatlaklar oluştuğu tespit edilmiştir. Akhisar İlçemizde yaşanan deprem sebebiyle başka bir olumsuzluk tespit edilmemiştir. İlçede AFAD ekipleri tarafından durum tespit çalışmaları devam etmektedir.

DEÜ MÜDÜRÜ SÖZBİLİR: YENİ BİR DEPREM FIRTINASI YAŞANABİLİR

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Hasan Sözbilir, depremin Soma-Kırkağaç fayı ile Gelembe Fayının kesim noktasında meydana geldiğini belirtirken, artçı şokların devam edebileceği uyarısında bulundu. Sözbilir, "Bugün meydana gelen deprem Soma-Kırkağaç fayı ile Gelembe Fayının kesim noktasında meydana geldi. Bu bölgede çok birbiriyle bağlantılı sayıda fay segmenti var. Bu nedenle bu deprem yakın fayları tetikleyebilir ve yeni bir deprem fırtınası yaşanabilir. Bu deprem yıkıcı bir deprem niteliği taşımıyor. Fakat bazı köy evleri hasar görmüş olabilir. Bu tür evler var ise AFAD yetkililerine haber verilmesi gerekiyor. Çünkü yeni bir deprem fırtınası ve yeni artçılar yaşanabilir." uyarısında bulundu.

YARDIM ÇADIRI KURULUYOR

Merkez üssü Manisa'nın Akhisar ilçesi Musalar Mahallesi'nde meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki deprem nedeniyle mahalle sakinlerinin çoğunluğu evlerine giremezken, soğuk hava sebebiyle belediye tarafından gönderilen çadır, AFAD ve UMKE ekipleri tarafından kurulmaya başlandı. Ayrıca, mahalleliye Kızılay ekipleri tarafından başta çorba olmak üzere yemek su dağıtıldı.


İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: CAN KAYBI SÖZ KONUSU DEĞİL

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan ilk açıklamada "Manisa'daki depremde an itibariyle can kaybı ve yaralanma söz konusu değildir." ifadeleri kullanıldı.

 Son dakika | Manisada artçı sarsıntılar devam ediyor Manisa güne depremle başladı


VALİ DENİZ'DEN AÇIKLAMA

Manisa Valisi Ahmet Deniz, merkez üssü Akhisar olarak kaydedilen 5,4 büyüklüğündeki depreme ilişkin, "Allah'a şükür can kaybımız ve ciddi bir yaralımız yok. İlk etapta duyduğumuzda hepimiz endişeliydik. Şimdi burada çadır kuracağız, çünkü hava çok soğuk ve artçı sarsıntılar devam ediyor." dedi.

Depremin merkez üssü Musalar Mahallesini ziyaret eden Deniz, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, şu ana kadar sadece 4 vatandaşın yaşadığı panikle hafif şekilde yaralanıp hastanelere başvurduğunu, bu yaralıların da taburcu edildiğini söyledi.

Deniz, Musalar ve Selçikli mahallelerinde ise bazı binalarda göçükler ve çatlakların tespit edildiğini belirterek, devletin tüm imkanlarıyla bölgede olduğunu bildirdi.

"Evlere girilip girilmemesi kararı yarın verilecek"

Yarından itibaren hasar tespit çalışmalarının yapılacağını ifade eden Vali Deniz, şu bilgileri verdi:

"Allah'a şükür can kaybımız ve ciddi bir yaralımız yok. İlk etapta duyduğumuzda hepimiz endişeliydik. Şimdi burada çadır kuracağız, çünkü hava çok soğuk ve artçı sarsıntılar devam ediyor. Şu anda hızlı bir şekilde hem belediyelerimizin hem de AFAD'ın imkanlarıyla meydanlarda çadır kuracağız. Vatandaşlarımızın üşümemesi için elimizden geleni yapıyoruz. Vatandaşlarımızın çatlak olan evlere girmesini çok arzu etmiyoruz. Yarın teknik çalışma yapılacak evlere girilip girilmesiyle ilgili karar o zaman verilecek. Belki boşaltmamız gereken evler de olabilir. Ama şu anda çok ciddi bir durum görünmüyor. İlk gelen bilgilere göre 15 civarında binada çatlak var."

Akhisar Belediye Başkanı: 4 kişi hafif yaralandı

Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, merkez üssü Musalar köyü olan 5,4 büyüklüğündeki depremde 4 kişinin hafif şekilde yaralandığını bildirdi.

Dutlulu, gazetecilere yaptığı açıklamada, köyleri gezdiklerini ve herhangi ciddi bir sıkıntı görmediklerini söyledi.

Bazı binalarda ufak tefek çatlaklar ve yıkılan birkaç duvar olduğunu belirten Dutlulu, "Şu an sıkıntımız şu, insanlar panik halinde ve dışarıdalar. Çadır temin edilecek, valiliğimizle görüştük. Hastanemizle görüştük, korkulacak bir şey yok. 4 yaralımız var, bir tanesi panik atak, 3 tanesi de basit yaralı, hepsi ayakta tedavi edildi. Akhisar’da şu anda vatandaşımızın huzursuzluğu dışında korkulacak bir durum yok." diye konuştu.

Kriz masası kuruldu

Akhisar Öğretmen Evi'nde bir kriz masası oluşturduklarını aktaran Dutlulu, Vali Ahmet Deniz ve AFAD yetkililerinin bu merkezden çalışmaları koordine edeceğini ifade ederek, "Belediyemizin salonunu da açtık. Huzursuz olan vatandaşlarımız oraya gelebilir. Aynı zamanda stadımız da açık, orada da ışıkları açtık. Oraya da gelebilirler." dedi.

Bu arada, korktukları için evlerinden ayrılan bazı ilçe sakinleri, belediye meclis salonuna sığındı

 İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği, "AFAD Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre saat 22.22'de Manisa Akhisar merkezli 5.4 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir.

Deprem İstanbul'da da hissedilmiştir. Deprem kaynaklı herhangi bir olumsuzluk bildirilmemiştir.

İstanbulumuza ve tüm illerimize geçmiş olsun." açıklamasını yaptı.

BALIKESİR VALİLİĞİ: BÜTÜN BİRİMLERİMİZ TAKİP ETMEKTEDİR

Balıkesir Valiliği'nden yapılan açıklamada, deprem sonrası Vali Ersin Yazıcı koordinasyonunda kent genelinde değerlendirmelerde bulunulduğu belirtildi.

AFAD ve 112 Acil Çağrı merkezlerine deprem sonrası herhangi bir ihbar yapılmadığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Deprem Balıkesir'de de hissedilmiştir. Deprem kaynaklı herhangi bir olumsuzluk bildirilmemiştir. Merkezimize ihbar hatlarından gelen herhangi bir can, yaralanma ve mal kaybı ihbarında bulunulmamıştır. Bütün birimlerimiz depremin ilimizdeki etkilerini yakından takip etmektedir. Gerçek ve doğru bilgiler Valiliğimiz tarafından açıklanacak olup, valiliğimiz dışındaki bilgilere itibar edilmemesi rica olunur. "

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer: Depremle ilgili İzmir'de olumsuzluk yok

AA muhabirine açıklama yapan Soyer, İzmir'de de hissedilen ve korkuya neden olan depremle ilgili tüm kent genelinde çalışma yapıldığını belirtti.

Soyer, "İzmir'de herhangi bir olumsuzluk yok, Manisa'ya arama kurtarma aracı gönderdik." dedi.Son dakika | Manisada artçı sarsıntılar devam ediyor Manisa güne depremle başladı

AKHİSAR BELEDİYE BAŞKANI'NDAN İLK AÇIKLAMA

Akhisar Belediye Başkanı Dutlulu: Şehir merkezinde ciddi sıkıntı yok, yıkılmış bina haberi de gelmedi. Musalar köyüne ulaşmaya çalışıyoruz.AFAD: GELİŞMELERİ TAKİP EDİYORUZ

AFAD Başkanlık hesabından yapılan açıklamada, "Manisa’nın Akhisar ilçesinde meydana gelen 5,4 büyüklüğündeki #deprem sonrası, an itibariyle, can kaybı ve yaralanmanın bulunmadığı bilgisi alınmıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Son dakika | Manisada artçı sarsıntılar devam ediyor Manisa güne depremle başladı

Yaşanan depremin ardından vatandaşlar soluğu sokakta aldı.

"BEKLENEN DEPREMLER"

Prof. Dr. Okan Tüysüz yaptığı ilk açıklamada, "5.5 ya da 6 burada beklenen depremlerdir. Daha küçük depremler meydana gelecektir. Hasarlı olduğu düşünülen yapılara girilmemesi tavsiye edilmektedir. Artçılar bir kaç hafta sürebilir." ifadelerini kullandı.

MANİSA BEŞİK GİBİ!

Manisa'nın Yunusemre ilçesinde akşam saatlerinde 4.1 büyüklüğündeki deprem meydana gelmişti. Deprem Manisa merkez ve ilçelerinde hissedilirken, endişelenen bazı vatandaşlar evlerinden çıkmıştı.

Peş peşe yangın haberleri sonrası yeni önlemManisa Spil Dağı ormanlarının yanı sıra İzmir'in Kemalpaşa ilçesindeki 2 bin hektarlık orman, yangınlara karşı kamerayla gözetlenmeye başlandı. Orman İşletme Müdürlüğü çatısına yerleştirilen ve 360 derece dönebilen, gece görüşlü kamera ile orman, 24 saat izleniyor. İnsan ve araç girişlerine kadar takip edilebilen kamera ile en ufak dumanda dahi ekiplerin sevk edilmesi sağlanıp, yangına karşı etkin mücadele yürütülüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet